Jaki projekt domu parterowego będzie najlepszy?

Dom parterowy ma tylko jedną kondygnację. Brak schodów i dodatkowego piętra do urządzenia pomaga obniżyć koszty inwestycji, jednak o tym, ile konkretnie parterowy dom będzie kosztował, decydują także inne czynniki. Jak wybrać odpowiedni projekt dla siebie?

Jaki ma być metraż domu?

Domy jednokondygnacyjne poleca się głównie tym inwestorom, których interesuje stosunkowo niewielki metraż. Duży dom parterowy bywa bardzo problematyczny, bo wyzwaniem okazuje się takie zaprojektowanie wnętrz, by nie tracić nadmiernie miejsca na potrzebne ciągi komunikacyjne. Rozległy dom to także duża powierzchnia dachu, a wraz z nią większe straty ciepła – aby zniwelować te straty, konieczna będzie wysokiej jakości, a więc kosztowna izolacja dachu, lub parterowy budynek okaże się po prostu droższy w eksploatacji od tego z poddaszem użytkowym.

Czteroosobowej rodzinie wystarczy 120-150 metrów kwadratowych, w ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się także domy kompaktowe, mające około 100-110 m2, a czasami nawet mniej. Przy większym metrażu istotna staje się także wielkość działki – od ścian domu do ogrodzenia musi zostać zachowany odstęp co najmniej 3-4 metrów.

Rozkład pomieszczeń

Wygodny dom niekoniecznie musi być wielki. Ważniejsze jest raczej praktyczne rozmieszczenie pokoi oraz ich ustawność, a na projektyzwizja.pl można znaleźć wiele domów o niedużej powierzchni, a mimo to komfortowych dla kilkuosobowej rodziny. W domu parterowym nie ma tego jasnego podziału na strefę dzienną i nocną, dlatego pokoje powinny być tak ułożone, by zapewniały prywatność domownikom oraz dobre warunki do wypoczynku. W małych domach parterowych dobrym rozwiązaniem będzie otwarta część dzienna, czyli brak ścian działowych między kuchnią, salonem i jadalnią – sprawi to optycznie, że dom wyda się przestronniejszy.

Co wpływa na cenę domu?

Koszt budowy domu to nie tylko jego wielkość oraz powierzchnia dachu. Cena wzrośnie także z powodu licznych detali architektonicznych jak wykusze, lukarny czy wymyślnie wykończone balkony. Im prostsza bryła domu, tym tańsza budowa, łatwiej uniknąć błędów budowlanych, prace trwają krócej. Warto natomiast zainwestować w dobrej klasy materiały budowlane oraz energooszczędne instalacje – podwyższy to koszt samej budowy, ale szybko się ten wydatek zwróci w niższych rachunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − 1 =