Palnik dekarski – jaki wybrać?

Palnik do papy – jak wybrać odpowiedni palnik dekarski?

Do wykonania okładzin z papy termozgrzewalnej najczęściej używanym narzędziem jest palnik dekarski. Na rynku obecne są także znacznie tańsze lampy lutownicze. Narzędzia niezbędne jeśli chcemy by okładzina została prawidłowo położona. Jak więc dokonać najlepszego wyboru w relacji jakość/cena? Otóż jest kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

Przeznaczenie palnika gazowego

Pierwszą i najważniejszą kwestią, według której zdecydujemy się na wybór, jest przeznaczenie naszego zakupu. Jeśli papy, którą zamierzamy zgrzać jest sporo, wówczas najlepszym wyborem będzie palnik gazowy. Ze względu na swoją budowę, która umożliwia połączenie go za pomocą dyszy oraz wężyka bezpośrednio z butlą propan/butan, praca na nim może być wykonywana długotrwale. Budowa palnika dekarskiego, niezależnie od producenta, jest przystosowana do wysokich temperatur zgrzewania, nawet do 2000°C. Natomiast, jeśli do wykonania mamy bardzo małą powierzchnię, lub miejsce jest trudno dostępne, wówczas zaleca się użycie lampy lutowniczej. Minusem w tym przypadku jest znacznie ograniczony czas działania, oraz znacznie mniejsza moc, ze względu na rozmiar.

Rodzaje palników do papy

Najbezpieczniejszym wyborem, do którego warto dopłacić, jeśli planujemy profesjonalny montaż, jest zakup palnika z reduktorem, który pozwoli na regulację ciśnienia dyszy. Jest to o tyle ważne, że obróbka poszczególnych materiałów może się znacznie różnić, dlatego możliwość dostosowania urządzenia jest na wagę złota. Pełni także ważną funkcję bezpieczeństwa, ponieważ gdy wąż jest uszkodzony, przepływ gazu zostaje odcięty. Kolejnym ważnym argumentem do rozważenia, jest zakup palnika jednodyszowego lub wielodyszowego. Zestaw dekarski jednodyszowy, szczególnie polecany jest do obróbki łączeń na papie, do czego jest przystosowany. Zestawem wielodyszowym możemy sobie pozwolić na cały proces układania papy, od początku do końca.

Specyfikacja palników dekarskich

Na rynku mamy ogrom możliwości do wyboru, przez co łatwo się w tym wszystkim pogubić. Z pomocą przychodzi sklep narzedzia24na7.pl, na którym dzięki rozbudowanym filtrom z łatwością odnajdziecie interesujące was przedmioty. Tak więc podczas zakupu, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii:

  • Palnik gazowy z zapłonem, czy bez niego? Wbudowany zapłon znacznie ułatwia pracę, ponieważ przyspiesza ponowne użycie.
  • Moc, którą palnik może dysponować. Im będzie większa, tym lepszy komfort i możliwości jego użycia. Na rynku z łatwością znajdziecie przystępne cenowo produkty o mocy przynajmniej 60kW, która to jest wystarczająca do większości prac.
  • Dostępny asortyment- każdy znany producent, jak np. Dedra, ma w ofercie akcesoria dostosowane do poszczególnych produktów. Zwróćmy uwagę czy do planowanego przez nas palnika, części są łatwo dostępne.
  • Ilość zużywanej energii(gazu)- zestawy dekarskie jednodyszowe są dużo oszczędniejsze niż wielodyszowe, które potrafią pobierać nawet około 4000-5000g/h, przy około 2000g/h dla tych pierwszych.

Podsumowując, na wybór konkretnego palnika powinniśmy zdecydować się po ustaleniu, do czego zamierzamy go stosować, jak często oraz określić budżet. Najczęstszym wyborem są zestawy dekarskie jednodyszowe, ze względu na doskonałą relację ceny do jakości. Do naprawdę niewielkich powierzchni przydatna będzie również lampa lutownicza. Dlaczego? Ze względu na kompaktowe rozmiary i łatwość użycia, może pełnić rolę wspomagacza w miejscach trudno dostępnych, a także w warsztacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =