Przeznaczenie podłóg egzotycznych

Drewno egzotyczne kusi pięknym wyglądem i niezwykłą trwałością. Niestety, za te cechy trzeba sporo zapłacić, więc chociaż egzotyczna podłoga wytrzyma długie lata w idealnym stanie, koszt jej wykonania odstrasza wielu klientów. Dlaczego mimo wszystko warto rozważyć taką opcję?

Łazienka

Jeśli komuś marzy się łazienka wykończona prawdziwym drewnem, to trudno o lepsze rozwiązanie niż gatunki egzotyczne. Podłoga z takiego drewna nie zniszczy się mimo tego, że często będzie na niej rozlana woda – deski z drewna egzotycznego słabo chłoną wilgoć i są wyjątkowo odporne na pleśń oraz grzyby. Egzotycznej podłodze nie zaszkodzi też duża ilość pary wodnej i wysokie temperatury – nie spowoduje to jej paczenia, niemniej warto zadbać od dobrą wentylację łazienki oraz regularną konserwację drewnianej podłogi.

Kuchnia

Drugim pomieszczeniem, w którym drewno egzotyczne spisze się na medal, jest kuchnia. Egzotyczna podłoga w kuchni wytrzyma znacznie dłużej niż deski z tańszych gatunków drewna i nie zniszczy jej wilgoć, para czy drobinki tłuszczu. Egzotyczne drewno jest twarde
i wytrzymałe, więc i upadek kuchennych naczyń na podłogę nie powinien uczynić poważniejszych szkód.

Pomieszczenia reprezentacyjne

Egzotyczna podłoga od razu przykuwa wzrok, dlatego idealnie się sprawdzi w pomieszczeniach reprezentacyjnych, jak salon czy biblioteka, ponadto można ten gatunek drewna wykorzystać do wykończenia gabinetu, sali konferencyjnej, firmowej recepcji – taka podłoga nie tylko wspaniale wygląda, ale też lepiej znosi intensywny ruch. 

Drewno na taras

Wnętrze można wykończyć prawie każdym gatunkiem drewna, zwłaszcza gdy chodzi o pokoje mieszkalne. W przypadku tarasu sprawa się komplikuje, bo drewniana podłoga na zewnątrz musi znosić znacznie gorsze warunki. Drewniany taras prezentuje się bardzo efektownie, ale wykonany ze słabszych gatunków drewna już po kilku latach będzie wymagał solidnej renowacji albo wręcz całkowitej wymiany. Nie znaczy to jednak, że z tego pomysłu lepiej od razu zrezygnować, wystarczy taras wykończyć właśnie drewnem egzotycznym. Gatunki takie jak lapacho, teak, bangkirai, cumaru, massaranduba są wystarczająco twarde i odporne na działanie wilgoci oraz szkodników, przez co taki taras wytrzyma wiele lat nim będzie wymagać remontu bądź wymiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 3 =