Kompedium wiedzy o botoksie

Medycyna estetyczna oferuje klientom wiele rozwiązań, dzięki którym mogą skutecznie poprawić i odmłodzić wygląd swojej skóry. Botox to popularna substancja, która jest stosowana do wypełniania zmarszczek, leczenia nadpotliwości, bruksizmu czy nawet migreny. Zabieg wstrzyknięcia botoxu nie jest bolesny, a efekty powinny się utrzymywać przez co najmniej 4-6 miesięcy. A jak dokładnie działa botox i kiedy warto go stosować?

Co to jest botox?

Botox to toksyna botulinowa nazywana inaczej jadem kiełbasianym. Choć jad kiełbasiany jest trujący, to podawany w niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Toksyna botulinowa to białko, które hamuje przewodzenie impulsów między wybranym mięśniem a nerwem i jest wytwarzane przy użyciu gram-dodatniej pałeczki Clostridium botulinum. Co ważne toksyna botulinowa typu A stosowana w medycynie estetycznej jest pozyskiwana ze specjalnie wyizolowanych szczepów bakterii, a następnie musi zostać poddana dogłębnemu oczyszczaniu i próżniowemu pakowaniu.

Jak działa botoks?

Botox łączy się z płytką nerwowo-mięśniową i powoduje porażenie skurczu mięśni. W efekcie mięsień na pewien czas przestaje się kurczyć, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Warto podkreślić, że botox jest skuteczny tylko w przypadku zmarszczek mimicznych, które są uzależnione od ruchów twarzy. Natomiast w przypadku zmarszczek wywołanych czynnikami trwałymi takimi jak utrata elastyczności i sprężystości skóry lub jej zwiotczenie, kuracja botoxem może nie przynieść pożądanych rezultatów.

Kiedy warto stosować botox?

Botoks jest powszechnie stosowany w medycynie estetycznej do korygowania zmarszczek znajdujących się na czole, wokół oczu oraz wokół ust. W trakcie kuracji doświadczony lekarz może skutecznie unieść brwi lub kąciki ust, a także wymodelować twarz poprzez zredukowanie masy mięśni żwacza. Dzięki swoim unikalnym właściwościom botox jest używany także do leczenia:

  • zeza
  • bruksizmu
  • nadpotliwości
  • migren
  • achalazji przełyku
  • spastyczności mięśni
  • nadreaktywnego pęcherza

Umiejętne wstrzyknięcie botoxu może znacznie zmniejszyć napięcie wybranych mięśni, co często pozwala na zniwelowanie bolesnych i nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Jednak działanie botoxu nie jest trwałe, dlatego zwykle stanowi on rodzaj leczenia pomocniczego lub jest wybierany, gdy inne metody zawiodą.

Efekty i przeciwwskazania

Efekty stosowania botoxu mogą być widoczne już po 1-2 tygodni od zabiegu. W zależności od indywidualnych uwarunkowań i celu, w jakim botox został wstrzyknięty, wyraźne efekty mogę się utrzymywać od 3 do nawet 12 miesięcy. Decyzję o podaniu botoxu powinien każdorazowo podejmować wykwalifikowany lekarz, który sprawdzi, czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej substancji. Zabieg z użyciem botoxu nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersią. Ponadto botox może być podany osobom poniżej 18 roku życia tylko w wyjątkowych i medycznie uzasadnionych przypadkach. Botoxu nie można również łączyć z niektórymi lekami oraz wstrzykiwać w miejsca, gdzie skóra jest uszkodzona, zaczerwieniona lub podrażniona.

Zabiegi z użyciem botoxu są bardzo bezpieczne, a ewentualne działania niepożądane występują rzadko i mają charakter tymczasowy. Dlatego botox jest chętnie wybierany przez pacjentów, którzy chcą szybko i skutecznie poprawić swój wygląd. Ważne, by substancja ta była podawana przez osobę do tego uprawnioną, która przeszła odpowiednie szkolenie i wie, jak dobrać właściwą dawkę i gdzie wstrzyknąć botox, by uzyskać zadowalające rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 6 =