Jak stosować serum z peptydami, aby działało?

Peptydy to związki obecne naturalnie w skórze, a na potrzeby kosmetologii są otrzymywane dzięki nowoczesnym technologiom syntetycznie w laboratorium. Przenoszą informacje do komórek skóry i w ten sposób wpływają na ich pracę. Stymulują skórę do regeneracji – pobudzają fibroplasty do syntezy kolagenu. To jedne z najlepiej działających związków przeciwstarzeniowych. Jak stosować serum z peptydami, aby w pełni wykorzystać potencjał tego składnika?

Jak działają peptydy?

Grupa peptydów jest bardzo szeroka. Mieści zarówno peptydy sygnałowe (np. Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptode 5 (Syn-Coll), Palmitoyl Tripeptide-1), które redukują wiotkość skóry i poprawiają jej owal. Stosowane w kosmetyce są też peptydy nośnikowe (np. Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate), które zapewniają działanie napinające i stymulujące fibroblasty. Zmniejszają widoczność zmarszczek mimicznych, a oprócz tego silnie regenerują, wyrównują koloryt, rozjaśniają przebarwienia i chronię skórę przed wolnymi rodnikami. Peptydy dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczek mogą przedostać się w głąb skóry.

Sekrety stosowania peptydów

Serum z peptydami nazywane bywa zamiennikiem botoksu na twarz, ale trzeba pamiętać, aby stosować je umiejętnie. Można składników używać przez cały rok i nadają się do każdego typu skóry. Nie wywołują podrażnień i nie są fotouczulające. Warto jednak na efekty ich działania poczekać. Rezultaty nie pojawiają się od razu. Po ok. 4-12 tygodni regularnego stosowania serum do twarzy (minimum raz dziennie) zauważysz poprawę wyglądu i jędrności skóry.

Czego nie robić podczas stosowania serum z peptydami?

Peptydy nie lubią kwaśnego środowiska, dlatego nie zaleca się stosowania serum z peptydami jednocześnie z serum z witaminą C (przynajmniej niektórych rodzajów peptydów). Wyjątkiem są produkty, które zawierają oba składniki – wówczas mamy pewność, że odpowiedni rodzaj peptydu został połączony z odpowiednią formą witaminy C, a oba składniki działają. Jeśli jednak aplikujemy substancje osobno, mogą znosić swoje działania – ich stosowanie wówczas nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Podobnie jest z kwasami złuszczającymi. Stosowanie serum z kwasami jednocześnie z serum z peptydami może nie mieć sensu, a nawet prowadzić do powstawania podrażnień.

Plan pielęgnacyjny z serum z peptydami

Ponieważ serum z peptydami traci swoje właściwości w zbyt kwaśnym pH, stosuj je na noc.

  • Rano, po umyciu i tonizowaniu twarzy zastosuj serum z witaminą C i nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Wieczorem znów oczyść cerę i zastosuj na tonizowaną skórę serum z peptydami, a na to krem regenerujący, na przykład z ceramidami.

Działanie peptydów doskonale uzupełnia się z ceramidami i retinolem. Wzajemnie wzmacniają one swoje działania. Peptydy można też znaleźć w produktach do pielęgnacji okolic oczu. Warto też wiedzieć, że składniki działają nawet w niewielkim stężeniu w kosmetykach, dlatego nie trzeba szukać produktów z najwyższą możliwie dawką preparatu. Lepiej skupić się na jakości i wybierać produkty o udowodnionym klinicznie działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 2 =