Do czego służą listwy przypodłogowe?

Podłoga wykończona panelami albo wykładziną potrzebuje jeszcze dodatkowych listew przypodłogowych. Ich głównym zadaniem jest ochrona ściany w miejscu połączenia z podłogą oraz zakrycie szczelin dylatacyjnych. Dobrze jednak, aby takie listwy wyglądały estetycznie i pasowały stylem do reszty aranżacji wnętrza.

Po co montuje się listwy przypodłogowe?

Dolna część ściany, która styka się z podłogą, jest mocno narażona na uszkodzenia oraz zabrudzenie, czy to podczas sprzątania domu, czy zabawy albo innych aktywności. Takie uszkodzenia bywają bardzo problematyczne do usunięcia i zwykle miejsce naprawy pozostaje widoczne, co szpeci nie tylko ścianę, ale też psuje wygląd całego pomieszczenia. Listwa przypodłogowa znacznie lepiej sobie radzi z uderzeniami i innymi zagrożeniami, łatwiej ją wyczyścić, a i ewentualna naprawa pękniętego miejsca nie zostawia takich śladów jak zamalowanie ściany czy doklejenie kawałka tapety.

Dzięki listwom przypodłogowym można skutecznie zakryć szczeliny dylatacyjne – nie wyglądają one zbyt ładnie, ale są często potrzebne do tego, by materiał wykończeniowy na podłodze mógł się bez przeszkód rozszerzać albo kurczyć, nie powodując przy tym widocznych deformacji podłogi. Ponadto listwa zakrywa drobne szczeliny, w których zbiera się trudny do usunięcia brud.

Funkcja estetyczna listwy przypodłogowej

Listwa przypodłogowa wydaje się niepozornym, mało istotnym elementem wykończenia domu, w rzeczywistości jednak mocno wpływa na odbiór aranżacji. Listwy powinny pasować do stylu pomieszczenia, zarówno gdy chodzi o ich kształt, jak i kolor, a źle dobrane mogą optycznie pomniejszać albo zwężać pomieszczenie. Za najtrwalsze i zarazem najbardziej uniwersalne uchodzą listwy przypodłogowe z drewna, dostępne na siekierki.com.pl.

Popularnym rozwiązaniem jest dobieranie listew pod kolor ściany, dzięki czemu otrzymujemy jednolitą, elegancką powierzchnię, która dobrze współgra z materiałem wykończeniowym podłogi. W większych wnętrzach ciekawym pomysłem będą listwy kontrastowe albo z ozdobnymi żłobieniami. Jeśli chodzi o wysokość listwy, to przy standardowych ścianach nie powinna mieć więcej niż 8 cm, natomiast w wysokich salonach czy holach dobrze prezentują się listwy mające nawet kilkanaście centymetrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + dziewięć =