Butle z gazem znajdują zastosowanie zarówno na użytek prywatny, jak i do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Planując tego typu nabytek, trzeba koniecznie pamiętać o paru istotnych kwestiach, dzięki którym będzie on strzałem w dziesiątkę.
Butla z gazem – jaka pojemność?
Płynny gaz z butli ma wiele różnych zastosowań. Służy np. do zasilania kuchenek gazowych, ale niezbędny jest też w gastronomii, hotelarstwie i wielu innych branżach. Pojemność butli powinna być zatem dostosowana do jej przeznaczenia – w gospodarstwach domowych zużycie gazu jest mniejsze niż do celów komercyjnych. Na użytek prywatny stosuje się butle o niedużej pojemności, np. 8, 10 lub 11 kg. Warto też zwrócić uwagę na butle NANO od Amerigas, które są znacznie lżejsze i bardziej poręczne niż standardowe butle stalowe. Pusta butla NANO waży zaledwie 6,6 kg. Dzięki kompaktowym rozmiarom nie sprawia żadnych kłopotów w transporcie. Niemniej bez względu na to, na jaką pojemność butli zdecyduje się nabywca, musi znajdować się w niej tyle gazu, ile deklaruje dostawca.
Butla z gazem – jaki tryb podłączania butli?
W przypadku tradycyjnych butli do ich podłączenia niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są zatem butle wyposażone w specjalny reduktor klik-on. Wówczas możliwe jest szybkie podłączenie butli bez konieczności sięgania po narzędzia. To sprawia, że butla jest niezwykle prosta w montażu – każdy jest w stanie poradzić sobie z tym we własnym zakresie.
Butla z gazem – jaki gaz w środku?
Jeśli chodzi o zawartość, butle z gazem dostępne są w dwóch wariantach: z propanem lub z mieszanką propanu i butanu. To, który wariant wybrać, zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana butla. Z butli z propanem można korzystać nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale również i na zewnątrz. Wynika to z tego, że propan ma wyższą temperaturę spalania aniżeli propan-butan. Z kolei mieszanka propanu i butanu może mieć różną temperaturę wrzenia.