Czym są i jakie występują rodzaje folii paroszczelnych?

Folie paroszczelne są elementami izolacyjnym, stosowanymi najczęściej podczas przygotowywania poddaszy do celów mieszkalnych. Układane są przede wszystkim z myślą o pomieszczeniach generujących duże ilości pary, ale rzadko jest to widoczne na połaci. Obecnie folie i membrany paroizolacyjne układane są praktycznie na każdej połaci dachowej, włącznie z wolno stojącymi garażami. Na czym polega właściwy dobór folii paroszczelnej i czym się różnią poszczególne rodzaje?

Różnice pomiędzy foliami paroszczelnymi

Folie paroszczelne na pokrycia dachowe różnią się przede wszystkim surowcem użytym do ich wyprodukowania. Jednocześnie to właśnie od surowca i techniki produkcji zależą parametry, które mają wpływ zarówno na jakość izolacji, jak i ilość pary odprowadzanej na zewnątrz budynku.

Rodzaje folii paroszczelnych – folie paroizolacyjne klasyczne

Wersje klasyczne są najpopularniejszą i najprostszą w budowie grupą folii paroszczelnych. Jest to element składowy dachu zapobiegający przedostawaniu się wilgoci do warstwy ocieplającej. Folie paroizolacyjne klasyczne są wykonywane najczęściej z folii polietylenowej, mieszanki polietylenu i polipropylenu albo jako wersje wzmocnione siatkami polietylenowymi. Jako najprostsze są również najtańszymi produktami w tej klasie.

Rodzaje folii paroszczelnych – folie paroizolacyjne z warstwą metalizowaną

Rodzaj folii zabezpieczającej dachy z warstwą metalizowaną wykonywany jest z polietylenu oraz polipropylenu, ale dodatkowo warstwa wierzchnia folii jest dodatkowo metalizowana. Skuteczność takiego rozwiązania polega jednak nie tylko na użyciu tego typu folii, ale na podniesieniu skuteczności jej działania poprzez układanie materiału stroną pokrytą aluminium do pomieszczenia. Funkcja metalu polega na odbijaniu promieniowania cieplnego wydostającego się z poddasza.

Jak łatwo się można domyślić, chodzi tutaj nie tylko o funkcję izolacyjną przeciwwilgociową, lecz również o oszczędności energetyczne. Ten typ folii może oszczędzać od 60 do 90 procent energii probującej wydostać się z pomieszczenia, a dodatkowo folię można układać w taki sposób, aby powstały szczeliny umożliwiające cyrkulację odbitego ciepła.

Rodzaje folii paroszczelnych – inteligentne membrany paroizolacyjne

Membrany paroizolacyjne nazywane są inaczej foliami aktywnymi. Produkowane są głównie z włókniny polipropylenowej, której przepuszczalność wynosi około 6g/m2/h. Jest to aktywny system zabezpieczenia dachu, spełniający dwie funkcje.

Funkcją podstawową jest izolowanie konstrukcji dachowej od nadmiaru pary, a drugą, usuwanie tej pary na zewnątrz budynku. Jednocześnie dla umożliwienia działania membrany paroizolacyjnej konieczne jest zastosowanie również membrany wysokoprzepuszczalnej, usytuowanej bezpośrednio pod poszyciem dachu.

Rodzaje folii paroszczelnych – jak dobrać?

Jak wybrać folię paroszczelną? Wybór folii paroszczelnej nie powinien być dokonywany samodzielnie przez inwestora. Tylko doświadczeni fachowcy mogą precyzyjnie doradzić taki wybór, optymalnie pasujący do konkretnej więźby dachowej oraz przeznaczenia budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − jeden =