Lokacyjny rekordzista, czyli Gold Nugget

Tytułowa nazwa absolutnie nie jest w tym kontekście przesadzona, o czym za chwilę. Nie ulega wątpliwości, że australijski numizmat do dziś jest ważnym elementem światowego rynku inwestycji w kruszce.

Na początek warto byłoby chyba odnieść się do przydomku, jaki nadaliśmy omawianej tu serii. Jak wspominamy, jest on w pełni zasłużony. Dlaczego? Wszystko dzięki jego rekordom. I to poprawianym. Chodzi oczywiście o wagę pojedynczego egzemplarza, jaki zaprezentowano. W pierwszym przypadku, był to numizmat, ważący sto kilogramów. Już ta ilość kruszcu musi przecież robić niebagatelne wrażenie. Zwłaszcza jeśli przypomnimy, że w wielu przypadkach największym nominałem jest około trzydziestu gramów kruszcu. To jednak jeszcze nic. Produkt wytwarzany przez uznaną mennicę w Perth, jest także aktualnym rekordzistą. W tym wypadku mamy na myśli numizmat ważący aż tonę. Taka ilość, zważywszy, że mówimy przecież o drogocennym kruszcu, z całą pewnością musi robić wrażenie. Jest zresztą niemal pewne, że fakt znalezienia się w księdze Guinnessa przysporzył całej serii niemałej popularności. Zwłaszcza pośród kolekcjonerów.

Skoro już o tym mowa, to warto dodać, że australijskie monety wyróżnia coś, co nie jest powszechne w przypadku prawie żadnej innej numizmatycznej serii. Ogólnie przyjęto bowiem praktykę, według której, wszystkie egzemplarze w ramach jednej serii, niezależnie od roku produkcji, wyglądają identycznie ze swymi poprzednikami. W przypadku Gold Nugget. Tutaj główny motyw, czyli kangury, różni się pomiędzy seriami. Jest to o tyle znaczące, że solidnie podnosi wartość konkretnych egzemplarzy. Mało tego. Jeśli sami chcielibyśmy rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem, już samo włączanie do zbiorów monet o różnych motywach, może być naprawdę interesujące. Oczywiście najpierw warto byłoby zorientować się co do wartości poszczególnych egzemplarzy. Pozwoli to ocenić, na ile z nich będzie nas aktualnie stać.

W ramach serii Gold Nugget, klienci otrzymują naprawdę sporo nominałów. Co ciekawe, największym ogólnie dostępnym jest ten o wadze aż kilograma. Trzeba przyznać, że w odniesieniu do innych tego typu serii, również nie jest często spotykane.

Na koniec warto wspomnieć też o swego rodzaju rozbieżności. Odnosi się ona do nazw, pod jakimi funkcjonuje na rynku australijska seria. Jest ich bowiem dwie. Wszystko dlatego, że przez pierwsze trzy lata rynkowej obecności – numizmaty zaczęły ukazywać się w 1986 roku – widniał na nich właśnie nugget, czyli samorodek złota. Po tym czasie, zmieniono je właśnie na kangury, czyli jedno z najpopularniejszych i najbardziej kojarzonych z Australią zwierząt. Trudno się zresztą temu dziwić. Umieszczanie na różnego rodzaju monetach elementów charakterystycznych dla danego kraju, który je emituje, jest praktyką dość powszechną. Z kolei motyw na odwrocie numizmatów z mennicy w Perth, od lat pozostaje niezmienny. Jest nim portret aktualnego monarchy na tronie Wielkiej Brytanii. Podobnie ma się zresztą sytuacja choćby w przypadku kanadyjskiej monety Maple Leaf.

Szukasz oferty na złoto inwestycyjne? Interesuje Cię lokata kapitału w złote sztabki czy monety bulionowe? Sprawdź ofertę firmy Tavex, która od ponad 30 lat działa na polskim rynku metali szlachetnych, oferując swoim klientom złoto dostępne od ręki lub z wysyłką w 24 godziny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =