Jak prawidłowo używać sprzęgła?

Nie da się ukryć, że nie każdy z nas od razu doskonale potrafił jeździć samochodem i umiejętnie posługiwał się pedałem gazu, hamulcem czy też sprzęgłem. Dlatego tez początkujący kierowcy mogą mieć z tym problem i bardzo często zadają sobie pytanie – kiedy właściwie należy wciskać sprzęgło w samochodzie? By wyjaśnić, jak ono działa i omówić jego przeznaczenie, zacząć należy od krótkiego omówienia jego budowy, funkcjonowania oraz omówienia, jakie są jego rodzaje. Ta podstawowa wiedza z pewnością pomoże odpowiedzieć na zasadnicze pytanie i rozwieje wątpliwości, kiedy należy wciskać sprzęgło. Zapraszamy do lektury!

Jak działa sprzęgło?

Zacznijmy od omówienia tego, jak działa sprzęgło. Otóż najogólniej mówiąc, celem działania sprzęgła jest przekazanie obrotów z koła zahamowanego, które napędzane jest przez silnik, na skrzynię biegów.  Wy dokładniej wyjaśnić i zobrazować temat warto w tym momencie omówić rodzaje sprzęgła, które wyróżniają się odmiennym funkcjonowaniem. Zaliczyć do nich zatem możemy sprzęgła cierne, które bez wątpienia jest najpopularniejszym i występującym głównie w manualnych skrzyniach biegów. Jego działanie polega na przeniesieniu obrotu za pomocą dociskania się elementów sprzęgła. Sprzęgła cierne dzieli się na tak zwane mokre, czyli wymagające oleju oraz tak zwane suche, działające bez oleju. Sprzęgło to cieszy się największa popularnością, wyróżnia się łatwym serwisem i w razie awarii możemy dostać do niego tańsze zamienniki. A wadę uznaje się głośną prace napędu.

Innym rodzajem sprzęgła jest sprzęgło hydrokinetyczne, którego – jak sama nazwa wskazuje – siła przekazywana jest za pomocą cieczy. Takie rozwiązanie możemy spotkać najczęściej w skrzyniach biegów automatycznych. Niewątpliwą jego zaletą jest długa żywotność, cicha praca oraz płynne przeniesienia obrotów przez wał silnika. Wadą zaś sprzęgła hydrokinetycznego jest waga oraz duży rozmiar. Z reguły dzieli się je na dwa rodzaje – wymagające stałego lub zmiennego wypełnienia cieczą.

Kiedy używać sprzęgła?

Należy zaznaczyć, ze nasze podziały, które wymieniliśmy wyżej i zasady działania sprzęgła są bardzo ogólnikowe oraz – co najważniejsze – zalezą od marki pojazdu i jego modelu. Teraz jednak omówimy to, kiedy używać sprzęgła, choć odpowiedź zdaje się być oczywista – zawsze. Bez sprzęgła nie da się jeździć samochodem.

Jednak problem pojawia się z jego używaniem i to niemały. Dotyczy on szczególnie płynnej jazdy, ale również oscyluje wokół żywotności pojazdu. Dochodzimy zatem do tego, że nieumiejętna manipulacja sprzęgłem może doprowadzić do jego szybkiego uszkodzenia, a związane z tym koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie. Jak zatem „wyczuć” moment, kiedy należy wciskać sprzęgło? Podpowiadamy!

Zacznijmy od ruszania. By pojazd ruszył płynnie z miejsc, bez nieprzyjemnych szarpnięć, konieczne jest wciśnięcie sprzęgła i delikatnie popuszczanie go, przy jednoczesnym dodawaniu gazu. Proces ten należy opanować i kontrolować aż do całkowitego puszczenia sprzęgła. Sprzęgło przydaje się również podczas zmiany biegów. By tego umiejętnie dokonywać, należy zwrócić uwagę na obroty silnika. Ogólnie przyjmuje się, ze najlepszym momentem do zmiany biegów jest chwila, kiedy silnik benzynowy osiąga je w liczbie 2500 obrotów na minutę, a diesel zaś 2200-2300 obrotów na minutę. Jest to o tyle ważne, że przy mniejszej wartości może to skutkować obniżoną wydajnością pojazdu, a nawet wyłączeniem zapłonu.

Nie bez znaczenia jest także czas oczekiwania podczas zmiany sygnalizacji świetlnej. Jeżeli nasz pojazd pozostaje włączony,  a my czekamy na zmianę świateł, zalecane jest wrzucenie luzu. W ten sposób sprzęgło zdecydowanie mniej się zużywa, niż w przypadku, kiedy samochód mamy oczekiwać na ruszenie z miejsca, będąc na pierwszym biegu.

Niewiele osób ma świadomość także tego, że istnieje coś takiego, jak hamowanie silnikiem. W tym wypadku oprócz samych hamulców, korzysta także sprzęgło. Warto z tej metody korzystać możliwie jak najczęściej, a dociskanie dwóch pedałów – hamulca i sprzęgła, pozostawić na hamowanie nagłe lub podczas wchodzenia na niskie obroty, co zapobiegnie wyłączeniu się pojazdu.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że każdemu właścicielowi samochodu zależy na tym, by jego pojazd był możliwie jak najdłużej w dobrym stanie technicznym. By tak się stało, o samochód powinniśmy dbać nie tylko podczas rutynowej kontroli na stacji pojazdów, ale także w trakcie jego użytkowania. Jak widać prawidłowe używanie sprzęgła ma również ogromne znaczenie do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =