Baterie łazienkowe – między stylem a funkcjonalnością

Decyzja o wyborze konkretnej baterii łazienkowej wcale nie należy do tych najprostszych. Ważne bowiem jest, by bateria odznaczała się funkcjonalnością i bezawaryjną pracą przez wiele lat, a do tego przyjemnie zdobiła i podkreślała rangę wnętrza. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie baterii, by cieszyć się stylowym, ale i pragmatycznym wnętrzem?

Co jest ważne przy wyborze baterii łazienkowej?

W łazienkowych aranżacjach każdy, nawet najmniejszy detal ma znaczenie, szczególnie że koszt wykończenia łazienki w dzisiejszych czasach nie należy do najniższych. Dlatego wybierając baterie łazienkowe nie należy kierować się tylko ich funkcjonalizmem, ale również estetycznymi walorami, które ładnie wyeksponowane na tle całej kompozycji, podniosą jej czar i prestiż. Trzeba jednak mieć na uwadze i techniczne aspekty, a przede wszystkim sam wymiar baterii. To od tego bowiem zależy, czy bateria spełni swoje zadanie. Tutaj istotne jest przede wszystkim takie dopasowanie baterii do wanny czy umywalki (szczególnie modeli wolno stojących), by woda trafiała do niecki i nie rozbryzgiwała się na powierzchni blatu. Należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na wymiar baterii, ale też właściwą odległość od wylewki do krawędzi misy.

Jaką baterię dobrać do umywalki?

Zapytaliśmy Projektanta wnętrz z Lublina, co lepiej pasuje do aranżacji? Bateria zintegrowana z umywalką (instalacja sztorcowa), montowana w ścianie (montaż podtynkowy) czy stojąca na blacie? Dużo zależy od wyboru samej umywalki.

W przypadku umywalek nablatowych idealnym rozwiązaniem są baterie ścienne podtynkowe, które ułatwiają lepsze dopasowanie wysokości nad umywalką i nie zajmują dodatkowego miejsca na blacie. Ich nowoczesny wygląd wpisuje się też w elegancki i stylowy ton łazienki. Z kolei klasyczne rozwiązanie sztorcowego montażu, czyli instalowania baterii do specjalnego otworu, umieszczonego w umywalce czy w blacie, może być zastosowany do umywalek wpuszczanych w blat. Tu warto zwrócić uwagę na funkcjonalne rozwiązanie z wyciąganą wylewką, co zwiększa możliwości wykorzystania umywalki, np. do ekspresowego umycia głowy. Z kolei baterie stojące są idealne do umywalek nablatowych. Takie można zainstalować w blacie, ale też dobierając odpowiednią wysokość, również w podłodze, co z pewnością wzmocni luksusowy i wyjątkowy design wnętrza.

Jaką baterię dobrać do wanny i kabiny prysznicowej?

Niezależnie od tego, czy do kabiny prysznicowej zdecydujesz się na baterię podtynkową czy natynkową, to pamiętaj o zainstalowaniu urządzenia na właściwej wysokości, a więc 110 – 130 cm nad podłogą. Z kolei baterię wannową najlepiej zamontować 10 – 20 cm nad krawędzią wanny. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu baterii np. w loftowym czy retro wydaniu, to zdecyduj się na tradycyjną natynkową armaturę. Natomiast w mniejszych kabinach prysznicowych lepiej sprawdzą się baterie podtynkowe, które schowane w ścianie, gwarantują większy komfort użytkowania. Baterie podtynkowe świetnie korelują też z minimalistycznym wystrojem pomieszczenia. W łazience, gdzie królową aranżacji jest wolnostojąca wanna, można pokusić się o baterię wolno stojącą, montowaną bezpośrednio w podłodze. Taka koncepcja wymaga jednak odpowiedniego podłączenia urządzenia z instalacją wodną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =