Plaga karaczanów może być bardzo trudna do zwalczenia. Gdy się pojawiają, mrozi nam to krew w żyłach, bo wiemy, że może ich być w naszych domu już znacznie więcej niż jeden dorosły osobnik. Jak pozbyć się karaluchów i prusaków, a także jak stworzyć warunki w domu, by nie mogły się w nim rozwijać? Oto kilka słów na temat tych silnych karaczanów.
Czy karaluchy wychodzą w dzień?
Karaluchy, jako szkodniki wszystkożerne prowadzą nocny tryb życia. Wówczas wybierają się na żer, rzadko wychodzą w dzień. Jeśli już spotkamy karalucha czy prusaka w ciągu dnia, oznacza to, że jest ich już bardzo dużo i wyszedł on na powierzchnię, ponieważ jest im już zbyt ciasno. Wówczas natychmiast należy skonsultować się ze specjalistami z firmy DDD https://prusator.pl i zacząć działać w celu zwalczania tych osobników. Prusaki i karaluchy to mistrzowie przetrwania, wiedzą, że wychodząc w ciągu dnia, szybko zostaną zdemaskowane, dlatego poruszają się po mieszkaniu w celu zdobycia pożywienia głównie nocą. W dzień natomiast chowają się w szparach czy ciemnych zakamarkach.
Czego nie lubią karaluchy i prusaki?
Aby insekty w postaci karaluchów czy prusaków nie miały idealnego środowiska do wylęgu i życia należy wykonywać pewne regularne czynności. Jest środowisko, w którym karaluchy mają idealne warunki do rozwoju i jest to zazwyczaj brak czystości w domu, brak regularnej higieny, ale robaki w łazienkach, czy kuchni mogą pojawić się również bez przyczyny. Przejdą od sąsiadów, przetransportują się przez otwarte okno, a my mając czysty dom, mamy po prostu pecha.
Nie mniej, aby utrudnić insektom warunki do rozwoju musimy zadbać o:
- regularne zmywanie naczyń i nie pozostawienie ich brudnych w zlewie, szczególnie na noc,
- zatykać korkiem umywalki i wannę
- regularnie, a najlepiej codziennie wynosić śmieci i bioodpady,
- zbierać, zmiatać i usuwać resztki jedzenia ze stołów, blatów, i sprzątać okruchy pod szafkami,
- odpowiednio przechowywać żywność, przesypywać makarony, kasze oraz zamykać szczelnie pieczywo i inne produkty spożywcze,
- regularnie i sumiennie czyścić łazienkę z resztek mydła i pozostałości kosmetyków,
- pamiętajmy również o higienie i czystości zwierząt domowych, usuwamy resztki jedzenia brudne miski i zamykamy karmę dla pupili.
Są to sposoby na zapobieganie, ale również informacje czego nie lubią karaczany i w jakim środowisku raczej się nie rozwiną. Należy również dodać, że karaczan, nie lubi zapachu amoniaku, mieszanki cukru z proszkiem do pieczenia, a także bardzo niskiej temperatury i światła.
Metody zwalczania karaluchów i prusaków
Zwalczanie insektów domowymi sposobami może nie wystarczyć. Karaluch oraz prusak nie lubi również liści laurowych i kocimiętki, a także złocienia dalmatyńskiego. Możemy stosować te rośliny, aby nie pozwolić się zagnieździć robakom w łazience, czy kuchni, ale jak je zwalczyć, kiedy się już pojawią?
Zwłaszcza, jeśli zobaczymy prusaka, czy karalucha w ciągu dnia, możemy zacząć działać. Wówczas najlepiej zgłosić się do firmy zajmującej się dezynsekcją i skłonić również do tego zabiegu sąsiadów, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. Tak naprawdę tylko profesjonalne zwalczanie insektów jest skuteczne. Firma DDD, taka jak prusator.pl, zajmuje się dezynsekcją już od wielu lat, dlatego w walce z insektami warto zaufać osobom doświadczonym. Dezynsekcja, to zwalczanie owadów i insektów uznawanych za szkodniki, ale aby była skuteczna, należy ją przeprowadzić z dużą dokładnością pamiętając o bezpieczeństwie. Taki zabieg można wykonać za pomocą środków owadobójczych, ale również fizycznych, takich jak para, czy gorący strumień powietrza, niska lub wysoka temperatura.
Podsumowanie
Karaluch, czy prusak, to powszechne insekty, które mogą pojawić się w naszym mieszkaniu, nawet jeśli jest on sterylny i zadbany. Są to owady jednak wyglądające odpychająco, a także niosące ze sobą wiele zarazków, a także mogą przenosić choroby takie jak grypa, rotawirus, oraz gruźlicę. Dlatego nie można zwlekać, jeśli spotkamy karalucha na swojej drodze, natychmiast należy zacząć działać i skonsultować się z doświadczoną firmą zajmującą się dezynsekcją. Karaluchy w domu to nie tylko brak estetyki, ale również pewnego rodzaju niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i samopoczucia.