Studiowanie różni się od edukacji w szkole ponadpodstawowej. Bez względu na wybór trybu kształcenia należy wygospodarować więcej czasu na naukę. Zarządzanie czasem jest kluczową kwestią w osiągnięciu zamierzonych celów. Odpowiednia organizacja planu dnia pozwoli znaleźć czas na odpoczynek i rekreację.
Zarządzanie czasem – dlaczego jest tak ważne?
Skuteczne planowanie zadań to szansa na utrzymanie równowagi w życiu codziennym. Odpowiednia organizacja i zmiana nawyków pozwalają na uniknięcie błędów i nieprzewidzianych sytuacji. Dobre zarządzanie czasem uczniów i studentów to także sposób na ograniczenie stresu, a jednocześnie okazja do efektywniejszej nauki i osiągania satysfakcjonujących rezultatów. Dzięki temu student lub uczeń dysponuje czasem wolnym, który może przeznaczyć na relaks, rozwijanie pasji lub po prostu regenerację organizmu. Balans pomiędzy nauką a wypoczynkiem znacznie zwiększa kreatywność oraz chęć działania.
Jak skutecznie zaplanować zadania?
Efektywna organizacja czasu to kluczowe działanie. Warto w tym wypadku korzystać z narzędzi niezbędnych do analizy planu dnia pod kątem:
- określenia celu, który pozwoli stworzyć listę zadań i nadać im priorytet,
- planowania przerw – odpoczynek ma w tym wypadku istotne znaczenie, a odpowiednia regeneracja zwiększa wydajność działania,
- troski o porządek – chaos w żadnym stopniu nie sprzyja efektywności.
Organizując swój czas, warto skorzystać z planera zajęć. Odpowiednio prowadzony planer pozwala nie tylko na organizację nowego tygodnia, ale również na podsumowanie działań z poprzedniego. Daje także możliwość optymalizacji działań i planowania czasu na odpoczynek. W zarządzaniu czasem niezwykle istotna jest również walka z dekoncentracją i niezwracanie uwagi na kwestie, które mogą nas rozpraszać.
Metody zarządzania czasem
Do najpopularniejszych metod zarządzania czasem zalicza się opisane poniżej techniki.
Zasada 60:40
Zasada zakłada planowanie wyłącznie 60% swojego czasu. Pozostała część, czyli 40%, przeznaczona jest na nieplanowane i spontaniczne sytuacje. Stosowanie tej zasady daje swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zawsze znajdzie się czas na nieprzewidziane trudności.
Pomodoro
Technika opiera się na krótkim czasie pracy i przerwach, które zapewniają wysoki poziom koncentracji umysłu. Najczęściej polega na przeznaczeniu 25 minut na obowiązki, stosując w międzyczasie pięciominutową przerwę. Po czterech cyklach następuje półgodzinny czas wolny. Technika pomodoro pomaga uniknąć rozpraszania poprzez bodźce zewnętrzne.
Zasada dwóch minut
Technika zakłada wykonanie prostego zadania w mniej niż 120 sekund, najlepiej od razu. Takie działanie sprawia, że mózg jest odciążony i może skoncentrować się na wykonywaniu innych, ważnych zadań.
Metoda TRZOS
Metoda składa się z kilku etapów:
T – terminy zadań do spisania
R – ramy czasowe do określenia
Z – zaplanowanie rezerw czasu
O – ograniczenie innych działań
S – skontrolowanie efektów.
Studiuj w WSEiZ i efektywnie zarządzaj swoim czasem!
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie to jedna z najlepszych uczelni niepublicznych, którą wyróżnia bogata oferta edukacyjna. Od niemal trzydziestu lat kształci studentów na studiach dziennych i zaocznych. Dzięki temu student ma możliwość wyboru trybu kształcenia, idealnie dopasowanego do jego potrzeb i planu zajęć. WSEiZ kładzie nacisk na komfortowe warunki pracy i nauki, aby edukacja odbywała się w atmosferze rozwoju. Misją uczelni jest nowoczesne i elastyczne kształcenie studentów, a także nadążanie za ich potrzebami.
Nie marnuj czasu i znajdź już teraz kierunek studiów, który pomoże rozwijać Twoje pasje i zainteresowania! Więcej dowiesz się pod adresem https://wseiz.pl/.