Jak przygotować kilkulatka na nowego członka rodziny?

Powiększająca się rodzina to cudowna wiadomość. Jako matka masz już doświadczenie, wiesz, czego się spodziewać i na co, przygotować. Między pierwszą, a drugą ciążą jest jednak jedna kluczowa różnica. W obecnej towarzyszyć Ci będzie kilkuletnia pociecha. Podpowiadamy, jak przygotować malucha, aby z radością przyjął nowego członka rodziny.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Jeśli spodziewasz się kolejnego potomstwa, nie trzymaj tego w tajemnicy przed pierworodnym dzieckiem. Całą Waszą rodzinę czekają ogromne zmiany i warto go na nie przygotować. Opowiadaj o tym, co dzieje się w Twoim brzuchu, możesz również wyjaśnić, jak ciąża wpływa na Twoje samopoczucie (ale nie zrzucaj winy za brak chęci do zabawy na rosnący brzuch, bo to spowoduje niechęć u kilkulatka). W czasie ciąży warto wyciągnąć z szafy albumy i pokazać dziecku, jak wyglądałaś, nosząc go w brzuchu, aby poczuł, że na świat przyjdzie ktoś, to ma do niego dołączyć, a nie zastąpić. To istotne, by wykorzystać czas oczekiwania na maleństwo i przygotować starszaka na zmiany.

Przygotuj pierworodnego na życie z noworodkiem

Przede wszystkim unikajcie wszelkich obietnic typu „twoja siostrzyczka będzie ścigać się z Tobą na rowerku”, „razem będziecie układać klocki”. Taka wizja posiadania rodzeństwa sprawi, że starszak poczuje się oszukany, gdy na świat przyjdzie istota, która przez pierwsze miesiące głównie śpi, płacze i je. Nierealny obraz, który wytworzy sobie kilkulatek, może rzutować na jego relacje z rodzeństwem. Starszak może na początku gniewać się o to, że będzie miał siostrę lub brata. W końcu uwaga rodziców podzieli się na pół (i to w najkorzystniejszym scenariuszu). Jeśli będziecie ganić dziecko za takie emocje, zacznie je ukrywać i tłumić w sobie, a w najgorszym wypadku maluch poczuje się odrzucony i zacznie traktować rodzeństwo jako wroga. Co może przełożyć się na jego relacje z bratem lub siostrą również w dorosłym życiu. Jeżeli nie wiesz, jak wesprzeć swoją pociechę, udaj się na wizytę do https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/. Specjalista podpowie, jak pracować z maluchem i jak zadbać o jego psychiczny komfort w obliczu nowej sytuacji.

Angażowanie malucha w przygotowania do narodzin

Świetnym pomysłem może być włączenie dziecka w przygotowania do narodzin rodzeństwa. Kilkulatek na pewno będzie miał wiele pytań o skręcanie łóżeczka, pampersy, laktator, czy nosidełko. Cierpliwie tłumacz mu zastosowanie tych produktów, jeśli możesz, pokaż mu zdjęcia, na których zobaczy, że gdy był mały, dla niego również używaliście takich przedmiotów. Jeśli kilkulatek zechce wybrać ubranko dla rodzeństwa, pozwólcie mu. Dzięki temu poczuje, że jego zdanie jest ważne, a decyzje brane pod uwagę, być może pomoże to w nim obudzić radość oczekiwania na noworodka i troskę o młodsze rodzeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 3 =