Uzależnienie od partnera – Jak wyzwolić się z toksycznej miłości?

jak pokonać uzależnienie

Czytelniku pamiętaj, że nasz blog nie jestem portalem medycznym! Każdorazowo stosowanie się do naszych porad powinno być konsultowane z lekarzem lub specjalistą. Stosowanie treści zawartych na stronie ZAWSZE powinno być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Idealne związki istnieją tylko w bajkach dla dzieci i komediach romantycznych dla dorosłych widzów. Nic dziwnego, bo każdy z nas jest inny, a idealni ludzie to również wytwór fantazji. Uczymy się więc wzajemnie uzupełniać, by tworzyć szczęśliwe związki. Co jednak w sytuacji, gdy relacje przynoszą jedynie cierpienie, a trwanie w nich nie służy jednej lub nawet obu stronom? Jak wyzwolić się z toksycznej miłości?

Rodzaje uzależnień od partnera

Miłość to piękne uczucie, które powinno opierać się na wzajemnych zaufaniu i pozytywnych emocjach w stosunku do partnera. Niestety, życie nie zawsze pisze tak kolorowe scenariusze. Wieź emocjonalna z partnerem przerodzić się może w koszmar, z którego bardzo trudno się uwolnić. Wszystkiemu winne uzależnienie od partnera jak skutecznie się uwolnić z sideł uczucia, które niszczy? Aby to zrobić, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje uzależnień od drugiej osoby, z którą pozostajemy w związku.

Uzależnienie w związku może przybierać różne formy. Dochodzi do niego, gdy jedna ze stron traci zdolność do samodzielnego egzystowania bez obecności partnera. Uzależnienie takie może mieć różne twarze. Najbardziej znane i stosunkowo często występujące jest uzależnienie ekonomiczne. Uzależniona od faceta kobieta nie jest w stanie poradzić sobie finansowo, gdyż z reguły na skutek jego działania, rezygnuje z pracy zarobkowej i rozwoju zawodowego. Uzależnienie od partnera na gruncie ekonomicznym powoduje, że kobieta nie decyduje się na zakończenie toksycznego związku ze względu na obawy przed własną sytuacją materialną po rozstaniu. Rzadziej natomiast mówi się o problemie, jakim jest uzależnienie emocjonalne.

W tej sytuacji również jeden z partnerów nie wyobraża sobie życia bez drugiego, choć odbywa się to na innej płaszczyźnie niż uzależnienie ekonomiczne. Uzależnienie emocjonalne od partnera powoduje zatracenie siebie, swoich indywidualnych planów, pasji i marzeń, a także podporządkowanie codziennego funkcjonowania potrzebie ciągłych kontaktów z drugą osobą, otrzymywania od niej zrozumienia i wsparcia w każdym aspekcie działania.

jak walczyć z uzależnieniami

Jak rozpoznać uzależnienie od drugiej osoby?

Uzależnienie emocjonalne jest widoczne bardziej dla otoczenia, niż dla samej osoby, która padła jego ofiarą. Na ogół uzależnienie psychiczne ma miejsce w związku, choć istnieje również uzależnienie emocjonalne od matki czy też uzależnienie emocjonalne od przyjaciółki. Wszystkie te sytuacje przejawiają się w specyficznych zachowaniach. Psychiczne uzależnienie od drugiej osoby powoduje zanik własnych aspiracji i marzeń. Osoba uzależniona emocjonalnie rezygnuje z własnego rozwoju i realizacji własnych potrzeb na rzecz dobra innego człowieka.

Nie potrafi ona obiektywnie spojrzeć na sytuację i zachowanie partnera oraz postawić wyraźnych granic. W oczy rzuca się także brak wiary we własne siły, zaniedbanie dotychczasowych kontaktów z bliskimi przyjaciółmi i rodziną oraz potrzeba ciągłego wsparcia od partnera. Uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby podważa wiarę we własne umiejętności i możliwość samodzielnego funkcjonowania zarówno w środowisku towarzyskim, jak i pracowniczym.

uzależnienie emocjonalne od partnera

Jak skutecznie się wyzwolić od uzależnienia od partnera?

Uzależnienie psychiczne od drugiej osoby to bardzo skomplikowany problem. Dlatego też wychodzenie z niego to proces niezwykle trudny, pochłaniający mnóstwo czasu i energii. Jednak dzięki zaangażowaniu, a przede wszystkim uświadomieniu sobie toksycznej relacji, możliwe jest zwycięskie wyjście z sytuacji.

Co więcej, wyjście z uzależnienia wcale nie musi oznaczać końca związku. Wprost przeciwnie, jeśli obie osoby zgodzą się zawalczyć o relacje, można jeszcze go uratować. Współuzależnienie od drugiej osoby leczy się tak, jak inne nałogi. Ogromną rolę odgrywa tutaj psychoterapia, która pozwala uświadomić sobie problem i znaleźć sposób jego rozwiązania. Terapią powinna być objęta nie tylko osoba z problemem, ale również jej partner. Tylko kompleksowa pomoc pozwoli na uzdrowienie relacji i stopniowe wychodzenie z uzależnienia.

uzależnienie emocjonalne

Jak wyjść z uzależnienia emocjonalnego?

Etapy wychodzenia z uzależnienia można podzielić na kilka kroków, niezależnie od tego, czy to toksyczna relacja z matką, przyjaciółką czy partnerem. Pierwszym, a zarazem najważniejszym z nich jest uświadomienie sobie problemu, co stanowi ważny krok do walki o przywrócenie zdrowego funkcjonowania. Jeśli pojawia się uzależnienie od partnera objawy niszczą nie tylko daną osobę, ale również i cały związek. Dostrzeżenie tego pozwala na adekwatną reakcję i dalsze działania.

Kolejnym etapem, przez który powinna przejść uzależniona od mężczyzny kobieta, jest poszukiwanie źródła problemu. Często bowiem na nasze dalsze życie rzutują problemy z dzieciństwa, poprzednie związki czy też inne zaburzenia. Uzależnienie psychiczne od partnera zawsze niesie ze sobą cały szereg strat, które również należy sobie w pełni uświadomić. Utrata przyjaciół, hobby czy obniżenie samooceny to tylko nieliczne problemy, które powinny znaleźć się na liście, jaką musi sporządzić każda osoba uzależniona od miłości. Teraz pozostaje już tylko walka z demonami, które przestały działać w ukryciu. Uzależnienie psychiczne od partnera jest często wynikiem zupełnie innych problemów, z którymi trzeba się zmierzyć, by poprawić wzajemne relacje. To najtrudniejsze zadanie, choć jego sukces może spowodować, że uzależnienie emocjonalne od partnera przestanie determinować naszą codzienność.

Nieustanne telefony, podejrzliwość, kontrola i nieufność potrafią zniszczyć każdy związek. Dlatego też warto wiedzieć czym jest uzależnienie od partnera jak skutecznie się wyzwolić przed jego zgubnym wpływem. Jak można sobie pomóc? Przede wszystkim przypomnieć sobie o dawnych relacjach, ulubionych rozrywkach i znajomych. Uzależnienia człowieka powodują bowiem odcięcie od tego, co jeszcze całkiem niedawno było dla niego źródłem sporej przyjemności. To, jak pokonać uzależnienie, zależy również od charakteru i siły woli, choć zawsze warto skorzystać z psychoterapii, pozwalającej odbudować poczucie własnej wartości i zrozumieć, jak emocjonalne uzależnienie niszczy naszą relację.

uzależnienie od partnera jak skutecznie się wyzwolić

W czym tkwi istota uzależnienia od partnera?

Uzależnienie od toksycznego partnera często ma związek z trudnymi przeżyciami z okresu dzieciństwa, które determinuje nasze przyszłe życie. Uzależnieni od miłości funkcjonują tak, jakby poddawali się nałogom, zdając sobie sprawę z ich zgubnego wpływu. Osoba uzależniona emocjonalnie wie, że nie postępuje racjonalnie, choć nie potrafi zmienić swoich zachowań. Uzależnienie uczuciowe powoduje brak wiary we własne siły i możliwości. Tego typu zachowania z reguły niszczą związek i prowadzą do jego rozpadu. Uzależnienie emocjonalne od partnera tworzy bowiem barierę nie do przekroczenia przez obie strony. Z jednej strony znajduje się osoba, której wydaje się, że nie jest w stanie funkcjonować bez nieustannego wsparcia ze strony partnera, z drugiej z kolei osoba, która nie jest w stanie sprostać wygórowanym oczekiwaniom i czuje się nimi przytłoczona.

Dlatego też warto wiedzieć, czym jest uzależnienie jak z nim walczyć i jaką drogę należy wybrać, by pokonać swoje problemy. Zależność emocjonalna niszczy nawet silne relacje i powoduje ich rozpad. Codzienność w toksycznych relacjach zaczyna w końcu przerastać oboje partnerów. Wiedza na temat tego, jak walczyć z uzależnieniami, pozwala rozpocząć trudne, ale niezwykle ważne zadanie, polegające na uzdrowieniu relacji i powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Komentarz do “Uzależnienie od partnera – Jak wyzwolić się z toksycznej miłości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =