Dlaczego elektroodpady są niebezpieczne?

Od pewnego czasu elektroodpady podlegają specjalnej segregacji i obowiązuje zakaz wyrzucania ich do zwykłego śmietnika. Kary za porzucenie lub nielegalny demontaż zużytej elektroniki są bardzo wysokie, dlaczego jednak właśnie ten rodzaj śmieci uchodzi za tak poważne zagrożenie?

Czym są elektrośmieci?

ZSEE to inaczej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszystko, co jest zasilane prądem lub bateriami, zalicza się do elektrośmieci, od dużych lodówek i komputerów po świetlówki, czujniki dymu czy małe AGD. Elektronika, dopóki jest sprawna, nie jest groźna dla użytkowników oraz przyrody, ale sprzęt uszkodzony, z pękniętą obudową, to zupełnie inna historia – ze zniszczonych urządzeń mogą się wydobywać niebezpieczne substancje. W elektrośmieciach znajduje się między innymi rtęć, która jest wyjątkowo toksyczna dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Zagrożeniem są także pierwiastki powszechnie stosowane przy produkcji elektroniki, między innymi ołów, chrom, kadm, jak i znajdujący się w drukarkach benzen. Składniki te zatruwają wodę, powietrze i glebę, a w większych ilościach mogą doprowadzić nawet do rozwoju chorób nowotworowych.

Jak legalnie pozbyć się elektroodpadów?

Odkąd nie jest możliwe wyrzucanie elektrośmieci do osiedlowych i przydomowych śmietników, organizowane są specjalne punkty zbiórki zużytego sprzętu. W każdej miejscowości jest przynajmniej jeden taki punkt, ale kłopot w tym, że elektrośmieci trzeba do niego dostarczyć samodzielnie. Jeśli to małe urządzenia, jak mikser czy suszarka, z ich odniesieniem nie będzie problemu, jednak sprzęty wielogabarytowe, bardzo ciężkie, wymagają specjalistycznego transportu, bo raczej nie da się ich przewieźć zwykłym autem osobowym. Trzeba też mieć na uwadze, że punkty odbioru elektrośmieci działają tylko w określonych godzinach albo w wybrane dni tygodnia, co może skomplikować jeszcze bardziej cały proces ich utylizacji.

Osoby, które chcą się szybko pozbyć swoich elektroodpadów, mogą skorzystać z usługi dostępnej na odbiorydomowe.pl. Jest ona bezpłatna a w dodatku sprzęt jest zabierany prosto z domu i znoszony po schodach – klient jedynie odłącza urządzenie od instalacji i opróżnia jego zawartość. Nie ma znaczenia, czy sprzęt jeszcze działa, bo usługa obejmuje także urządzenia zupełnie niesprawne, odmowa przyjęcia może za to dotyczyć sprzętów zdemontowanych, bez ważnych części, przewodów, etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 19 =