Jak wydanie winylu może wzmocnić wizerunek artysty?

Jak dotrzeć do odbiorców ze swoją muzyką? Koncerty na pewno bardzo w tym pomagają, ale większość fanów chciałaby także mieć możliwość dowolnego odtwarzania ulubionych piosenek, dlatego nieodłączną częścią kariery muzycznej jest nagrywanie płyt. Czy jednak w erze streamingu wydawanie winyli ma jeszcze sens?

Fani lubią fizyczne nośniki

Streaming jest niezwykle wygodny i przystępny cenowo, więc jego ogromna popularność wcale nie dziwi. Nie znaczy to jednak, że streaming zupełnie wyparł z rynku tradycyjne nośniki. Wręcz przeciwnie, sprzedaż winyli stale rośnie, i co może się niektórym wydawać zaskakujące, renesans płyt winylowych to w dużym stopniu zasługa młodych odbiorców – ponad połowa nabywców winyli to osoby, które mają mniej niż 25 lat.

Co przemawia za płytami winylowymi? Oczywiście ich fizyczność. Winylową płytę można wziąć do ręki, postawić na półce, zachwycić się jej okładką, do tego jeszcze dochodzi przyjemność z nastawiania gramofonu, czego nie zapewnia szybkie włączenie przycisku w aplikacji smartfona. Nic dziwnego zatem, że fani muzyki bardzo cenią wykonawców decydujących się na wydanie płyty winylowej, bo dzięki temu jego muzyka wydaje się bardziej autentyczna.

 

Doskonała jakość dźwięku

Streaming jest bez wątpienia wygodny, jednak to płyty winylowe gwarantują najlepszą jakość dźwięku. Pod winyle jest potrzebny inny mastering, co wprawdzie podnosi koszty produkcji, ale też pokazuje, że twórca poważnie podchodzi do swojej muzyki i chce dostarczyć fanom perfekcyjnie przygotowaną ścieżkę dźwiękową. W XDiSC każda wytłoczona płyta brzmi tak samo dobrze, więc niezależnie od wielkości nakładu do odbiorców trafiają winyle najwyższej jakości.

 

Wartość kolekcjonerska

Nakład to zawsze ograniczona liczba płyt. Wydanie można oczywiście wznowić, ale i tak winyl jest bardziej unikalny od nagrania ze streamingu. Płyty mają dużą wartość kolekcjonerską i wydają się bardziej pewne – nagranie cyfrowe może nagle zniknąć z biblioteki i użytkownik straci do niego dostęp, podczas gdy fizyczny nośnik pozostaje własnością nabywcy. Dzięki ofercie XDiSC wartość kolekcjonerską można dodatkowo podbić decydując się na wydanie limitowanych edycji, wypuszczając np. kolorowe płyty albo nakład w specjalnie zaprojektowanych okładkach ze spersonalizowaną grafiką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + dwa =