Jędrna skóra? To łatwiejsze niż myślisz

Jeśli chodzi o jędrność naszej skóry, to musisz znać kilka mechanizmów, które na nią wpływają, a także kosmetyki pomagające zachować sprężystość Twojej cery. Elastyna to jeden z kluczowych składników skóry, bez którego ciężko zachować jej młody wygląd.

Na kondycję skóry ma wpływ wiele różnych czynników

Aby zachować piękną skórę, trzeba mieć odpowiednie nawyki pielęgnacyjne i używać aktywnych kosmetyków. Ważna jest także wiedza o budowie skóry, bo bez niej ciężko będzie zorientować się w zasadach pielęgnacji. Na skórę twarzy wpływ mają czynniki takie jak wiek, stres, promieniowanie UV, nasza codzienna pielęgnacja, a także zanieczyszczenia. Skóra starzeje się, jest narażona na utratę wilgoci, elastyczności i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jej kondycja jest prostym odzwierciedleniem naszych nawyków pielęgnacyjnych i stylu życia, a także tego jak chronimy ją przed słońcem. Warto jednak wiedzieć o tym, jakie są składniki budulcowe skóry, co wpływa na ich ubytki i jak można je uzupełniać. Kolagen i elastyna to białka budulcowe skóry i jej podstawowy element. Włóka kolagenowe i elastyna to rusztowanie naszej skóry i jej łącznik, które sprawiają, że wszystko jest na swoim miejscu. Już po 25 roku życia zaczynają sie ubytki tych substancji naturalnie występujących w skórze. Wtedy też skóra powoli starzeje się, z czasem traci jędrność i pojawiają się zmarszczki. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i nawykom można jednak spowolnić te procesy i pomóc skórze.

Elastyna i jej znaczenie dla skóry

Elastyna to białko budulcowe skóry, które sprawia, że jest ona elastyczna. Elastyna i włókna kolagenowe są odpowiedzialne za strukturę skóry. Niestety w miarę upływu czasu produkcja elastyny zmniejsza sie, tym samym powodując utratę jędrności, większą wiotkość skóry i zmarszczki. Elastyna jest również bardzo podatna na szkodliwe promieniowanie UV, które powoduje zmarszczki, wiotczenie skóry i przebarwienia. Dlatego aby zapobiegać szkodliwemu działaniu słońca na naszą skórę, ważne jest, aby codziennie używać kremów z wysokimi filtrami. Zarówno w słoneczne dni, jak i pochmurne, bo promieniowanie UV działa przez cały rok. Jeśli wybierzesz krem z filtrem SPF 50 lub SPF 30, będzie to najlepszy wybór. Skóra twarzy jest wtedy mocno chroniona i możesz cieszyć się ładną cerą na dłużej. Tak samo nawilżanie to jedno z ważniejszych zadań dla ochrony skóry, po to aby była w dobrej kondycji i miała mocną warstwę hydrolipidową.

Czy wiesz, kiedy skóra się starzeje?

Pierwsze oznaki starzenia się skóry mogą wystąpić wcześnie, bo już po 25 roku życia. Dużo zależy tutaj od sposobu pielęgnacji, używanych kosmetyków, ekspozycji na słońce i uwarunkowań genetycznych. W miarę upływu lat, aktywność fibroblastów zmniejsza się, a są to komórki, które mocno wpływają na syntezę kolagenu i elastyny. Struktura elastyny z wiekiem również się zmienia, co sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna i pojawiają się zmarszczki. Czas jest także czynnikiem niesprzyjającym, jeśli chodzi o nawodnienie skóry. Kluczowe jest tutaj gruntowne nawilżanie skóry, aby chronić jej warstwę hydrolipidową i zwiększać jej elastyczność, a także opóźniać pojawianie się zmarszczek. Znany składnik nawilżający to kwas hialuronowy. Warto też zwrócić uwagę na takie składniki jak retinol, który jako czynna substancja aktywna, bezpośrednio wpływa na syntezę elastyny i kolagenu w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =