Jak zapewnić swojej firmie dodatkowe możliwości rozwoju i uprościć jej prowadzenie? Dobrym pomysłem może być przeniesienie działalności gospodarczej do innego kraju. Brzmi jak sporo formalności? To stereotyp. Prostota całego procesu może Cię zaskoczyć.
Sprawdź, czy Twoja firma kwalifikuje się do przeniesienia na zagraniczny grunt lub załóż całkiem nowy biznes poza polskimi granicami. Oto jak to zrobić.
Gdzie za granicą założyć firmę?
Najpopularniejsze europejskie kraje, w których Polacy rejestrują swoje firmy to:
- Wielka Brytania
- Niemcy
- Czechy
- Słowacja
- Cypr
- Estonia
Natomiast poza granicami starego kontynentu to Stany Zjednoczone.
Każde z powyższych państw różni się zarówno w zakresie korzyści dla zagranicznych przedsiębiorców, jak i formalności, praw i obowiązków związanych z całym procesem przeniesienia firmy. Ważne, abyś dokładnie zapoznał się ze specyfiką prawną, podatkową i administracyjną danego kraju, zanim podejmiesz decyzję o tak poważnym kroku, jakim jest założenie firmy w innym państwie.
I tak jak prowadząc firmę w Polsce, korzystasz w biznesie z pomocy wykwalifikowanych prawników oraz księgowych, tak samo warto to zrobić w przypadku zagranicznej działalności. Różnica będzie polegała jednak na tym, że w Polsce, specjaliści pomagają odnaleźć się w skomplikowanych i często zmieniających się meandrach prawa gospodarczego i podatkowego oraz pośredniczą w kontaktach z nieprzyjaznymi urzędami, natomiast za granicą, ze względu na to, że takich problemów z reguły po prostu nie ma, eksperci mają służyć pomocą w procesie zmiany i/lub stawianiu pierwszych kroków na „obcym” terenie.
Jak wygląda zakładanie firmy za granicą?
Rejestracja działalności w innym kraju jest co do zasady podobna do rejestracji w Polsce. Dzielące je różnice dotyczą ilości formalności lub możliwości użycia technologii czyniącej cały proces zdalnym. Zwykle na korzyść zagranicznych państw.
W przypadku Wielkiej Brytanii, aby założyć odpowiednik polskiej spółki z o.o. (czyli spółkę limited), wystarczy Ci komputer podłączony do sieci. Po 24 godzinach, bez ruszania się z domu zostaniesz właścicielem spółki z siedzibą w Anglii.
Przeszkody w zakładaniu firmy w innym kraju.
Nie założysz działalności za granicą, jeśli:
- Nie pozwala na to charakter Twojej firmy. Prowadzisz biznes, który materializuje się w Polsce, czy też posiada w Polsce lokal pod działalność. Jeśli handlujesz polskimi nieruchomościami lub robisz meble w polskim warsztacie, nie będziesz mógł wyrejestrować firmy w swoim kraju i założyć jej za granicą.
- Zatrudniasz pracowników, a ich rozliczenie wymaga umowy o pracę (etat).
Jeśli jednak powyższe podpunkty Cię nie dotyczą, korzystasz z podwykonawców i rozliczasz się B2B lub jesteś osobą, która swoje usługi świadczy zdalnie, spełniasz już podstawowe warunki, aby zoptymalizować prowadzenie własnej działalności przenosząc ją do innego państwa.
Zakładanie firmy w innym państwie – podsumowanie
Przeniesienie firmy do innego kraju w Europie lub USA jest popularną drogą wielu przedsiębiorców do osiągania lepszych wyników biznesowych. Więcej informacji o tym „Jak rozpocząć działalność gospodarczą w innym państwie?” przeczytasz na blogu Kancelarii TaxAngels.
Choć cały proces należy do skomplikowanych, wiele kwestii prawnych i podatkowych zależy od charakterystyki Twojego biznesu i niektóre z nich mogą przytłoczyć. Warto skorzystać wtedy z wiedzy specjalistów i powierzyć im proces zmiany lub skorzystać z bieżącej pomocy podczas prowadzenia zagranicznej firmy.