Rekuperacja w nowoczesnych budynkach – trendy i innowacje!

Rekuperacja w nowoczesnych budynkach - trendy i innowacje!

W dzisiejszych czasach rekuperacja zyskała na popularności i jest coraz częściej spotykaną metodą wentylacji pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Dzięki niej możliwy jest stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku. Świeże powietrze ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz lepsze samopoczucie u każdego domownika. Tego typu instalacja gwarantuje również niebywały komfort życia. Właściwy przepływ powietrza pozwala również ograniczyć niepotrzebne straty ciepła w mieszkaniu, wpływając na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.

Rekuperacja

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej, która dodatkowo pozwala na odzysk ciepła. Jest to rozwiązanie niezwykle nowoczesne, a co więcej może ono zagwarantować stałą i prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Działania systemu rekuperacji zapewniają również ogromne oszczędności, jeśli chodzi o koszty ogrzewania budynku. Oszczędności mogą oscylować nawet w granicach 50% w skali rocznej, co ma duży wpływ na niższe rachunki za ogrzewanie.

Zastosowanie rekuperacji to przede wszystkim ogromny komfort dla mieszkańców budynku oraz lepsza jakość powietrza. Porównując rekuperacje z wentylacją grawitacyjną warto zaznaczyć, iż w przypadku rekuperacji mamy stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza mieszkania bez konieczności otwierania okien. Natomiast w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej konieczne jest otwarcie okien, aby świeże powietrze mogło dostać się do budynku. Ilość powietrza dostarczonego w ten sposób jest niewielka w porównaniu z instalacją wentylacji mechanicznej.

rekuperacja powietrza

Rekuperacja koszt

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to system, który powinien zapewniać skuteczną wymianę powietrza. Dzięki takiej instalacji możliwe jest dostarczanie świeżego i odprowadzanie zużytego powietrza w budynku. Na koszt rekuperacji składają się:   przygotowanie projektu,   zakup rekuperatora oraz całego osprzętu, jak i sam montaż. Właściwe przygotowany projekt domu oraz rekuperacji jest jedną z najważniejszych czynności, jakie trzeba wykonać przed montażem systemu rekuperacji. Właściwie przygotowany projekt gwarantuje przeprowadzenie instalacji we właściwy sposób. Projekt uwzględnia wszystkie niezbędne informacje, jakie wpływają na skuteczność wentylacji mechanicznej m.in. kształt budynku, ilość oraz wielkość pomieszczeń, a także wykorzystane urządzenia i osprzęt.

Największym kosztem rekuperacji jest sam zakup urządzeń niezbędnych do właściwego funkcjonowania całej instalacji. Należy zakupić rekuperator oraz niezbędny osprzęt. Cena rekuperatora jest uzależniona od wybranego modelu, jego wydajności, zarówno w zakresie wentylacji powietrza, jak i odzyskiwania ciepła. Oprócz głównej jednostki rekuperacji, czyli rekuperatora należy także kupić m.in: rury izolowane  skrzynkę rozdzielczą, kanały elastyczne,   rozdzielacze, wentylatory,   przyłącza, filtry, taśmy aluminiowe,   uszczelki, przyłącza anemostatów czerpnie i wyrzutnie. Na koszt rekuperacji wpływ ma także jej montaż. Montaż rekuperacji to wszystkie prace, jakie uwzględniają instalatorzy podczas montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Montaż składa się zazwyczaj z dwóch etapów:

  • wykonanie instalacji w budynku, czyli kiedy dom jest w stanie surowym zamkniętym – składa się na niego wykonanie przewiertów, a także montaż większości elementów,
  • montaż urządzeń – który uwzględnia instalację rekuperatora, panelu sterowania, a także pozostałych, dotychczas niezamontowanych elementów osprzętu.  Całościowy koszt montażu rekuperacji ustalany jest zazwyczaj indywidualnie. Wpływ na koszt systemu rekuperacji ma również niewątpliwie wielkość budynku, układ pomieszczeń, a także to, czy dom jest nowy, czy starszy.

Rekuperacja w domu

Montaż rekuperacji w domu jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących duży komfort życia. System rekuperacji do właściwego funkcjonowania wymaga rekuperatora. Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrze to powietrze zimne i czyste zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Dużym atutem instalacji rekuperacji jest także to, że za jej pomocą możliwe jest usuwanie wilgoci z pomieszczeń w budynku.

System rekuperacji

System wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na spore oszczędności energii elektrycznej, dlatego też system wentylacji mechanicznej jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w nowoczesnych budynkach. Rekuperacją nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania. Zjawisko rekuperacji wykorzystywane jest w układach wentylacyjnych. Proces rekuperacji w wentylacji, polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego i zanieczyszczonego powietrza oraz oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego. Jednakże świeże powietrze nie miesza się z powietrzem zużytym. Napływające do budynku świeże powietrze ma temperaturę zbliżoną do temperatury, jaka panuje wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu wystarczy je tylko dogrzać, co wymaga mniejszego zużycia energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 12 =