Szarlotka czy jabłecznik? To pytanie z pewnością może zaskoczyć niejednego smakosza słodkich wypieków. Wbrew pozorom, te dwa ciasta różnią się od siebie nie tylko sposobem przygotowania, ale również i podstawowymi składnikami, wchodzącymi w skład pysznych deserów. Warto poznać te różnice, by odpowiedzieć na powyższe pytanie zgodnie z prawdą i indywidualnymi upodobaniami do słodkich wypieków.
Jabłecznik i szarlotka to różne ciasta
Czym się różni jabłecznik od szarlotki? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy, którzy dopiero dowiedzieli się, że te dwa ciasta różnią się od siebie nie tylko nazwą. Różnica między jabłecznikiem a szarlotką jest dość znaczna. Jak wiadomo, oba ciasta składają się z pysznych, aromatycznych jabłek, których zapach wypełnia kuchnię podczas pieczenia. Każda pani domu wie jednak, że szarlotka i jabłecznik to dwa różne wypieki. Różnicę można zauważyć już podczas przygotowywania składników, z których mają powstać desery. Różne jest również przygotowanie ciasta, a w konsekwencji ostateczny efekt, a co za tym idzie, smak deseru.
Choć różnica między jabłecznikiem a szarlotką jest dość istotna, te dwa przysmaki często są mylone ze sobą. Wszystko dlatego, że najważniejszym elementem składowym obu są wspomniane już wcześniej jabłka. Powoduje to pewną nieścisłość i wprowadza w błąd tych, którzy nie są zbyt obeznani w sztuce kuchennych wypieków. Dla tych, którzy potrafią upiec szarlotkę i jabłecznik różnice są wyraźne, przez co wiedzą oni, jak odróżnić te dwa ciasta już na pierwszy rzut oka.
Różnice między szarlotką a jabłecznikiem?
Czy szarlotka i jabłecznik to to samo? Oczywiście, że nie! Te dwa ciasta znacząco różnią się między sobą, o czym za chwile będziemy mieli okazję się przekonać. Wiele osób jednak myli te dwa desery i używa pojęć szarlotka jabłecznik zamiennie, co jest sporym błędem. Jaka jest różnica między szarlotką a jabłecznikiem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się zarówno składnikom, jak i sposobom pieczenia tych dwóch przepysznych ciast. Różnica polega przede wszystkim na sposobie przygotowywania ciasta do jednego i drugiego wypieku. Stojąc w cukierni przed wyborem szarlotka a jabłecznik różnica będzie polegać na cieście, które bardziej lubimy.
Zwolennicy kruchego lub półkruchego ciasta powinni postawić na szarlotkę. Ci, którym jest to obojętne, powinni wybrać jabłecznik. Tutaj mogą pojawić się biszkopty, ciasto francuskie, a nawet bezy. Tego typu sytuacja nie może mieć miejsca w przypadku szarlotki. Jeśli chodzi o konflikt na linii szarlotka a jabłecznik różnice dotyczą również owoców, jakie należy wybrać do poszczególnych wypieków.
Szarlotka czy jabłecznik?
Jabłecznik czy szarlotka? Odpowiedź na to pytanie to wyłącznie kwestia gustu i indywidualnych upodobań kulinarnych. Oba ciasta są pyszne i pozwalają zaspokoić apetyt na słodycze bez sięgania po niezdrowe przekąski ze sklepowych półek. Warto wiedzieć jednak, czym różni się jabłecznik od szarlotki, by wybór podyktowany był rzeczywistymi preferencjami smakowymi. Różnica między szarlotka a jabłecznik jest wbrew pozorom znacząca. Po szarlotkę powinni sięgać zwolennicy kruchych lub półkruchych ciast i pysznych jabłek. Wytrawny jabłecznik to z kolei propozycja dla tych, którzy preferują również inny rodzaj ciasta.
Okazuje się również, że szarlotki i jabłeczniki różni nie tylko ciasto, ale również i sposób podania deseru. Także i w tym przypadku zachodzi bowiem istotna różnica szarlotka czy jabłecznik – na które ciasto się zdecydować? Jeśli masz ochotę na coś ciepłego, wybierz jabłecznik na ciepło. Szarlotka jest serwowana zawsze na zimno. W zimnej formie mogą być podane szarlotka lub jabłecznik, choć w okresie letnich upałów można smak ciepłego ciasta wzbogacić nieco zimnymi lodami.
Jak przygotować szarlotkę?
Warto mieć świadomość, że dokonując wyboru szarlotka czy jabłecznik różnica będzie leżała przede wszystkim w cieście. Szarlotka zawsze wykonywana jest z ciasta kruchego lub też półkruchego. Spód placka najpierw podpieka się w piekarniku, by następnie pokryć go przygotowaną wcześniej masą. Tworzy się ją z duszonych jabłek. Ich wyjątkowy smak wzbogacić można różnymi przyprawami, choć najczęściej jest to cynamon, idealnie komponujący się ze smakiem owoców. Wydaje się początkowo, że jabłecznik a szarlotka różnica jest niewielka. Jest to jednak nieco mylące.
Szarlotka wcale nie musi składać się z jabłek, bo jej nazwa odnosi się wyłącznie do ciasta! Jest to jedna z głównych cech odróżniających jabłecznik szarlotka różnice to bowiem nie tylko ciasto, ale również i wypełnienie. Zamiast jabłek w szarlotce wykorzystać można inne owoce, jak np. truskawki, wiśnie czy śliwki lub też inne sezonowe dary natury, które lubimy. Teraz chyba już nikt nie ma wątpliwości, że dokonując wyboru szarlotka jabłecznik różnica w smaku może być dość znacząca. Elementem łączącym oba wypieki jest natomiast kruszonka. Jabłecznik szarlotka z kruszonką to stały element cukierniczych wystaw i słodkich deserów, serwowanych przy okazji różnych uroczystości.
Jak upiec jabłecznik?
Wiemy już, czym różni się szarlotka a jabłecznik jaka różnica zachodzi podczas przygotowywania drugiego ciasta? Do jabłecznika, jak sama nazwa wskazuje, używa się wyłącznie jabłek. To podstawowa cecha, jaka różni szarlotka a jabłecznik różnice dotyczą również ciasta. W przypadku jabłecznika nie musi być ono kruche ani półkruche. Jabłecznik można przygotować na cieście bezowym, drożdżowym czy biszkoptowym i wcale nie straci on swojego wyjątkowego smaku. Jeśli chodzi o jabłecznik a szarlotka różnica jest więc dość znacząca. Jabłecznik można serwować na zimno i na gorąco. W obu przypadkach z pewnością zaspokoi on apetyt największych łasuchów. Jabłecznik a szarlotka różnice są dość spore, choć oba ciasta są równie pyszne i mają swoich zagorzałych zwolenników.
Jak upiec szarlotkę?
Szarlotkę można upiec, sugerując się przepisami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie od wielu lat. To najlepszy sposób na tradycyjne ciasto, które nigdy się nie znudzi. Odwieczny konflikt szarlotka a jabłecznik różnica pozwala na wyodrębnienie dwóch grup łasuchów. Każdy bowiem wybierze swoje ulubione ciasto. Jabłecznik a szarlotka to wybór, który nie może być zły. Oba ciasta bowiem cechuje wyjątkowy smak i obecność owoców.
Duszone jabłka lub inne owoce w szarlotce są alternatywą dla słodkich biszkoptów czy bezów w jabłeczniku. Z tego powodu jabłecznik szarlotka od lat cieszą się niesłabnącą popularnością na rodzinnych imprezach czy ważnych uroczystościach. Korzystając z tradycyjnych przepisów lub też wskazówek zamieszczonych na blogach kulinarnych, można upiec pyszne ciasto, jakim niezaprzeczalnie jest szarlotka a jabłecznik pozostawić na inną okazję. Pozwoli to na własnym przykładzie poznać smak tych dwóch deserów. Wtedy z pewnością jabłecznik szarlotka różnica zacznie być zauważalna i już nigdy nie zdziwimy się, gdy ktoś poprosi nas o dokonanie tego rodzaju wyboru.
haha zawsze myślałem że to te same ciasta 😀