Czy opony samochodowe mogą być niezawodne? Sprawdź, co zrobić, aby móc zawsze polegać na ogumieniu w swoim pojeździe

Zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie na drodze? W takim razie powinieneś zadbać o niezawodność opon w swoim samochodzie. Sprawdź, jak zapewnić sobie pełen spokój, dzięki poleganiu na w pełni sprawnym ogumieniu, zawsze gwarantującym krótką drogę hamowania i doskonałą przyczepność kół do jezdni.

Opony samochodowe i ich klasy jakości

Nie każdy kierowca ma świadomość istnienia klas jakościowych opon samochodowych. W ten sposób wyróżniamy opony klasy:

  • premium,
  • średniej,
  • ekonomicznej

Opony klasy premium to ogumienie zdecydowanie najwyższej jakości. Powstaje z zastosowaniem najnowszych technologii, z najlepszych mieszanek. Również bieżnik jest w tym przypadku dopracowany w każdym calu. W konsekwencji opony takie radzą sobie doskonale w każdych warunkach. Zapewniają doskonałą przyczepność kół do jezdni, również na bardzo ostrych zakrętach i przy dużych prędkościach. Droga hamowania jest natomiast maksymalnie krótka.

Opony klasy średniej to odrobinę niższa, jednak wciąż dość wysoka jakość. Jest to zdecydowanie największa kategoria, do której zalicza się większość opon samochodowych użytkowanych przez polskich i europejskich kierowców.

Natomiast opony ekonomiczne powstają z niższej jakości mieszanek. Często też stosuje się tutaj bieżniki starszego typu. Przeważnie są to opony, których parametry balansują na granicy norm prawnych. Niemniej zdarzają się wyjątki, a mianowicie całkiem niezłe opony, dostępne w niskich cenach.

Czy trzeba kupować opony klasy premium, aby móc polegać na ogumieniu w swoim pojeździe? Jeśli jeździ się szybko, przyspiesza i hamuje gwałtownie, w różnych warunkach pogodowych, to tak. Natomiast większości kierowców w zupełności powinny wystarczyć opony klasy średniej, od sprawdzonego producenta. Nie zalecamy jednak maksymalnej oszczędności w postaci korzystania z opon klasy ekonomicznej.

Pamiętaj, aby kupując opony samochodowe, wybierać produkty od renomowanych producentów. Tylko oni gwarantują najwyższe parametry mieszanki i sprawność bieżnika. Opony dobrych marek znajdziesz między innymi w Ucando – https://www.ucando.pl/k/opony/U2101.

Wymiana opon samochodowych

Chcesz czuć się bezpiecznie w swoim samochodzie? W takim razie wymieniaj opony zawsze, kiedy jest to konieczne. Przede wszystkim nie zapominaj o wymianie sezonowej. Zimą nie należy korzystać z opon letnich, ponieważ grozi to wypadkiem, spowodowanym wydłużoną drogą hamowania czy też niewystarczającą przyczepnością kół do jezdni. Można też zdecydować się na opony całoroczne, jednak nie polecamy tego kierowcom jeżdżącym agresywnie lub w trudnych warunkach.

Pamiętaj też, że opony z czasem ulegają zużyciu. Są to elementy mocno eksploatowane. Ogromna siła tarcia w czasie jazdy powoduje wycieranie się bieżnika. Prawo nakazuje, aby dokonać wymiany, kiedy głębokość bieżnika sięgnie 1,6 mm. My jednak zalecamy, aby robić to najpóźniej po osiągnięciu głębokości ok. 4 mm.

Naprawa czy wymiana?

Kiedy dojdzie do uszkodzenia opony samochodowej, należy natychmiast interweniować. Niedopuszczalne jest bagatelizowanie choćby najmniejszych pęknięć czy zarysowań. Pozostaje jednak pytanie, czy w takiej sytuacji należy naprawiać, czy od razu wymieniać opony? Tak naprawdę zależy to od stopnia uszkodzenia. Jeśli jest niewielkie, naprawa okazuje się często jak najbardziej dopuszczalna. Ważne jest, aby oceny stopnia uszkodzenia zawsze dokonywał fachowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 17 =