Operacja czyszczenia zatok – kiedy jest wskazana?

feoz

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Zapalenie zatok występuje dość często i raczej u nikogo nie budzi większego niepokoju. Warto jednak mieć na uwadze, że nieprawidłowo leczone lub nieleczone zatoki mogą osiągnąć stan zapalenia przewlekłego. To z kolei może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia operacji czyszczenia zatok.

Kiedy operacyjne czyszczenie zatok jest wskazane i jakimi metodami się je obecnie wykonuje?

Przyczyny zapalenia zatok

Wśród przyczyn prowadzących do rozwinięcia się stanu zapalnego zatok możemy wymienić m.in.:

  • Wirusy
  • Bakterie
  • Stany zapalne zębów i przyzębia
  • Przetoki
  • Próchnica
  • Krzywą przegrodę nosową
  • Alergie
  • Uszkodzenie błon śluzowych nosa
  • Nieprawidłowości anatomiczne w obrębie małżowin nosowych
  • Polipy
  • Zwężenie naturalnych ujść zatok

Nie ma rozróżnienia częstości i przyczyn rozwoju zapalenia zatok ze względu na wiek czy płeć. Schorzenie występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Objawy zapalenia zatok

Szacuje się, że aż 7 na 10 pacjentów cierpiących na powracające bóle głowy identyfikowane i leczone jako migrena, zmaga się tak naprawdę ze schorzeniami zatok. Te szacunki pokazują jak niejednoznaczne potrafią być objawy zapalenia zatok. To nie tylko silny ból głowy w płacie czołowym i gęsty, uciążliwy katar. Wśród objawów może pojawić się także ból w obrębie policzków, ból w okolicach potylicznych, kaszel i chrypka, a nawet nieprzyjemny zapach z ust.

Najczęściej jednak, nawet poboczne objawy powiązane są z uciążliwym, niekiedy stale powracającym katarem. Warto wówczas rozszerzyć diagnostykę i dowiedzieć się, czy stan zapalny zatok nie jest już na tyle zaawansowany, że wymaga interwencji operacyjnej.

Operacyjne czyszczenie zatok – kiedy jest wskazane?

Z reguły pierwszym krokiem do wyleczenia stanu zapalnego zatok jest, oprócz wyeliminowania pobocznych przyczyn infekcji, zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii. Gdy zapalenie zatok jest zaawansowane, może być niezbędne zastosowanie antybiotyku. To właśnie od powodzenia i efektów leczenia farmakologicznego zależy, czy lekarz podejmie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu oczyszczania zatok, czy poprzestanie na leczeniu farmakologicznym.

Operację zatok przeprowadza się zwykle wówczas, gdy nie ma innej możliwości udrożnienia ujścia zatok i przywrócenia im prawidłowej anatomii. Stan zatok może być przewlekły, a to oznacza, że stosowanie leków będzie bezskuteczne. Podobnie w przypadku, gdy ujścia zatok są anatomicznie zwężone lub gdy nie możliwości usunięcia nagromadzonej wydzieliny w inny, niż operacyjny sposób.

Metodą stosowana obecnie jest funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, nazywana w skrócie FEOZ lub FESS. To zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwający zwykle ok godziny, po którym pacjent z reguły wraca do domu jeszcze tego samego dnia. Zastosowanie endoskopu eliminuje konieczność nacinania skóry, a zabieg odbywa się wyłącznie od wewnątrz poprzez wprowadzenie mikronarzędzi do jamy nosowej, a następnie do zatok.

Czas rekonwalescencji zależny jest od ogólnego stanu i predyspozycji pacjenta, ale z reguły nie przekracza trzech tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + dwanaście =