Damskie stroje kąpielowe kiedyś i dziś – ewolucja mody plażowej na przestrzeni lat

Damskie stroje kąpielowe to jeden z tych elementów garderoby, który na przestrzeni lat przeszedł ogromną metamorfozę. Współcześnie rodzajów, krojów i wzorów kostiumów na plażę jest mnóstwo, a wybór konkretnego modelu zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, jednak nie zawsze tak było. Przedstawiamy, jak zmieniały się stroje kąpielowe w ciągu ostatnich 100 lat.

Przełom XIX i XX wieku – początki damskich strojów kąpielowych

Pierwsze stroje kąpielowe pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku, wraz ze wzrostem popularności wypoczynku nad morzem oraz udostępnieniem plaży dla obu płci. Duży wpływ na ich rozpowszechnienie miało również dopuszczenie kobiet po raz pierwszy do rywalizacji w pływaniu w trakcie Olimpiady w 1912 roku. Zawodniczki występowały wówczas w obcisłych dzianinowych kostiumach, które zakrywały znaczną część ciała.

Lata 30.-50. – duży przełom w modzie plażowej

W latach 30. damskie stroje kąpielowe przeszły pierwszą większą metamorfozę. Powstawało coraz więcej modeli kolorowych i ozdobnych oraz odsłaniających nieco więcej ciała. Zaczęto produkować kostiumy z krótszymi nogawkami i pogłębionym dekoltem oraz bardziej obcisłe. Przełomowe okazały się być lata 40. i 50., kiedy to po raz pierwszy pojawiły się stroje dwuczęściowe i słynne bikini oraz moda na podkreślanie kobiecych kształtów. Zbytnie odkrywanie sylwetki w większości miejsc dalej było jednak uznawane za skandaliczne, a często nawet zakazane.

Lata 70. i późniejsze – rewolucja seksualna i nowe podejście do strojów kąpielowych

Największe zmiany w modzie plażowej przyniosły lata 70. i rewolucja seksualna. Wówczas ogromną popularność zyskało bikini oraz inne kostiumy odsłaniające jak najwięcej ciała. Z czasem stroje stawały się coraz bardziej odważne, dużym zainteresowaniem cieszyły się również modele wzorzyste, często inspirowane modą hipisowską. Okres lat 80. to czas, w którym do łask wróciły kostiumy jednoczęściowe, tym razem posiadające większe wycięcia w talii, okolicach biustu i pośladków. Zmiany zaszły również we wzornictwie oraz kolorystyce – chętnie wybierano stroje w jaskrawych, neonowych kolorach oraz motywach zwierzęcych, które popularnością cieszą się do dziś. Ciekawe propozycje zamówisz w sklepie https://bikiniland.pl/!

Współczesność

Współcześnie w modzie plażowej panuje pełna dowolność, a wybór stroju kąpielowego zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Mnogość krojów, rodzajów, wzorów i kolorystyki pozwala na łatwe dopasowanie kostiumu do swoich gustów oraz umożliwia wyrażenie siebie. Jeżeli szukasz wyjątkowego stroju kąpielowego, który pozwoli Ci poczuć się komfortowo i atrakcyjnie, a jednocześnie nie nadwyręży nadmiernie Twojego budżetu, zajrzyj na stronę Bikiniland! Znajdziesz tam mnóstwo modeli wysokiej jakości, dostępnych w szerokiej rozmiarówce oraz przeróżnych krojach, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz rozwiązanie idealne dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + siedemnaście =