Jeszcze całkiem niedawno ludzie, którzy zostali trafieni piorunem, byli uważani za wybrańców losu. Dziś są oni postrzegani bardziej jako wyjątkowi pechowcy, którzy znaleźli się w niewłaściwym czasie o niewłaściwej porze. Piorun to zjawisko atmosferyczne, które na ogół towarzyszy burzom. To wyjątkowo silne wyładowanie elektrostatyczne, które powstaje w atmosferze w sposób całkowicie naturalny. Chociaż trwa on bardzo krótko, potrafi wyrządzić potężne szkody. Na ogół uderzenie pioruna skierowane jest w drzewa lub wysokie budynki, które nie zostały zabezpieczone piorunochronem. Niestety, zdarza się również, że celem wyładowania atmosferycznego staje się człowiek, co stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.
Czym grozi uderzenie pioruna w człowieka?
Z reguły nie myślimy o zagrożeniu, jakim jest uderzenie pioruna w człowieka. Jednak, jak pokazują statystki, do śmiertelnego rażenia piorunem dochodzi w naszym kraju nawet kilkanaście razy w roku. Z pewnością żadna z ofiar nie myślała nigdy, że spotka ją tak tragiczny koniec. Piorun to olbrzymia dawka energii. Badania wykazały, że natężenie prądu w piorunie wynosi od 10 000 do 200 000 A, a temperatura w jego wnętrzu waha się w granicach 8000˚C. Nic dziwnego, że uderzenie pioruna w człowieka powoduje cały szereg obrażeń.
Osoba, którą piorun uderzył, na ogół traci przytomność. Efektem mogą być rozległe uszkodzenia kręgosłupa, złamania, uszkodzenia rdzenia nerwowego czy zatrzymanie krążenia. Piorun często naznacza również swoją ofiarę, tworząc na jej skórze tzw. figurę Lichtenberga. Przypomina ona swoim wyglądem rozgałęzione drzewa i powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Rokowania zależą przede wszystkim od tego, gdzie uderzył piorun. Jeśli piorun uderzył bezpośrednio w człowieka, jego szanse na przeżycie są znikome, określane często mianem cudu.
Jeśli natomiast nastąpiło np. uderzenie pioruna w drzewo, pod którym schronił się nieświadomy zagrożenia pechowiec, ma on znacznie większe szanse na wyjście cało z opresji. Niestety, konsekwencje wypadku ciągnąć się mogą przez wiele kolejnych lat. Należą do nich np. trudności ze snem, zawroty głowy, osłabienie kończyn i różnorodne dolegliwości bólowe, utrudniające normalne funkcjonowanie.
Gdzie najczęściej uderzają pioruny?
Dokładna mapa uderzeń piorunów nie istnieje. Warto jednak wiedzieć, gdzie najczęściej uderzają pioruny, by móc schronić się przed nimi w bezpiecznym miejscu. Wyładowania atmosferyczne najczęściej kierują się w stronę punktu, który jest położony najwyżej na danym terenie. Nic więc dziwnego, że wysokie drzewa nie powinny być schronieniem w czasie burzy, choć to kuszący sposób ochrony się przed ulewą. To jeszcze nie wszystkie pomysły na to, jak uniknąć uderzenia piorunem. W czasie burzy należy zrezygnować z przebywania na otwartej przestrzeni, gdyż będziemy wówczas łatwym „celem”.
Niezwykle niebezpieczne jest również pływanie w czasie burzy. Uderzenie pioruna w wodę to bardzo częste zjawisko. W jego wyniku śmierć może ponieść nawet osoba, która znalazła się w odległości do 10 m od celu wyładowania. Człowiek, który przeżył uderzenie pioruna to prawdziwy szczęściarz, choć lepiej nie kusić losu, a w czasie burzy pozostać w bezpiecznym miejscu.
Jak przygotować się na uderzenie pioruna w dom?
Czy piorun może uderzyć w dom? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza, jeśli nie ma on instalacji odgromowej. Uderzenie pioruna w dom może mieć miejsce nawet wtedy, gdy wokół niego znajdują się wyższe konstrukcje. Piorunochron to podstawa, jeśli chodzi o ochronę naszego gospodarstwa. Tam, gdzie piorun uderzył w dom, powstać mogą liczne zniszczenia, począwszy od uszkodzenia instalacji energetycznej, aż po groźny w skutkach pożar.
