Karta stałego pobytu – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli jesteś obcokrajowcem i przyjeżdżasz do Polski to pewnie zależy Ci na tym, by pozostać tu określony czas, a przede wszystkim, by podjąć się pracy legalnie. Karta stałego pobytu Ci w tym pomoże, a co ważne umożliwi podjęcie bezpiecznego i stałego zatrudnienia. Jak się o nią starać i kto może ją otrzymać? Sprawdź koniecznie, by zalegalizować swój przyjazd do Polski.

Karta stałego pobytu to niezwykle ważny dokument, który osobom przybywającym z zagranicy umożliwia legalny pobyt w naszym kraju. Przede wszystkim to jednak coś, na wzór jego dowodu tożsamości, który uprawnia go także do swobodnego podróżowania i wielokrotnego wjazdu do Polski. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że tak wiele osób stara się o wyrobienie karty stałego pobytu. A na jakiej zasadzie przebiegają wszystkie formalności? Sprawdź koniecznie!

Obcokrajowcy, którzy mogą starać się o kartę stałego pobytu! Sprawdź, czy jesteś na tej liście!

Jeśli wiesz, że karta stałego pobytu daje Ci mnóstwo możliwości, a przede wszystkim legalizuje Twój pobyt w kraju to pewnie chcesz zostać jej posiadaczem/posiadaczką. Oto lista sytuacji, w której dana osoba, może ją otrzymać:

  • jeśli dana osoba chce osiedlić się w Polsce na stałe,
  • jeśli osoba posiada ważną Kartę Polaka,
  • jeśli określona osoba pozostaje w związku małżeńskim z Polakiem/Polką,
  • jeśli osoba uzyskała azyl na terenie Polski,
  • jeśli określona osoba mieszka na terenie Polski powyżej 5 lat.

Każda z takich osób musi złożyć niezbędne dokumenty, w celu wyrobienia karty, ale jest spora szansa, że ją otrzyma.

Jakie dokumenty należy złożyć i gdzie, by otrzymać Kartę Stałego Pobytu?

Aby otrzymać kartę stałego pobytu należy złożyć wniosek o nią do Urzędu Wojewódzkiego odpowiedniego dla określonego miejsca zamieszkania. Do wniosku należy dołożyć 4 aktualne fotografie, dowód opłacenia wniosku i dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku uzasadniające ubieganie się o zezwolenie na pobyt stały.

Koszt wyrobienia takiej Karty to 640 zł. W sytuacji, gdy wniosek zostanie odrzucony, pieniądze zostają zwrócone.

Pamiętaj, że dzięki karcie stałego pobytu możesz bezpiecznie i legalnie podjąć pracę w Polsce, nie musisz już składać żadnych innych dokumentów. W dużej mierze wyrobienie takiej karty powinno zatem stać się Twoim priorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + sześć =