Wielu z ogrodników, również amatorów chciałoby móc uprawiać rośliny już od wczesnej wiosny. Niestety warunki pogodowe w Polsce nie pozwalają na to, przez częste przymrozki. Jest wyjście z tej sytuacji – zakup szklarni, w której już od marca będzie mogło się wysiewać nowalijki. Sprawdź, jaką najlepiej kupić szklarnię dla początkujących ogrodników.
Szklarnia z poliwęglanu – czy to dobry wybór?
Początkujący ogrodnik chciałby jak najszybciej mieć postawioną szklarnię, najlepiej taką, która nie musi stanąć na betonowym fundamencie. Najlepszym wyjściem będzie szklarnia z poliwęglanu, pod którą wystarczy wyrównać teren i przygotować podłoże. Szklarnię z poliwęglanu najkorzystniej jest zamówić u producenta, na przykład w firmie Botanic. Szklarnię możesz tu zamówić z montażem lub masz możliwość zamontowania samodzielnego. Bez problemu to uczynisz, jako że wraz ze szklarnią otrzymasz jasno i czytelnie napisaną instrukcję obsługi.
Zalety szklarni z poliwęglanu
Szklarnie z poliwęglanu coraz częściej są wybierane przez klientów mniej lub bardziej doświadczonych w ogrodnictwie, szczególnie przez wzgląd na liczne zalety, jak choćby:
- poliwęglan charakteryzuje się 200 do nawet 250-krotnie większą odpornością na pęknięcia i rozbicie niż szkło;
- ma lżejszą konstrukcję niż alternatywne szklarnie ze szkła;
- brak szkodliwego oddziaływania promieni słonecznych;
- duża łatwość obróbki poliwęglanu, cięcia i gięcia;
- możliwość samodzielnego postawienia szklarni w ogrodzie;
- wysoka wytrzymałość szklarni z poliwęglanu;
- termoizolacyjność, która pozwala na swobodną i komfortową pracę w szklarni;
- duża przepuszczalność światła.
Tunele ogrodowe z poliwęglanu z firmy Botanic służą klientom od 15 do 25 lat, co oznacza, że są dużo trwalsze od tuneli szklanych. Wyróżniają się dużym bezpieczeństwem, dobrymi warunkami pracy, funkcjonalnością i praktycznością.
Czy szklarnia z poliwęglanu ma wady?
Jak prawie każdy produkt ma wady, tak i szklarnia z poliwęglanu je posiada. Jej lekka konstrukcja przy silnych podmuchach wiatru mogłaby przynieść niekorzystne skutki. Dlatego też szukając dla szklarni miejsca, powinno się znajdować takie, które są osłonięte od wiatru. Poliwęglan także przyciąga kurz, zatem od czasu do czasu trzeba go będzie umyć.
Okazuje się jednak, że więcej jest zalet niż wad, a one nie odstraszają kupujących. Poliwęglan wykorzystuje się także w przypadku zadaszeń tarasów, ogrodów zimowych i wiat garażowych. Należy także wspomnieć o estetyce szklarni z poliwęglanu, która potrafi być ozdobą ogrodu.