Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Leczenie kanałowe najczęściej kojarzy się pacjentom gabinetów stomatologicznych z bolesnym zabiegiem. Wielu najchętniej omijałoby stomatologa szerokim łukiem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że aktualnie leczenie kanałowe z tym sprzed lat ma mało wspólnego. Metody są bardziej nowoczesne, a jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie, koniecznie przeczytaj artykuł.
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
Nie każda wizyta u stomatologa kończy się leczeniem kanałowym. Kiedy więc jest potrzeba wykonania takiego zabiegu? Leczenie kanałowe potrzebne jest wyłącznie wtedy, kiedy została zaatakowana w zębie miazga, w kanałach korzeniowych i w komorze. Najczęściej dzieje się tak, kiedy ma się zaawansowaną postać próchnicy. Niestety są to sytuacje, których łatwo można by uniknąć, dbając o higienę jamy ustnej. Zdarza się to także w sytuacjach, kiedy pacjent jest częstym gościem gabinetu stomatologicznego, a po prostu próchnica rozwija się niedostrzegalnie pod założoną wcześniej plombą lub wierzchnią warstwą szkliwa. W takich przypadkach ból długo nie daje znać o sobie. Pacjenci pojawiają się w gabinecie dopiero w momencie, kiedy stan zapalny jest już rozwinięty.
Leczenie kanałowe trzeba także wdrożyć, kiedy:
- występuje odsłonięcie kanałów korzeniowych z miazgą;
- dojdzie do złamania zęba;
- gdy rozwinie się zgorzel;
- kiedy wystąpi zwichnięcie zęba.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym Medykus Warsaw Smile z użyciem najnowocześniejszych technologii:
- przy użyciu endometru pozwalającego na dokładne zmierzenie długości kanału korzeniowego, dzięki czemu stomatolog może optymalnie dobrać ilość wypełnienia. Endometr nie wywołuje bólu, jest zupełnie bezpiecznym urządzeniem;
- korzystając ze stomatologii mikroskopowej, gdzie w przypadku kanału mikroskop pozwala zajrzeć do ich wnętrza w celu oceny kształtu, rozmiaru oraz możliwego uszkodzenia. Ta metoda daje lepszą skuteczność zabiegu, pozwala na krótszy czas leczenia, jak i dokładne oczyszczenie i opracowanie.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe najczęściej można zakończyć podczas jednej wizyty. Leczenie jednego kanału może trwać od jednej do dwóch godzin. Zabieg składa się z kilku etapów, które podzielić można na:
- w razie potrzeby wykonanie zdjęcia RTG;
- jeśli jest potrzebne podanie znieczulenia;
- oczyszczenie zębiny z próchnicy;
- dezynfekcja kanałów korzeniowych;
- wypełnienie kanałów korzeniowych gutaperką;
- rekonstrukcja zęba.
Mając tyle informacji, można być zupełnie spokojnym. Ząb po leczeniu kanałowym będzie mógł funkcjonować jeszcze wiele lat. Warto go ratować.