Poprawienie efektywności energetycznej budynku wiąże się przede wszystkim z wymierną korzyścią w postaci oszczędności finansowych, np. na ogrzewaniu. Nie należy jednak sprowadzać tego tematu jedynie do kwestii pieniężnych. Zobacz, dlaczego jeszcze warto zadbać o wysoką efektywność energetyczną posiadanej nieruchomości.
Świadectwo charakterystyki energetycznej
Przepisy związane z nowymi, rygorystycznymi wymogami dotyczącymi zużycia energii, ustalane są na poziomie Unii Europejskiej. Z tego powodu coraz większe grupy osób zobowiązane są do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej swojego budynku. W 2023 roku obowiązek taki nałożono na właścicieli nieruchomości przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż. 28 kwietnia 2024 roku w życie wchodzą natomiast przepisy, zgodnie z którymi certyfikat będzie dotyczył już każdego budynku indywidualnego, wielorodzinnego i mieszkania – także tych wybudowanych wcześniej niż w roku 2009. W dokumencie tym na podstawie audytu stwierdza się klasę energetyczną nieruchomości. Im klasa wyższa, tym wyższa efektywność energetyczna, co oznacza też niższą emisję CO2 do środowiska. Jeśli nie jesteś jeszcze przygotowany na tę zmianę przepisów, certyfikat energetyczny dla nieruchomości uzyskasz w firmie https://domoweswiadectwo.pl/, a na hasło GRH10PLUSZN otrzymasz zniżkę na usługę.
Korzyści związane z wysoką klasą energetyczną budynku
O tym, czy Twój budynek jest efektywny energetycznie, będziesz wiedział nie tylko Ty. Informacje te będą również dostępne dla potencjalnych najemców lub nabywców. W praktyce więc mało efektywne energetycznie obiekty mogą stracić na wartości i stać się mniej atrakcyjne na rynku. Rosnąca świadomość środowiskowa naszego społeczeństwa sprawia, że klasa energetyczna potwierdzona certyfikatem prawdopodobnie stanie się jednym z czynników decydujących o zakupie bądź wynajmie mieszkania lub domu. Jeśli dokument potwierdzał będzie zarówno duże koszty związane z ogrzewaniem budynku, jak i wynikającą z tego szkodliwość dla środowiska, przyszły właściciel bądź najemca może być znacznie mniej skłonny do zakupu/wynajmu nieruchomości.
Kolejne zmiany prawne
Na ten moment nawet najniższa klasa energetyczna w żaden sposób prawnie nie dyskwalifikuje Twojej nieruchomości i nie zobowiązuje Cię do żadnych działań. Polityka Unii Europejskiej zmierza jednak w stronę coraz większych restrykcji w tym zakresie, więc kolejne wytyczne nakazujące zaostrzenie prawa to tylko kwestia czasu. Niska efektywność energetyczna budynku może zatem oznaczać również potencjalne koszty modernizacji energetycznej w ciągu najbliższych kilku/kilkunastu lat. Posiadacze takich nieruchomości mogą zostać zobligowani do przeprowadzenia prac, mających na celu uzyskanie wyższej klasy potwierdzonej certyfikatem. Warto jednak potraktować to jako dodatkową motywację do wykonania modernizacji przed sprzedażą lub wynajmem nieruchomości, aby uzyskać wyższą kwotę od nabywcy.