Jak długo zrastają się złamane żebra?

budowa żeber u człowieka

Czytelniku pamiętaj, że nasz blog nie jestem portalem medycznym! Każdorazowo stosowanie się do naszych porad powinno być konsultowane z lekarzem lub specjalistą. Stosowanie treści zawartych na stronie ZAWSZE powinno być konsultowane z lekarzem-specjalistą. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. Wszystkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej wizyty i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Żebra to niezwykle ważny element układu kostnego człowieka. Chronią one najważniejsze narządy przed uszkodzeniem, tworząc osłonę m.in. dla serca, płuc, wątroby i śledziony. Złamane żebro to bardzo duże zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale często również i dla życia osoby, która uległa nieszczęśliwemu wypadkowi. Mogą one bowiem uszkodzić narządy, które powinny chronić, co w konsekwencji prowadzi do licznych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać złamanie żebra i co zrobić, gdy dotknie nas tego rodzaju nieszczęście.

Jak rozpoznać objawy złamanych żeber?

Objawy złamanego żebra pojawiają się tuż po urazie. To przede wszystkim silny ból w okolicy klatki piersiowej. Nasila się on podczas ruchu oraz przy próbach zaczerpnięcia głębokiego wdechu, a także przy kichaniu lub kaszlu. Kiedy wynikiem nieszczęśliwego wypadku jest złamane żebro pierwsze objawy powinny być sygnałem alarmowym do wezwania pomocy. Miejscowy ból może być bowiem bardzo silny. Najczęściej konsekwencją wypadków komunikacyjnych są właśnie złamane żebra objawy to jednak nie tylko ból w miejscu kontuzji.

Klatka piersiowa przestaje cechować się znaczną ruchomością, a złamane żebro może nawet przesuwać się pod wpływem dotyku. Jeśli problemem jest rzeczywiście złamanie żebra objawy mogą dotyczyć również wybroczyn na śluzówkach. Mogą pojawić się również ostre odłamki, wyczuwalne pod skórą w miejscu kontuzji. Czasem adrenalina po wypadku tłumi odczuwanie bólu, ale jeśli jego konsekwencją jest złamane żebro objawy z pewnością pojawią się, gdy emocje zaczną opadać. Należy pamiętać jednak, żeby każde podejrzenie złamania skonsultować z lekarzem. Zaniedbanie tego może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Wiedzę o tym, jak rozpoznać złamane żebro, zostawmy więc specjalistom, którzy najlepiej znają się na swoim fachu.

objawy złamanego żebra

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia złamanych żeber

Jak sprawdzić, czy żebro jest złamane? Najlepiej zostawić tego typu działania medykom. Mało kto wie, jak wygląda złamane żebro, a same objawy jeszcze nie wystarczą do prawidłowej diagnozy. Należy jednak podjąć pewne kroki, by zabezpieczyć poszkodowanego. Objawy złamania żeber pojawiają się na ogół tuż po urazie. Dlatego też poszkodowany powinien znaleźć się w półsiedzącej pozycji. Jeśli podejrzewamy złamanie żebra pierwsza pomoc powinna polegać na założeniu prowizorycznej opaski uciskowej.

W tym celu poszkodowany musi wykonać wdech, choć złamane żebra znacznie to utrudniają. W tym momencie należy założyć bandaż elastyczny lub opaskę uciskową. Pierwsza pomoc w przypadku złamania żeber to również bezpieczny transport do szpitala lub też wezwanie pomocy na miejsce zdarzenia. To najlepsze postępowanie przy złamaniu żeber, gdyż tylko fachowa pomoc lekarska może uchronić przed dalszymi konsekwencjami.

złamane żebra jak długo się zrastają

Diagnostyka i leczenie złamanych żeber

Złamanie żeber diagnozuje się poprzez RTG klatki piersiowej. Pierwsza pomoc przy złamaniu żeber, której udzieli każdy lekarz, to jednak z pewnością badanie fizykalne, które pozwala znacznie lepiej ocenić uraz. Jeśli konsekwencją są rzeczywiście złamane żebra leczenie polega głównie na rehabilitacji oddechowej oraz podawaniu środków przeciwbólowych. Gdy u osób starszych nastąpi złamanie żeber leczenie powinno być oparte o antybiotykoterapię. Dotyczy to również osób z niewydolnością oddechową.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pojawia się bardziej skomplikowane złamanie żeber postępowanie przybiera wówczas nieco inną formę. Konsekwencją tego typu urazów może być np. przebite płuco złamanym żebrem czy też złamanie żebra z przemieszczeniem. W takich sytuacjach często stosuje się leczenie operacyjne. Bardzo rzadko chory spędza w szpitalu nieco więcej czasu. Dzieje się tak wówczas, gdy złamanych jest kilka żeber, znajdujących się wokół siebie. Stosuje się wtedy metodę CPAP. Jak leczyć złamane żebra przy pomocy tej metody? Polega ona na sztucznej wentylacji, dzięki której zapewnione jest dodatnie ciśnienie w całych drogach oddechowych pacjenta. Jeśli pojawia się mnogie złamanie żeber objawy uniemożliwiają normalne oddychanie, które z kolei przywraca metoda CPAP.

