Nie tylko monety bulionowe, czyli co warto zwiedzić w Wielkiej Brytanii

Kraj ze stolicą w Londynie, bez większej przesady można zaliczyć do jednych z najważniejszych, na mapie całej Europy. Powodów do tego jest wszak niemało. Jednym z nich, jest naprawdę wiele zabytków, które z całą pewnością zasługują na uwagę.

Doskonałym tego przykładem jest zresztą miejsce istotne nie tylko w skali samego Londynu, ale całego kraju nad Tamizą. Mowa tu o Pałacu Buckingham. Kompleks od pierwszej połowy dziewiętnastego stulecia, pełni rolę oficjalnej rezydencji monarchów panujących w Zjednoczonym Królestwie. Jak wiadomo, do niedawna przez kilka dekad, była nią zmarła niedawno Elżbieta II. Jej następcą został książę Filip. Pierwotnie, od początków XVIII wieku całość służyła księciu Buckingham, Johnowi Sheffieldowi jako jego letnia rezydencja. Przez kilka wieków, pałac nie bez powodu zyskał sobie miano jednego z najchętniej zwiedzanych miejsc na mapie angielskiej stolicy. Obecnie, oprócz funkcji rezydencji, to właśnie tam odbywają się spotkania, gdy w grę wchodzi wizyta o charakterze dyplomatycznym. Dodajmy, że pałac nie jest udostępniony zwiedzającym na przestrzeni całego roku. Choć nie zawsze tak było, obecnie turystom udostępnia się część wnętrz, w okresie sierpnia, a także września. Najlepiej więc wybrać się tam właśnie w tym czasie. Jakimś pocieszeniem może być fakt, że przed pałacem cały rok (w niektórych okresach co drugi dzień) oglądać można najsłynniejszą chyba obecnie zmianę warty na świecie. Odbywa się ona właśnie przed Pałacem Buckingham.

Wśród czytających ten tekst, zapewne wielu w jakimś stopniu interesuje się muzyką. Dla tyc,h fascynujących się nieco bardziej, nie lada gratką powinna być wizyta w muzeum The Beatles Story. Znajduje się ono w mieście, z którego pochodzi zespół, a więc w Liverpoolu. Można tam poznać losy najsłynniejszej chyba muzycznej czwórki na świecie. Od początków istnienia zespołu, aż do czasów, gdy był on jednym z elementów muzycznej rewolucji na starym kontynencie! Ciekawym zakątkiem założonego w 1990 roku muzeum, jest choćby odtworzenie planu teledysku, do jednej z najsłynniejszych piosenek Johna Lennona, a więc singla Imagine. Wizyta w The Beatles Story powinna zresztą spodobać się nie tylko fanom muzyki, ale ogólnie osobom, którym bliska jest szeroko rozumiana popkultura. Nie da się przecież ukryć, że Paul McCartney i koledzy byli (a niektórzy, w tym wymieniony, nadal są) jej ważną częścią.

Jeśli podróż po Wielkiej Brytanii obejmuje nie tylko Anglię, zdecydowanie polecamy, by wybrać się do katedry w Glasgow. Ta powstała w dwunastym wieku świątynia, pierwotnie należała oczywiście do Kościoła Katolickiego. Później, gdy krajem zaczęły targać ruchy na tle reformacji anglikańskiej, kościół stał się częścią tego wyznania. Uwagę zwiedzających, przykuć może choćby wieża, dobudowana do całości w trzynastym wieku. Dla polskiego turysty zwiedzanie będzie o tyle prostsze, że wycieczki obsługuje rodzimy przewodnik.

Złoto inwestycyjne dostaniesz od ręki w jednym z lokalnych dealerów – w firmie Tavex, która od ponad 30 lat działa na polskim rynku metali szlachetnych. Zarówno złote monety czy sztabki złota są sprzedawane wysyłkowo lub na miejscu, w jednym z salonów w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =