Drewno jest we wnętrzach materiałem odpornym na zmieniające się trendy. Pozostaje modne niezależnie od nich, słynie jako uniwersalne i ponadczasowe. Można z niego wykonać wiele różnych elementów – jak m.in. blat kuchenny, meble, podłogi czy drzwi oraz okienne ramy.
Drewno we wnętrzach – dlaczego jest tak popularne?
Wiele osób ceni ponadczasowe materiały i dodatki, dlatego drewno stało się tak popularne i niepodatne na zmienne trendy i mody. Decydując się na między innymi okna czy podłogi z drewna oraz blat drewniany, masz pewność, że za rok czy dwa remont nie będzie konieczny. Po kilku lub nawet kilkunastu latach wystarczy odświeżyć wnętrze, ale nie zmieniając kluczowych elementów – jak meble kuchenne czy blat dębowy w łazience i kuchni.
Zalety drewna w domu
Drewno jest materiałem wytrzymałym, wymaga impregnacji, ale dzięki niej zyskuje jeszcze lepsze parametry użytkowe. Jego ważnym atutem jest też design – elegancki i ponadczasowy, dodający wrażenia luksusu. Wnętrza, w których wybrane elementy wykonano z drewna – na przykład podłogi, drzwi i blaty dębowe – są też cieplejsze w odbiorze, przytulne i bardzo estetyczne wizualnie.
Drewno wpisuje się też w jakże ostatnio ważne trendy, czyli dbania o środowisko naturalne. Jest materiałem ekologicznym, poddawanym recyklingowi, nie przyczynia się do zaśmiecania i zatruwania planety. Można je łatwo odnowić, zamiast wyrzucać. Każdy, kto ceni produkty naturalne i ekologiczne, powinien rozważyć wyposażenie i elementy drewniane.
Drewno – zastosowanie we wnętrzach
Z drewna można wykonać wiele elementów i dodatków do wnętrza. Do najpopularniejszych z nich należą:
- meble (do salonu, kuchni itd.) i dodatki
- blaty kuchenne
- drzwi i ramy okienne
- schody
- sufity
- podłogi
- okładziny ścienne.
Dzięki wyglądowi i wysokiej odporności drewna na uszkodzenia mechaniczne zachowują one piękny wygląd i sprawdzają się przez długie lata użytkowania. Drewno świetnie izoluje od chłodu oraz hałasów, zapewnia oddychalność, ale przy tym nie zatrzymuje całkowicie przepływu powietrza. Co więcej, zapewnia przyjemne poczucie otaczania się naturą.
Poza tym drewno nie narzuca stylu. Wpisze się nie tylko we wnętrze rustykalne, ale także modernistyczne, skandynawskie czy glamour. Można stworzyć niemal dowolną stylistykę od eleganckich wnętrz, przez boho, aż po klimaty wiejskie. Ze względu na swój uniwersalny i ponadczasowy charakter pasuje do wnętrz w różnych stylach i dobrze prezentuje się w różnych połączeniach. Pamiętaj tylko, by nie przesadzić z jego nadmiarem – na szczęście dobrze łączy się z cegłą, kamieniem, metalem czy szkłem.