Leczenie kanałowe – na czym polega i jak długo trwa?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Leczenie kanałowe najczęściej kojarzy się pacjentom gabinetów stomatologicznych z bolesnym zabiegiem. Wielu najchętniej omijałoby stomatologa szerokim łukiem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że aktualnie leczenie kanałowe z tym sprzed lat ma mało wspólnego. Metody są bardziej nowoczesne, a jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie, koniecznie przeczytaj artykuł.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Nie każda wizyta u stomatologa kończy się leczeniem kanałowym. Kiedy więc jest potrzeba wykonania takiego zabiegu? Leczenie kanałowe potrzebne jest wyłącznie wtedy, kiedy została zaatakowana w zębie miazga, w kanałach korzeniowych i w komorze. Najczęściej dzieje się tak, kiedy ma się zaawansowaną postać próchnicy. Niestety są to sytuacje, których łatwo można by uniknąć, dbając o higienę jamy ustnej. Zdarza się to także w sytuacjach, kiedy pacjent jest częstym gościem gabinetu stomatologicznego, a po prostu próchnica rozwija się niedostrzegalnie pod założoną wcześniej plombą lub wierzchnią warstwą szkliwa. W takich przypadkach ból długo nie daje znać o sobie. Pacjenci pojawiają się w gabinecie dopiero w momencie, kiedy stan zapalny jest już rozwinięty.

Leczenie kanałowe trzeba także wdrożyć, kiedy:

 • występuje odsłonięcie kanałów korzeniowych z miazgą;
 • dojdzie do złamania zęba;
 • gdy rozwinie się zgorzel;
 • kiedy wystąpi zwichnięcie zęba.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym Medykus Warsaw Smile z użyciem najnowocześniejszych technologii:

 • przy użyciu endometru pozwalającego na dokładne zmierzenie długości kanału korzeniowego, dzięki czemu stomatolog może optymalnie dobrać ilość wypełnienia. Endometr nie wywołuje bólu, jest zupełnie bezpiecznym urządzeniem;
 • korzystając ze stomatologii mikroskopowej, gdzie w przypadku kanału mikroskop pozwala zajrzeć do ich wnętrza w celu oceny kształtu, rozmiaru oraz możliwego uszkodzenia. Ta metoda daje lepszą skuteczność zabiegu, pozwala na krótszy czas leczenia, jak i dokładne oczyszczenie i opracowanie.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe najczęściej można zakończyć podczas jednej wizyty. Leczenie jednego kanału może trwać od jednej do dwóch godzin. Zabieg składa się z kilku etapów, które podzielić można na:

 • w razie potrzeby wykonanie zdjęcia RTG;
 • jeśli jest potrzebne podanie znieczulenia;
 • oczyszczenie zębiny z próchnicy;
 • dezynfekcja kanałów korzeniowych;
 • wypełnienie kanałów korzeniowych gutaperką;
 • rekonstrukcja zęba.

Mając tyle informacji, można być zupełnie spokojnym. Ząb po leczeniu kanałowym będzie mógł funkcjonować jeszcze wiele lat. Warto go ratować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =