Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie sufitowe staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Zdecydowanie lepiej znane jest w krajach skandynawskich. Warto zastanowić się nad takim rodzajem ogrzewania, gdyż jego stosowanie niesie za sobą wiele korzyści, m.in. wygodę i oszczędności.

Jak działa ogrzewanie sufitowe?

Ogrzewanie w suficie to oryginalny pomysł na ogrzanie domu. Wiele osób kojarzy je z ogrzewaniem podłogowym. Nic dziwnego, oba systemy kwalifikują się do ogrzewania płaszczyznowego. Do obu również używa się podobnych materiałów i pracują na podobnych zasadach. Mają jednak inne właściwości. Jak wygląda ogrzewanie sufitowe? Występuje w kilku wariantach, z których najpopularniejsze to systemy zasilania, powietrza i wody.
W pierwszym przypadku stosuje się elektryczną płytę grzewczą, w ostatnim system rurociągów połączony z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Powiązane instalacje znajdują się na suficie. Wiele osób zastanawia się, jak efektywne jest ogrzewanie sufitowe, jak działa i czy komfort cieplny jest inaczej postrzegany. Po pierwsze, system nie wykorzystuje zjawisk konwekcyjnych, z którymi mamy do czynienia, jak standardowe radiatory. Grzejniki podnoszą temperaturę powietrza na podłodze, która porusza się w górę pomieszczenia ogrzewając pomieszczenie. Tutaj wykorzystano dużą powierzchnię sufitu, w której umieszczono ogrzewanie. Przekazuje ciepło przedmiotom w pomieszczeniu poprzez promieniowanie, ogrzewając przedmioty i znajdujących się w nich ludzi. Wielkość sufitu sprawia, że umieszczone w nim elementy grzejne nie muszą być nagrzewane do bardzo wysokich temperatur. Dlatego ogrzewanie sufitowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym.

 

Rodzaje ogrzewania sufitowego.

Istnieją trzy podstawowe warianty ogrzewania płaszczyznowego sufitów: instalacja elektryczna, powietrzna i wodna. Najczęściej stosowanym wariantem jest elektryczne ogrzewanie sufitowe. W instalacji wykorzystywane są różne elementy, takie jak sufity, panele, czy podkładki grzewcze z folii. Ogrzewane są elektrycznie, a zatem emitują ciepło do ogrzewania pomieszczenia. Obsługa ogrzewania elektrycznego jest bardzo prosta, gdyż ogranicza się do ustawienia parametrów termostatu lub panelu dotykowego.
Ogrzewanie sufitowe na podczerwień jest wariantem ogrzewania elektrycznego. Ciepło zapewniają specjalne podkładki lub panele grzewcze zwane promiennikami podczerwieni. Jak sama nazwa wskazuje, emitują światło podczerwone, dostarczając ciepło w sposób podobny do promieni słonecznych. Podczerwień nie ogrzewa powietrza, a jedynie oddziałuje na ludzi, zwierzęta i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, co z kolei „oddaje” ciepło w powietrze. Kolejne nowoczesne ogrzewanie sufitowe – wariant powietrzny. Powietrze jest podgrzewane w piecu, a stamtąd rozprowadzane do pomieszczenia specjalnymi kanałami instalacyjnymi. Na koniec do wnętrza pompowane jest ciepło, a dyfuzory umieszczane są na sufitach różnych pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − 4 =