Wszystko o diecie bezlaktozowej

krewetki

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Dieta z nietolerancją laktozy to kuracja dla osób, których organizm nie jest w stanie strawić cukrów zawartych w mleku. Ta dieta może łagodzić objawy nietolerancji pokarmowych i zapobiegać ich nawrotom.

Zasady diety bezlaktozowej

Osoby z pierwotnym i wtórnym (nabytym) niedoborem laktazy nie muszą całkowicie eliminować z diety mleka i innych produktów zawierających laktozę. Mogą je spożywać, ale w ograniczonych ilościach – wystarczy znać swoje dopuszczalne limity. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy objawy nietolerancji pokarmowej są bardzo nasilone – wtedy należy przyjąć dietę całkowicie wykluczającą laktozę. Z drugiej strony osoby z wrodzonym niedoborem laktazy muszą bezwzględnie przestrzegać diety bezlaktozowej przez całe życie, ponieważ nie tolerują nawet niewielkich ilości pokarmów zawierających mleko. Nieprzestrzeganie zasad żywieniowych może nawet zagrażać życiu takich osób.

Co możemy jeść, kiedy nasz organizm nie toleruje laktozy?

Większość dorosłych z nabytym lub pierwotnym niedoborem laktazy może tolerować niewielkie ilości produktów laktozowych – zwykle około 5-10 gramów laktozy w pojedynczej dawce lub 100-200 ml posłodzonego mleka. Dlatego u tych pacjentów nie ma potrzeby całkowitego wyłączania produktów mlecznych z diety, a raczej ograniczania ich spożycia i wybierania produktów mlecznych o niskiej zawartości laktozy. Konieczne jest jedynie określenie indywidualnego poziomu tolerancji laktozy i obserwacja związku pomiędzy spożyciem mleka a pojawieniem się objawów nietolerancji.

Osoby z pierwotnym i nabytym niedoborem laktazy mogą spożywać takie produkty mleczne jak: maślanka, śmietana, ser pleśniowy, kefir, jogurt, ponieważ zawarte w nich probiotyki wytwarzają laktazę, wspierając tym samym proces rozkładu cukru w mleku. Po spożyciu nie pojawiają się objawy nietolerancji pokarmowej, a co ważniejsze – zmniejszają nasilenie. Ponadto tego typu produkty mogą uzupełniać niedobory spowodowane eliminacją mleka i przetworów mlecznych z jadłospisu. Sery twarde i dojrzałe (tj. cheddar, gouda, parmezan) są również są bezpieczne do spożycia, ponieważ prawie nie zawierają laktozy, więc osoby z tą nietolerancją cukru zazwyczaj dobrze je tolerują. Również w serkach śmietankowych, takich jak Brie, Fromage czy serach topionych, zawartość laktozy jest niższa niż np. w twarogu. Ponadto w sklepach można znaleźć mleko o niskiej zawartości laktozy, które jest dobrze tolerowane przez osoby z nietolerancją pokarmową. Terapię dietetyczną można uzupełnić tabletką zawierającą laktazę, którą można spożyć bezpośrednio przed planowanym posiłkiem składającym się z produktów mlecznych. Poprawią trawienie mleka i zmniejszą nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: gazy, uczucie sytości, bóle brzucha, nudności, biegunki i kolki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 8 =