Recykling papieru – jak wprowadzić praktyki zrównoważonego rozwoju w swojej firmie?

Recykling papieru i tektury może mieć istotny wpływ na ograniczenie zmian klimatycznych i jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. W jaki sposób możesz zwiększyć efektywność recyklingu papieru i odpadów celulozowych wytwarzanych w Twojej firmie? Jakie praktyki skutecznie wspierają zamykanie obiegu i przynoszą największe korzyści?

Jak recykling papieru wpływa na realizację celów zrównoważonego rozwoju?

Zrównoważona produkcja i konsumpcja, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ochrona środowiska przyrodniczego to ważne elementy planu ujętego jako cele zrównoważonego rozwoju. Każde odpowiedzialne przedsiębiorstwo stara się dziś działać w sposób zrównoważony, a recykling papieru może być jedną z metod, dzięki której firma w realny sposób przyczynia się do budowy lepszego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń. Według danych udostępnionych przez Stena Recycling, firmy od lat liderującej w Europie w branży przetwarzania odpadów, recykling papieru nie tylko pozwala skutecznie ochronić lasy przed wycinką (tona makulatury może uratować nawet 14 dojrzałych drzew), ale też zmniejsza zużycie energii o około 50% w porównaniu z surowcem pierwotnym. Recykling papieru to zatem w praktyce mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniejsze zużycie zasobów naturalnych i niższa emisja CO2.

Co wpływa na recykling papieru i jego efektywność?

Recykling papieru mimo postępu i rozwoju technologicznego nadal bywa dla nas wyzwaniem, a to dlatego, że papier wyjątkowo łatwo może stracić swoje walory dla recyklingu i przestaje być wartościowy, kiedy ulegnie zabrudzeniu, zamoczeniu czy zatłuszczeniu. To dlatego sumienna segregacja odpadów w każdej firmie ma tak duże znaczenie – im więcej papieru i tektury trafi finalnie do przetworzenia, tym większe firma otrzyma z tego profity. Większe będą też zyski dla nas wszystkich i środowiska. Recykling papieru jest też zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska (i budżetu firmy), kiedy przechowywanie odpadów, ich magazynowanie, przeładunek i transport pochłaniają możliwe jak najmniej energii i zasobów, a zgromadzona w firmie makulatura trafia jak najkrótszą drogą do zakładów recyklingu, a potem do zakładów papierniczych, by jako nowy produkt wrócić do obiegu.

Jak wspomóc recykling papieru w firmie?

Wspomniana Stena Recycling od dziesięcioleci organizuje odbiór makulatury i odpadów od polskich przedsiębiorców w celu recyklingu papieru (https://www.stenarecycling.com/pl/nasze-uslugi/recykling-materialow/papier/). Zgodnie z poradami fachowców zatrudnionych w Stena Recycling, przedsiębiorca może pozytywnie wpływać na recykling papieru na różne sposoby. Istotny jest m.in. dobór odpowiednich pojemników na odpady i urządzeń kompaktujących do efektywnego gromadzenia i transportu papieru oraz tektury. Pozwala to zaoszczędzić czas, miejsce i koszty. Ważne są procedury prawidłowego sortowania papieru i kartonu, które zagwarantują „czystość” surowca i podniosą wartość odpadu dla recyklingu. Pomocna z pewnością będzie też współpraca z profesjonalnie działającym podmiotem prowadzącym recykling papieru, który, tak jak czyni to Stena Recycling, kompleksowo zajmie się odpadami – nie tylko przetworzy powierzony jej papier i inne odpady, ale zorganizuje ich bezpieczny, tani i ekologiczny transport odpadów, wyposaży firmę w odpowiednie pojemniki do segregacji odpadów, przeszkoli pracowników czy zapewni dobre warunki cenowe skupu makulatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − cztery =