Co daje outsourcing IT?

Firma może być mała i zupełnie niezwiązana z branżą informatyczną, ale niemal na pewno będzie choć w niewielkim zakresie korzystać z komputerów, co oznacza, że potrzebuje do tego odpowiedniej infrastruktury. Jej budową, jak i późniejszym utrzymaniem, może zajmować się wynajęta firma zewnętrzna.

Jak działa outsourcing IT?

Outsourcing jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Polega on na zlecaniu wybranej usługi na zewnątrz, i przeważnie są to rzeczy, bez których firma nie mogłaby dobrze funkcjonować, jednak wykonywanie ich na miejscu wiązałoby się z wysokimi kosztami. Bardzo często outsourcingowane są usługi księgowe, HR, usługi IT – każda firma musi się rozliczać, zatrudniać ludzi, wypłacać pensje i posiadać własną sieć informatyczną, ale stworzenie własnego działu jest drogie, podczas gdy outsourcing daje dostęp do profesjonalnych usług w znacznie przystępniejszej cenie.

Obsługa informatyczna, zapewniana przez firmę Enicom, obejmuje wszystko to, czego dane przedsiębiorstwo potrzebuje. Firma zewnętrzna projektuje i buduje sieć, zajmuje się zakupem sprzętu, jego konfiguracją oraz instalowaniem oprogramowania, dostarcza też hosting, dba o archiwizację danych oraz pomaga w razie awarii systemu.

Dlaczego outsourcing IT wychodzi taniej?

Siecią informatyczną w firmie, nawet kiedy nie jest ona bardzo mocno rozbudowana, nie może się zajmować tylko jedna osoba. Potrzebnych jest co najmniej kilku specjalistów, każdy zajmujący się innym obszarem, problem w tym, że ich usługi nie zawsze są potrzebne codziennie. Jeśli jednak taki specjalista jest zatrudniony na etacie, trzeba mu płacić pensję niezależnie od tego, na ile jego wsparcie było przez cały miesiąc przydatne. W outsourcingu wygląda to inaczej. Płaci się za konkretną usługę, i to firma zewnętrzna dba o dostęp do potrzebnych pracowników, więc ma się zapewnione kompleksowe wsparcie, ale niższym kosztem.

Czy taka opcja jest bezpieczna?

Outsourcing to stała współpraca. Firmie zewnętrznej zależy na tym, aby klient był zadowolony, dlatego dba ona o wysoki poziom dostarczanych usług. Dłuższa współpraca oznacza więcej zaufania oraz pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy, a dane firmy nie wyciekną na zewnątrz, podczas gdy sporadyczne korzystanie na przykład z pogotowia komputerowego takiej pewności nie daje, nie jest też wcale tańsze.

Napisane w kategorii Firma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =