Wybór profesjonalnego fotografa czy amatora

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie stoisz przed wyborem fotografa, czy to na zwyczajną sesję, chrzest, komunię a może nawet ślub.? Możliwe, że przed Wami jest jakieś ważne wydarzenie i macie jakiegoś znajomego, który z chęcią amatorsko zrobi zdjęcia waszemu dziecku lub wujek z aparatem zaproponował, że to on zostanie fotografem na Waszym ślubie. Pomyśleliście ,,Super, możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy! ” ale zaraz po tym pojawiają się myśli, czy te zdjęcia będą wystarczająco dobre? Postaramy się Wam pomóc oraz przedstawić fotografa amatora oraz profesjonalistę.

Fotograf amator

To ktoś, kogo interesuje fotografia i prawdopodobnie jest to jego pasja i oraz sposób na spędzanie wolnego czasu. Nie sposób na życie, nie pracuje na etat ani nie prowadzi żadnej własnej działalności z tym związanej. Może być zapisany do jakiegoś kółka fotograficznego, jego zdjęcia ukazują się w czasopiśmie lub stronie Facebook-owej. Bardzo często wybierają sobie jakąś konkretną dziedzinę fotografii w której czują się dobrze, na przykład krajobraz czy portrety. Nie pobierają za zdjęcia pieniędzy a jeżeli już to są to niewielkie sumy. Ale ich zdjęcia również mogą być bardzo dobre, kwestia specjalizacji która się zajmują.

Profesjonalny fotograf

To koś kto żyje z fotografii, jest to jego praca, sposób na zarobek i utrzymanie. W związku z czym posiadają szeroką gamę równego rodzaju sprzętu – aparatów, obiektywów lamp itp. Znają się na aparatach od strony technicznej. Z racji tego, że jest to ich zarobek, zazwyczaj są bardzo doświadczeni w różnego rodzaju fotografii – biznesowa, rodzinna, fotografia studyjna lub fotografia ślubna. Często mają też własne studio fotograficzne. Wielu z nich uczestniczy w kursach szkoleniowych lub warsztatach, których ceny są bardzo wysokie w związku z czym wkładają swoje oszczędności w rozwój swoich umiejętności. Na jego stronie możecie znaleźć filmy reklamowe opisujące ich zakres umiejętności oraz osobista historię.

Dobrze, ale jakie PLUSY możemy zauważyć u fotografa amatora

✔ Niska cena – to pierwsze co przychodzi na myśl nam wszystkim. Czasami dla wielu z nas jest to niestety jedyny wyznacznik. Zapominamy o tym, że za niską ceną bardzo często ( choć nie zawsze !) idzie niska jakość. Jeśli płacisz swojemu potencjalnemu usługodawcy niską stawkę, nie możesz mieć później pretensji do wuja czy kuzyna, że czegoś nie ma, że nie tak to sobie wyobrażałaś, że kolorystyka zdjęć jest nieodpowiednia i tak dalej. ✔ Zaoszczędzasz czas na wybranie fotografa.

✔ Szybki czas otrzymania zdjęć

✔ Duża ilość zdjęć

Wady amatora

✔ Średnia jakość zdjęć

✔ Prawdopodobnie nie dostaniecie zdjęć z każdego momentu Waszej uroczystości – możliwe, że taka osoba nie będzie odpowiednio przygotowana do warunków tam panujących. Lub to jedyne zdjęcie na którym Wam zależało było w dynamicznym ruchu i zostało rozmazane.

W zależności od tego kim jest ten fotograf – nie będzie to praca w ustalonym przez Was zakresie czasu. Jeśli jest to wujek to przecież on też chce się z Wami pobawić a nie czaić się na odpowiednią chwilę do zdjęcia.

✔ Brak umowy

✔ Brak ubezpieczonego sprzętu

✔ Niepewność czy otrzymasz odpowiedni materiał w odpowiedniej ilości.

✔ Brak doświadczenia usługodawcy

✔ Brak fizycznych odbitek czy albumu.

PLUSY profesjonalisty

✔ Ciekawsze zdjęcia.

✔ Zdjęcia poddane profesjonalnej obróbce graficznej

✔ Prawdopodobnie zaproponuje Wam świetne zdjęcia z pleneru lub w studiu fotograficznym.

W cenie swojej usługi możecie dostać profesjonalny album ślubny z Waszymi zdjęciami – koniec z drukowaniem zdjęć ! Lub co gorsza.. trzymaniem ich wszystkich na dysku.

✔ Umowa – która zabezpiecza obie strony, wy jesteście pewni , że zdjęcia dostanie w określonym terminie a fotograf jest pewny tego, że dostanie ustaloną kwotę.

✔ Każdy moment waszej uroczystości zostanie uchwycony – czasem to nawet 12h pracy a więc zdjęcia z dosłownie każdego momentu waszej uroczystości.

✔ Selekcja zdjęć – nie dostaniecie zwyczajnie .. śmieci – prześwietlone zdjęcia? Za ciemne? Zdjęcia pleców – nie ma tego u profesjonalisty

✔ Przygotowanie do każdych warunków – nie wspominając o pogodzie – amator może zwyczajnie nie zrobić wam zdjęć w deszczowy dzień ponieważ … a) sam nie chce zmoknąć oraz b) nie ma ubezpieczonego sprzętu. Na tym punkcie warto się pochylić ponieważ ogarnięcie odpowiednich warunków oraz parametrów charakteryzuje profesjonalne zdjęcia od amatorskich. Pamiętajmy, że mamy różne kościoły – duże czy małe. Profesjonalista musi odnaleźć się w nawet takich warunkach i zrobić wam odpowiednie zdjęcia – na przykład wykorzystując do tego szerszy obiektyw. Następny ważny czynnik to światło. Bez dobrego światła, nie ma dobrego zdjęcia. W przypadku zbyt ciemnej sali – ważne jest odpowiednie ustawienie świateł i to nie byle jakie! Amator po prostu postawi lampę…. lub nawet nie. A profesjonalista tak ustawi lampę aby zdjęcia miały efekt 3D a nie 2D, czyli skupi się na światłocieniu i wykorzysta je do zrobienia genialnych zdjęć.

✔ Współpraca – fotografowie mają dużo znajomości szczególnie w kręgach weselnych, więc prawdopodobnie poleci ci florystkę lub super zespół muzyczny. Bardzo często fotografowie współpracują z kamerzystami. W związku z czym, możliwe, że uda Wam się zorganizować także film ślubny w super cenie.

✔ Lepszy sprzęt fotograficzny o wyższych parametrach.

Jakie Pro-fotograf ma minusy

✔ Cena ! – Cena za profesjonalnego fotografa to od 3000zł w górę.

✔ Zmarnowany czas na poszukiwanie odpowiedniego usługodawcy. Musicie przygotować się na wielkie poszukiwania aby znaleźć tego jedynego fotografa. PORADA. Pamiętajcie aby prosić fotografów o pełne reportaże ślubne – nie sugerujcie się plenerowymi zdjęciami. Zazwyczaj każdy fotograf na całą uroczystość znajdzie 5 super zdjęć z pleneru, które wrzuci na swój Instagram. Natomiast zdjęcia z uroczystości mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =