Jak przywrócić kolor ubraniom?

jak przywrócić czarny kolor ubraniom

Wypłowiałe w praniu ubrania nie zachęcają do noszenia ich. Niestety tak się dzieje po dłuższym noszeniu ubrań i praniu ich w różnych detergentach, że białe bluzki czy koszule, a także bielizna żółknie w praniu, z kolei kolorowe ubrania szarzeją, lub tracą swój intensywny kolor. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, dzięki którym ubrania wciąż pozostaną świeże i kolorowe.

Dlaczego ubrania z czasem tracą swój kolor?

Zarówno kolorowe i czarne ubrania bardzo szybko tracą intensywność barw. Zanim jednak zaczniemy szukać sposobów na przywrócenie barwy ubraniom, możemy pomyśleć o tym jak zapobiec szarzeniu i wypłukiwaniu kolorów z ubrań. Warto wówczas znać przyczynę tego zjawiska. Oczywistym jest, że im bardziej tkanina jest barwiona, tym bardziej prawdopodobieństwo, że kolor zostanie wypłukany. Dużą rolę odgrywa tutaj również materiał, z jakiego jest wykonane ubranie. Znacznie szybciej płowieją materiały naturalne niż te wykonane z syntetycznych składników. Jakie są przyczyny utraty kolorów w ubraniach:

 • nieodpowiednia technika prania – niestety niekiedy nie używamy odpowiednich temperatur do prania poszczególnych tkanin. Ubranie może wówczas utracić swoją kolorystyczną intensywność.
 • Pranie w nieodpowiednich detergentach – to również częsta przyczyna utraty kolorów,
 • unikanie płynu do płukania tkanin – płyn do płukania również służy utrzymaniu kolorów, nie tylko pięknemu zapachowi prania.
 • Nieostrożne usuwanie plam – jeśli będziemy używać zbyt mocnych wybielaczy i odplamiaczy, możemy doprowadzić do zniszczenia tkanin.

Wybielacze i odplamiacze, owszem mają za zadanie usuwanie plam, ale mogą również usunąć barwnik z ubrania, musimy je stosować ostrożnie i z wyczuciem, a także zgodnie ze wskazaniami producentów. Ponad to kolejną przyczyną płowienia kolorów są po prostu promienie słoneczne. Ubrania warto przetrzymywać w zacienionej szafie, gdzie słońce nie sięga. Ważne też, by suszyć pranie na zewnątrz, a jeśli już to nie w pełnym słońcu. Dlatego jeśli kolor ubrania jest dla nas ważny przyjrzyjmy się, jak zapobiec farbowaniu i wypławianiu tkanin.

jak przywrócić kolor ubraniom

Jak zapobiec wypłukiwaniu się koloru z tkanin?

Aby zachować odcienie ubrań możemy zastosować kilka sprawdzonych trików. Aby utrzymać kolor naszych ulubionych ubrań możemy zastosować znane wszystkim podstawowe przyprawy, mianowicie pieprz i sól. Odrobina pieprzu dodana do prania może zapobiec przed działaniem agresywnego i mocnego detergentu. Dzięki użyciu łyżeczki pieprzu unikniemy ubywania koloru z ubrań. Drugim sposobem jest użycie soli. Już szklanka doli dodana do prania zapobiegnie wypławianiu kolorów z ubrań. Innym sprawdzonym sposobem jest ocet i cytryna. Te dwa środki można stosować zamiennie, aby uniknąć upływania kolorów. Dodatkowo działają one zmiękczająco.

jak przywrócić kolor zszarzałym ubraniom

Domowe sposoby na wyblakłe ubrania

Jak przywrócić kolor ubraniom? To pytanie często pojawia się gdy już zobaczymy, że nasza ulubiona koszula, lub bluzka traci swój pierwotny wygląd. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by ten kolor przywrócić. Najbardziej popularnym i sprawdzonym jest ten z użyciem roztworu wody i soli. Przed praniem zasadniczym ubrania kolorowe należy zamoczyć w misce z wodą i solą, a następnie można wrzucić ubranie do pralki. Innymi sposobami są:

 • sprane ubrania można również uratować za pomocą sody oczyszczonej. Należy bowiem przygotować roztwór wody z sodą oczyszczoną w proporcji 1 litr, na 1 łyżkę sody. Wystarczy następnie zamoczyć tkaninę w roztworze i moczyć przez 10 minut. Takiej zmoczonej tkaniny nie należy potem prać w pralce, lecz wysuszyć w zacienionym miejscu,
 • specjalne barwniki przywracające kolor – czyli płyn do prania przywracający kolor. Można je kupić w marketach, niektórych kioskach lub pasmanteriach. Producenci zazwyczaj pokazują na etykiecie jak używać takich produktów, a więc można takie sprane ubrania zafarbować nawet podczas prania w pralce,
 • wypłowiałe ubrania można również potraktować kawą i herbatą. Jest to sposób na ciemne ubrania, w czerni, brązie i granatach. Wystarczy do bębna pralki wlać litr naparu z herbaty lub kawy, aby sprane ubrania znów odzyskały swój pierwotny wygląd.

sprane ubrania

Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom?

Wiemy już jak dbać o kolorowe ubrania, ale czy znamy sposoby na utrzymanie i odzyskanie koloru czarnego w ciemnych ubraniach? Otóż najlepszym sposobem jak przywrócić czarny kolor ubraniom jest namoczenie ich w wodzie z octem lub naparze z orzecha włoskiego i bluszczu. Przydatny może być również napar z herbaty i kawy.

wypłowiałe ubrania

Jak przywrócić biel białym ubraniom?

Właśnie, co z ubraniami w kolorze bieli. Jak przywrócić kolor zszarzałym ubraniom? Lub jeśli nasza ukochana biała koszulka zrobiła się żółta pod pachami? Czy jej tez możemy przywrócić dawna świetność? Oczywiście i można to zrobić domowym sposobem. Białe rzeczy możemy potraktować:

 • wodą z dodatkiem wody utlenionej, należy to zrobić zachowując proporcje 1 łyżka wody utlenionej 12% na 1l wody. Taka mikstura jest bezpieczna do stosowania dla tkanin i skuteczna, jeśli białe rzeczy stały się poszarzałe, lub przyżółcone,
 • wodą i sokiem z cytryny – wybielanie tkanin możemy możemy rozpocząć od zastosowania powyższej mikstury, sprawi ona również, że tkanina będzie miękka,
 • możemy również wygotować białą bieliznę czy koszulki. Robi się to we wrzątku przez około 30 minut,
 • ostatecznie możemy wybielić ubrania za pomocą wybielaczy chemicznych.

Oto kilka najważniejszych sposobów na to jak przywrócić biel ubraniom. Sposobów jest wiele, niekoniecznie musimy wyrzucać swoje ubrania do kosza. Możemy jeszcze nadać im dawny blask. Przede wszystkim musimy wiedzieć jak prać białe pranie, by nie poszarzało ono zbyt szybko lub nie zżółkło. Róbmy to zgodnie z zaleceniami producenta i w odpowiednich temperaturach.

Komentarz do “Jak przywrócić kolor ubraniom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =