Praca w opiece w Niemczech bez języka – czy się da?

Gdy szukasz ofert pracy w opiece w Niemczech, Twoją uwagę przykuwają zapewne te najatrakcyjniejsze. Chcesz dobrze zarobić – i to zupełnie normalne. Warto jednak pamiętać, że za wysoką stawką idą nie tylko bardziej odpowiedzialne zadania, ale też wyższe wymagania pracodawców. Jednym z nich jest umiejętność mówienia po niemiecku. Zdarza się, że rodziny wymagają jedynie komunikatywnej znajomości języka, ale w wielu przypadkach oczekiwania są większe. Czy opiekunka w Niemczech może pracować, nie znając niemieckiego? I czy się to opłaca? Sprawdźmy!

Opiekunka w Niemczech bez znajomości języka obcego

Wielu ludzi myśli, że znajomość niemieckiego nie jest konieczna do podjęcia pracy za naszą zachodnią granicą. Można przecież poprosić o zatrudnienie w polskiej rodzinie, a jeśli to niemożliwe, to „na migi też się dogadam”. Tymczasem rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Zawód opiekunki wiąże się z nieustanną komunikacją. Trzeba odpowiadać na potrzeby podopiecznego, porozumiewać się z nim oraz z jego rodziną i starać się ich jak najlepiej zrozumieć. To praca, w której opiekunka jest przez cały czas odpowiedzialna za zdrowia, a nawet życie seniora. Często od właściwego zrozumienia komunikatu zależy, czy osoba starsza otrzyma pomoc na czas.

Bez chociażby podstawowej znajomości języka niemieckiego będzie trudniej także i Tobie. Wyjeżdżając za granicę, musisz być przygotowany na to, że obok Ciebie nie znajdzie się nikt mówiący po polsku. Wówczas nawet kupno bułki w sklepie może okazać się trudne, gdyż nie dogadasz się z ekspedientką. Owszem – można pójść do supermarketu. Gdy jednak nagle źle się poczujesz czy będziesz chciał załatwić coś w urzędzie, bariera lingwistyczna będzie dużą przeszkodą. Dlatego przygotuj się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej w agencji rekruter zapyta Cię o znajomość niemieckiego, a Twój poziom umiejętności zostanie sprawdzony.

Do pracy w opiece w Niemczech potrzebny jest komunikatywny niemiecki

Obowiązki opiekunów seniorów są różne i zależą od potrzeb podopiecznych i oczekiwań ich rodzin. Niekiedy polegają głównie na dotrzymywaniu towarzystwa osobie starszej i organizacji jej czasu wolnego, a także aktywizacji fizycznej i psychicznej seniora. Innym razem opiekunka jest też odpowiedzialna za prace domowe: gotowanie, sprzątanie pomieszczeń, z których korzystają ona i podopieczny, robienie zakupów, pranie.

Zdarzają się też i takie sztele, na których konieczna jest bezpośrednia, a czasami kompleksowa opieka nad osobą starszą. Bywają podopieczni obłożnie chorzy, których trzeba karmić, myć i przebierać. W takiej sytuacji znajomość niemieckiego w pracy opiekunki w Niemczech jest niezbędna. To ona pozwala zbudować zaufanie podopiecznego i pozytywną relację między dwiema osobami. Odpowiednie cechy charakteru, jak empatia i cierpliwość, są ważne, ale nie mniej istotna jest umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy.

Jak opiekunka może nauczyć się lepiej mówić po niemiecku?

Nie znasz w ogóle niemieckiego, ale chcesz pracować za granicą jako opiekunka? Nic straconego – możesz śmiało zacząć się go uczyć. Agencje publikujące swoje oferty pracy na SenioPort w większości oferują swoim pracownikom lekcje niemieckiego (nawet darmowe!). Innym, równie dobrym rozwiązaniem okaże się kurs zrobiony we własnym zakresie. Bez względu na to, który sposób wybierzesz, szybko nauczysz się podstaw gramatyki, najczęściej używanych słówek i zwrotów. Znasz już podstawy niemieckiego? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się doszkolić – i lepiej zarabiać.

Więcje informacji znajdziesz na stronie: opieka Niemcy.

Napisane w kategorii Firma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =