Gdy stawiamy pomnik osobie zmarłej, zwracamy uwagę nie tylko na cenę, ale również na materiał, z jakiego jest wykonany. Większość pomników, z którymi mamy do czynienia, zbudowane są z materiałów łatwych do konserwacji i czyszczenia. Ale nie wszystkie tak samo reagują na wosk. Oczywiście, każdy wie, że znicze i świece stawiane ku pamięci zmarłych, czy też przy pomnikach upamiętniających jakieś wydarzenie mają wosk i niekiedy może on trafić na pomnik. Czym zmyć wosk z pomnika? O tym kilka słów poniżej.
Tłusta plama po wosku na pomniku
Tłuste plamy powstałe na skutek skapnięcia wosku ze świecy czy znicza jest widokiem nieestetycznym. Nie można się więc, dziwić, że osoby chcące zadbać o nagrobek czy pomnik, starają się różnymi sposobami pozbyć się tychże plam. Zadbany grób, to nie tylko dbałość o wygląd, ale również oddanie czci osobom zmarłym i pamięć o nich. Tłusta plama niestety może skutecznie oszpecić pomnik, a także spowodować nieprzyjemne komentarze. Wosk na pomniku, to najczęściej efekt palenia zniczy. Produkowane są one najczęściej z parafiny i stearyny, a te mają konsystencję tłustą i pozostawiają tłuste plamy na pomniku.
Mimo zastosowanej obudowy na zniczach nie zawsze uda nam się uchronić pomników od tłustych plamek. Są one uciążliwe do usunięcia. Można próbować rożnymi sposobami, o których powiemy za chwilę, ale wiele zależy również od tego z jakiego materiału wykonany jest nagrobek. Ciężko usunąć tłustą plamę z pomnika z lastryko oraz granitu.
Jak usunąć plamy z wosku na pomniku?
Wosk, który został wylany na pomnik, to bardzo często uciążliwe zabrudzenie. Próbując usunąć tłustą plamę z pomnika sięgamy po różnego rodzaju środki chemiczne, ale można najpierw spróbować usunąć je domowymi sposobami. Większość substancji myjących, żeli i past zawiera chlorek metylu, który świetnie działa na tłuste plamy z parafiny, ale zawsze musimy mieć na uwadze, że jest to środek chemiczny, żrący i aby móc go użyć powinniśmy zachować ostrożność, a przede wszystkim używać rękawic. Zanim jednak użyjemy tego rodzaju substancji, sięgnijmy po zwykły płyn do mycia naczyń i ciepłej wody. Pomoże nam to pozbyć się pierwotnych plam podczas mycia pomników. Następnie możemy pokusić się o bardziej inwazyjne metody jak użycie chemii czyszczącej.
Domowe sposoby na czyszczenie pomnika – top 5 metod!
Czyszczenie nagrobków i pomników może być dość uciążliwe, jeśli mamy do czynienia z tłustymi plamami, lub specyficznym materiałem, z którego są zbudowane pomniki. Pamiętać należy również, że ważna jest systematyczność w działaniu. Pomniki często porastane są mchem i trzeba trochę wysiłku, by się go pozbyć. Zanim jednak sięgniemy po środki chemiczne, zapoznajmy się z domowymi sposobami na czyszczenie pomników.
Usuwanie wosku z pomnika – woda i ocet
Ocet, to substancja, która pomaga w czyszczeniu wielu powierzchni, można nim myć żyrandole, szkło, okna, a także nagrobki i krany. To bodajże najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się kamienia i wszelkich zabrudzeń. Dlaczego by nie użyć go do czyszczenia nagrobków. Jednakże na uwadze należy mieć proporcje użyte w mieszance wody z octem. Sam ocet może rozjaśnić nieco powierzchnię pomnika, zbyt mała ilość octu nie wyczyści z kolei dobrze pomnika. Minimalny stosunek octu do wody to 2:1. Dzięki tej mieszance skutecznie wyczyścimy powierzchnię nagrobka, a także może nam się udać pozbyć plamy z wosku na pomniku granitowym.
Usuwanie wosku z pomnika – chlorek metylu, drewniana łopatka, gorąca woda
Jeśli zastanawiamy się nadal, czym zmyć wosk z pomnika, to kolejnym świetnym sposobem może być gorąca woda, kawałek drewna i chlorek metylenu zawarty w rozpuszczalnikach. Kiedy zdarzy się przypadek, że parafina trafi na pomnik i zdąży zaschnąć, należy oblać plamę z wosku gorącą wodą, zmiękczy ona wosk, następnie do ręki musimy wziąć kawałek drewna. Drewno jest na tyle bezpieczne dla powierzchni pomnika, że go nie zarysuje, możemy więc, spróbować zdrapać rozgrzany wosk z pomnika i usunąć go. Następnie plamę należy przetrzeć chlorkiem metylenu, a następnie ciepłą wodą. Pamiętajmy o założeniu rękawic!
Usuwanie wosku z pomnika – sok z cytryny
Sok z cytryny jest środkiem uniwersalnym, podobnie jak woda z octem. Można go używać do wielu powierzchni. Sok z cytryny doskonale usuwa tłuste plamy, w tym smary i oleje, a z płytą pomnikową również powinien sobie doskonale poradzić. Idealnie usuwa nieczystości. Dodatkowym atutem używania soku z cytryny do czyszczenia powierzchni jest to, że delikatnie rozjaśnia pomniki, szczególnie te wykonane z białego/jasnego kamienia.
Usuwanie wosku z pomnika – płyn do mycia naczyń i ciepła woda.
Kiedy zastanawiamy się czym zmyć wosk z pomnika, nie zapominajmy o najprostszej metodzie, czyli użyciu ciepłej wody i płynu do naczyń. Dobrze jest na początku zamoczyć grób, aby wszystkie zabrudzenia namiękły, a następnie po odczekaniu kilku minut możemy zmoczyć gąbkę lub szmatkę w ciepłej wodzie z płynem do naczyń i zmywać powoli płynę pomnikową. To dobry i sprawdzony sposób na wosk usuwanie plam, a także na lastryko czyszczenie i konserwację.
Usuwanie wosku z pomnika – soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest również skuteczna w czyszczeniu różnych powierzchni, ma działanie podobne jak ocet i woda. Mieszanka wody z sodą przygotowuje się w takich proporcjach, by powstała pasta. Dobrze jest nałożyć taką maź bezpośrednio na plamę, a następnie czyścić plamę delikatną szczoteczką. Następnie wystarczy przetrzeć wodą. Wosk na pomniku powinien zniknąć z pomocą tej mieszanki. Soda z dodatkiem wody utlenionej z kolei jest świetnym sposobem na rdzę na pomniku.
Zadbaj o odpowiednią konserwacje pomnika!
Prócz domowych sposobów na czyszczenie pomnika, warto również zwrócić uwagę na jego konserwację. Zabiegi konserwacyjne pomogą nie tylko utrzymać czystość, ale również sprawią, że nagrobek, będzie długotrwale estetyczny. Konserwacja powinna być dostosowana do materiału, z jakiego wykonane są nagrobki. Na przykład lastryko czyszczenie i konserwacja, polega na myciu pomnika ciepłą wodą z płynem do naczyń, oraz czyszczeniu miękką szczotką w ramach konserwacji, warto do czasu do czasu nawoskować pomnik.
Woda i ocet działa dobrze, polecam.