Orteza na złamane żebra nie jest już konieczna, podobnie jak gorset na złamane żebra. Jeśli jednak podejrzewamy, że mamy złamane żebro jak leczyć przypadłość poinformuje nas z pewnością lekarz, do którego należy się zgłosić jak najszybciej po wystąpieniu urazu. Jest on bowiem niebezpieczny zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Samo wpisanie w przeglądarkę hasła: złamanie żeber leczenie opaska uciskowa objawy nie wystarczy bowiem, by się poprawnie zdiagnozować, a następnie wyleczyć.

złamane żebra jak spać

Powikłania po złamaniu żeber

To, czy złamane żebro boli, zależy od kilku czynników, choć w większości przypadków dolegliwości bólowe są bardzo mocne. Powikłania po złamaniu żeber również mogą być wyjątkowo uciążliwe. Jeśli wynikiem wypadku będzie złamane żebro powikłania mogą objawiać się np. zgrubieniem kości, wyczuwalnym nawet przez skórę. Co ciekawe, niekiedy badania RTG wykazują tego typu zgrubienia, świadczące o urazie, o którym pacjent nie wiedział. Choć ból na ogół pojawia się w momencie, gdy następuje złamanie żeber powikłania wskazują dopiero na przebyty uraz. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, gdyż każdy tego typu wypadek powinien być skonsultowany z lekarzem. Znacznie poważniejsze powikłania to utrudnienia oddychania, uszkodzenia płuc, odma płucna czy krwotok z tętnicy międzyżebrowej. Mogą one pojawić się zawsze, gdy nastąpi złamanie żeber przyczyny nie są w tym przypadku istotne.

Rehabilitacja po złamaniu żeber na ogół pozwala zapobiec powstawaniu powikłań. Jeśli dokucza nam złamane żebro ćwiczenia oddechowe są wskazane. Muszą być one jednak przeprowadzane zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Tylko w ten sposób wyleczmy złamane żebra rehabilitacja będzie skuteczna, a powikłania nie wystąpią.

złamane żebro leczenie

Jak długo boli złamane żebro?

To, jak długo boli złamane żebro, jest zależne od kilku czynników. Jeśli chodzi o złamane żebro leczenie przez lata obrosło również wieloma mitami. Nie istnieje np. taka kontuzja, jak złamane żebro z tyłu, choć często słyszy się o niej od pacjentów. Złamanie żebra z tyłu jest w zasadzie niemożliwe, gdyż ochraniają one wyłącznie przód klatki piersiowej. Ból może jednak promieniować również na tył ciała, stwarzając wrażenie urazu w tej właśnie części. Z pewnością jednak niewiele jest tak bolesnych kontuzji, jak złamane żebra jak długo boli tego typu uraz? Z reguły ból ustępuje po 3-4 tygodniach. Jeśli mamy złamane żebro co robić, by przyśpieszyć leczenie? Przede wszystkim odpoczywać i powstrzymać się od aktywności fizycznej. Dlatego też lepiej w domu wyleczyć złamane żebra zwolnienie z pewnością wypisze lekarz prowadzący. Jeśli skutkiem wypadku jest właśnie złamane żebro, ile zwolnienia dostaniemy, zależy od ogólnego stanu, choć na ogół jego czas pozwala na pozbycie się bólu i innych dolegliwości.

Czy można otrzymać odszkodowanie za złamane żebro? Oczywiście, że tak. Wystarczy złożyć dokumenty u ubezpieczyciela. Nie można jednak przewidzieć, ile pieniędzy otrzymamy za złamane żebra odszkodowanie zależne jest od kilku czynników, m.in. od sytuacji, w której doszło do urazu.

złamane żebro objawy

Złamane żebra – jak długo się zrastają?

Złamane żebro, ile trwa leczenie? Złamane żebro, ile się goi? To niezwykle często wyszukiwane hasła w popularnych przeglądarkach. Nic dziwnego, bo ból z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie, a rzadko doświadczamy bólu większego niż złamane żebra jak długo się zrastają zależy od stopnia urazu. Z reguły jednak, jeśli miało miejsce złamanie żebra czas gojenia waha się w granicach od 6 do 8 tygodni. W tym czasie żebra powinny samoistnie się zrosnąć. Jeśli borykamy się z kontuzją, jaką jest złamanie żebra, ile trwa leczenie decyduje zawsze lekarz prowadzący, bo tylko on posiada kompetencje i wiedzę, pozwalającą na podejmowanie tego typu decyzji.

złamane żebro

Jak spać ze złamanym żebrem?

Nie ustalono konkretnej pozycji, jeśli chodzi o złamane żebra jak spać, gdy ból przeszkadza w odpoczynku? Można posiłkować się tabletkami przeciwbólowymi i przyjmować taką pozycję, która nie nasila dolegliwości i pozwala na odpoczynek.

 

Przypis

https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/223651,zlamanie-zebra

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBebra_(anatomia)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klatka_piersiowa

Komentarz do “Jak długo zrastają się złamane żebra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 9 =