Piorunochron uniemożliwia uderzenie pioruna w dach z blachy. Obok tradycyjnych piorunochronów coraz częściej pojawiają się również instalacje odgromowe aktywne. W tym celu na kominie instaluje się wysoki maszt, którego zadaniem nie jest odciągnięcie, ale właśnie przyciągnięcie piorunów i odprowadzenie wyładowania elektrycznego do ziemi w bezpieczny sposób. Warto również pomyśleć o tym, by nasza polisa zawierała odszkodowanie za uderzenie pioruna.
Piorun uderzył w samochód co robić?
Uderzenie pioruna w auto w teorii nie jest możliwe, zwłaszcza, gdy ma ono zamknięte nadwozie. Natura potrafi jednak zaskoczyć niejednego naukowca. Metalowe dekoracje, które coraz częściej spotkane są w nowszych modelach, mogą spowodować porażenie prądem, gdy piorun uderzy w samochód. Uderzenie pioruna w samochód spowodować może uszkodzenie elektroniki czy nadpalenie plastikowych elementów pojazdu. Zagrożeniem jest także wysoka temperatura, która doprowadzić może nawet do wybuchu opon. Taka sytuacja miała już miejsce na polskich drogach, gdy piorun uderzył w tira, a jego opony zwyczajnie eksplodowały pod wpływem narastającej temperatury.
Zazwyczaj jednak sytuacja, w której piorun uderzył w samochód nie jest niebezpieczna dla jego pasażerów. Ładunek spływa po karoserii i schodzi do ziemi. Gdy piorun uderzył w tira lub inny pojazd, najlepiej zachować spokój i pozostać w jego wnętrzu, ale powstrzymać się od dotykania wszelkich metalowych elementów samochodu.
Jak obliczyć odległość uderzenia pioruna?
Jeśli potrafimy obliczyć odległość, w jakiej uderzył piorun, będziemy wiedzieć, ile mamy czasu, by schować się w bezpieczne miejsce przed nadchodzącą burzą. Piorun to światło, które przebywa 300 000 km w ciągu jednej sekundy. Grzmot to natomiast dźwięk, znacznie wolniejszy od światła. Rozchodzi się on z prędkością 340 metrów na sekundę. Jak obliczyć odległość uderzenia pioruna? Jak łatwo zaobserwować, wystarczy policzyć sekundy, upływające pomiędzy piorunem i grzmotem.
Dla przykładu, jeśli pomiędzy piorunem i grzmotem upłynęły 3 sekundy, burzy możemy się spodziewać 1 km od nas. Niektórym bardzo potrzebna jest wiedza, gdzie uderzył piorun mapa burz to podstawowe narzędzie pracy tzw. łowców burz. To osoby, które obserwują i dokumentują, a także często ostrzegają również przed możliwością wystąpienia silnych wyładowań atmosferycznych.
Uderzenie pioruna usłyszano 10 sekund po błyskawicy
W jaki sposób obliczyć odległość burzy, gdy uderzenie pioruna usłyszano 10 s po błyskawicy? W tym celu można nawet zastosować specjalny wzór. Prędkość światła, jak już zostało wspomniane, wynosi 300000000 m/s. Prędkość dźwięku to z kolei 340 m/s. Jak nietrudno obliczyć, światło przemieszcza się 900 000 razy szybciej niż dźwięk. Błyskawica to efekt wyładowania atmosferycznego. Dźwięk, który słyszymy, przemierza odległość, dzielącą nas od błyskawicy znacznie wolniej, w przykładzie trwa to aż 10 sekund. Aby wiedzieć, jak daleko jest burza, gdy uderzenie pioruna usłyszano 10 s po błyskawicy, wystarczy pomnożyć prędkość dźwięku przez czas, jaki był potrzebny, by przemierzył on dany dystans. W tym przypadku okazuje się, że wyładowanie atmosferyczne miało miejsce ok. 3,4 km od miejsca, w którym się znaleźliśmy.
na taką okoliczność chyba nie da się przygotować