Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu z omówieniem!

pieski szczeniaczki

Opieka nad szczeniakiem to wbrew pozorom wcale nie takie proste zadanie. Znajomość poszczególnych etapów jego rozwoju, pozwala na aktywny udział w jego wzrastaniu, co z kolei wpływa pozytywnie na funkcjonowanie psa w przyszłości. Małe szczeniaczki to nie tylko słodkie pieski, którymi należy się wyłącznie zachwycać. Trzeba im bowiem zapewnić odpowiednią opiekę, by mogły się prawidłowo rozwijać.

Etapy rozwoju szczeniaka

Faza neonatalna – szczeniaki po urodzeniu

Pieski szczeniaczki rodzą się całkowicie bezradne, a bez swojej matki lub zastępczego opiekuna nie mogłyby przetrwać. Pieski nie mają jeszcze uregulowanej temperatury. To między innymi dlatego nie należy ich oddzielać od matki.

Faza przejściowa – dalszy rozwój szczeniąt

Kiedy rodzą się małe szczenięta rozwój przebiega znacznie szybciej, niż u człowieka. Pieski szybko nabierają masy oraz uczą się nowych umiejętności, jak np. gryzienie. Szczeniaczki po urodzeniu są malutkie i bezradne. W fazie przejściowej machają już ogonkiem i bawią się z rodzeństwem.

Etap socjalizacji – pieski i szczeniaczki tworzą więzi

W tym okresie psy i szczenięta zaczynają wchodzić w interakcje i uczą się pożądanych zachowań. To ważne zadanie, jakie stoi nie tylko przed matką i rodzeństwem, ale także i przed ich właścicielem.

Młodość i dojrzewanie – szczeniak u progu dorosłości

Kościec psa jest już rozbudowany, a koordynacja motoryczna nie pozostawia wiele do życzenia. Pies ćwiczy wyuczone zachowania i testuje swoje możliwości. Na tym etapie najważniejsza jest stanowczość właściciela i konsekwencja w działaniu.

kiedy szczeniak otwiera oczy

Rozwój szczeniaka – etap neonatalny

Okres neonatalny to dwa pierwsze tygodnie życia. Szczenięta po urodzeniu nie potrafią chodzić, choć mogą przesuwać się na brzuchu. Małe pieski po urodzeniu nie potrafią również wypróżniać się. Ten proces z kolei stymuluje matka. Matka zjada również nieczystości, zachowując porządek w miejscu, gdzie przebywa ze swoimi młodymi. Jak widać, pieski szczeniaki nie przetrwają długo bez odpowiedniej opieki. Ich początkowa niezaradność nie zależy od rasy, czy ostatecznej wielkości. Szczeniaki małych ras mają takie same umiejętności, jak i te, które osiągną w przyszłości imponujące rozmiary. Małe yorki po urodzeniu będą umiały tyle samo, co małe owczarki niemieckie, a ich rozwój przebiegnie podobnie, jak rozwój labradora.

Pomimo bezradności, rozwój szczenięcia przebiega dość szybko, a pieski nabierają masy i rozpoczynają naukę nowych umiejętności. Odżywiają się one wyłącznie mlekiem matki, które stanowi ich podstawowe i jedyne źródło pożywienia w tym okresie.

małe szczeniaczki

Rozwój szczeniaka faza przejściowa

Okres przejściowy przypada na 2 i 3 tydzień szczeniaka. Ślepy pies, który do tej pory miał zamknięte oczy, zaczyna je powoli otwierać. Szczeniaki po urodzeniu nie wykazują zainteresowania otoczeniem. W fazie przejściowej tego typu reakcje zaczynają się już sporadycznie pojawiać. Małe pieski szczeniaczki zaczynają bawić się ze sobą, choć są to zabawy bardzo delikatne. To pierwsze próby gryzienia i podgryzania, przy jednoczesnej kontroli, by nie wyrządzić rodzeństwu krzywdy. Przedmioty w otoczeniu zaczynają również interesować szczeniaczki pieski liżą je i próbują gryźć.

