Puste faktury – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorców nie tylko wiedzy z zakresu oferowanych usług, ale także znajomości przepisów podatkowych i konsekwencji braku odprowadzenia podatku czy dostarczenia odpowiednich dokumentów. Niektóre działania zgodnie z polskim prawem są karalne, nawet jeżeli są konsekwencją błędów podatnika. Jedną z nich jest wystawienie ta zwanej pustej faktury. Sprawdź, czym jest i co grozi za jej wystawienie.

Czym jest pusta faktura?

Mianem pustej faktury określa się dokument, który nie odzwierciedla stanu faktycznego. Zostały wprowadzone do obiegu, chociaż usługa nie została wykonana czy towar nie był dostarczony. Wystawienie pustej faktury może być celowe lub nieumyślne. Wiele z nich powstaje w skutek nieświadomego błędu wystawiającego. Do pustych faktur można również zaliczyć wystawienie dokumentu na długo przed realizacja dostawy towaru czy wykonania usługi. 

Powstawanie pustych faktur może być też efektem pomyłki podczas wybierania nazwy kontrahenta. W takim przypadku trzeba dokonać korekty dokumentu. Wówczas ryzyko wystąpienia przykrych konsekwencji jest zminimalizowane. Jeżeli nie masz pewności czy wystawiony dokument został prawidłowo sporządzony, to warto skonsultować się z doświadczonym biurem rachunkowym. Specjaliści z księgowości nie tylko sprawdzą rzetelność faktury, ale także podpowiedzą, jak można naprawić błąd, niezależnie od tego czy jesteś odbiorcą czy wystawiłeś dokument. Sprawdź https://anavo-ksiegowosc.pl/ i zadbaj o prawidłową dokumentację księgową.

Konsekwencje wystawiania pustych faktur dla przedsiębiorców

Konsekwencje wystawiania pustych faktur są opisane w Kodeksie karnym i Kodeksie karnym skarbowym. Za wadliwe wystawienie faktury grozi kara do 180 stawek dziennych, z kolei za fikcyjną fakturę sąd może wymierzyć grzywnę nawet do 720 stawek dziennych lub karę roku pozbawienia wolności. Istnieje również możliwość nałożenia obu kar jednocześnie. Osoba, która wystawiła dokument i poświadcza w nim nieprawdę może zostać skazana na karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Istnieje jeszcze jeden rodzaj przestępstwa – fałszerstwo intelektualne faktur. Wysokość kary, jaką może nałożyć organ sprawiedliwości zależy od wartości samej faktury.

Z fakturami pustymi wiąże się również pojęcie firmanctwa. Polega to na posługiwaniu się czyimiś danymi w celu uchylenia się od obowiązków podatkowych czy zatajenia faktur prowadzenia działalności gospodarczej i jej wielkości. Z założenia w procedurze dochodzi do dostawy czy wykonania usługi, ale wystawione faktury różnią się danymi między sprzedawcą a podmiotem, który rzeczywiście wykonał zlecenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 6 =