W dalszym ciągu podstawę ich pokarmu stanowi mleko matki, jednak próbują także jedzenia w formie półstałej, czyli takiego, które są już w stanie połknąć. Rozwój szczeniaka przebiega w tym okresie bardzo szybko. Piesek zaczyna nabierać kolejnych kilogramów, a nauka nowych umiejętności pojawia się błyskawicznie. Dzięki temu może rozpocząć się proces socjalizacji, w którym pieski i szczeniaczki poznają życie poza czułą opieką matki.

po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy

Po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy?

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, szczeniaczki małe mają już w pełni wykształcony zmysł węchu i smaku. Większość właścicieli, zwłaszcza tych mniejszych, czeka jednak z niecierpliwością na otwarcie oczu przez szczeniaki. Po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy? Na ogół następuje to ok. 10 dni po urodzeniu. Jak zauważono, identyczną odpowiedź można udzielić na pytanie, po ilu dniach króliki otwierają oczy?

Podobieństwo jednak na tym się kończy. Początkowo szczeniaki nie reagują ani na światło, ani na ruch w ich otoczeniu. Dopiero wkroczenie w fazę przejściową to moment, w którym piesek zaczyna dostrzegać otoczenie, a do odczuć związanych z temperaturą czy dotykiem, dochodzą również wrażenia wizualne. Kiedy szczeniak otwiera oczy i zaczyna widzieć otoczenie, przestaje być zupełnie bezbronny i zagubiony.

szczeniaki kiedy otwierają oczy

Kiedy odebrać szczeniaka od suki?

Choć rozwój szczeniaków trwa jeszcze długo, na ogół pomiędzy 6 a 9 tygodniem wędrują one do swoich nowych domów. To etap, w którym matka może pożegnać już szczeniaki małe pieski są bowiem gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie odbyło się to za wcześnie. Szczeniaki, kiedy otwierają oczy nie są jeszcze zdolne do samodzielnego życia. Ich gotowość wiąże się bowiem m.in. z możliwościami socjalizacji, ale także i ze szczepieniami, którym psy i szczeniaki muszą być obowiązkowo poddawane. O socjalizację w tym okresie musi już zadbać właściciel. Najbliższe tygodnie zdeterminują bowiem przyszłość i zachowanie, gdy wiek szczeniaka osiągnie już najwyższy poziom dorosłości.

szczeniaki małych ras

Jak długo szczeniak tęskni za matką?

Na to pytanie o szczeniakach nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Skrzynia szczeniaka wydaje się pusta, gdy nie w niej mamy i rodzeństwa, zapewniających do tej pory poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Dlatego też pierwsze noce w nowym domu wypełnione są piskiem i nieprzespanymi godzinami, niezależnie od tego, czy to szczeniaki rasy dużej, czy też małej. Na ogół wystarczy około dwóch tygodni, by uspokoić szczeniaki psy szybko zapominają o swojej matce i przystosowują się życia w nowym otoczeniu.

szczeniaki po urodzeniu

Kiedy pies osiąga dojrzałość płciową?

Jeśli chodzi o szczeniaki rozwój przebiega znacznie szybciej niż u człowieka. Psy szybko nabierają kolejnych kilogramów, uczą się socjalizacji, zdobywają nowe umiejętności i dojrzewają płciowo. Sytuacja, kiedy pies osiąga dojrzałość płciową, ma na ogół miejsce w 6 lub 7 miesiącu. Jej przejawy to przede wszystkim pierwsza ruja o suk. Samce osiągają dojrzałość płciową nieco wcześniej. Uzyskują one wówczas zdolność do pokrycia samicy tak, by przyniosło ono efekt w postaci jej zapłodnienia.

Komentarz do “Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu z omówieniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =