Zakładanie przedsiębiorstwa – gdzie szukać finansowania?

Prowadzenie działalności gospodarczej to trudne zadanie, które wiąże się z koniecznością posiadania ciekawego pomysłu na biznes, zdolności do dobrej organizacji pracy oraz przede wszystkim odpowiednio dużego budżetu. To właśnie kwestie związane z niewystarczającą ilością pieniędzy, przy jednoczesnych zbyt niskich dochodach są najczęstszym powodem upadku przedsiębiorstw, w szczególności tych młodych. Brak potrzebnych środków finansowych nie przekreśla jednak szans na pomyślny rozwój firmy – problem ten może pomóc rozwiązać zaciągnięcie pożyczki firmowej. Podpowiadamy, jakie wymagania należy spełnić, by ją otrzymać oraz gdzie szukać finansowania.

Kredyt na otwarcie działalności gospodarczej w banku

Instytucje bankowe zazwyczaj, choć nie zawsze, posiadają w swojej ofercie przynajmniej jeden produkt finansowy dedykowany firmom. Należy mieć jednak na uwadze, że znaczna większość z nich przyznaje przedsiębiorstwom finansowanie pod warunkiem posiadania określonego stażu istnienia na rynku – zwykle jest to około 12 miesięcy. Jeśli jednak znajdziesz instytucję bankową, która oferuje produkty finansowe dla młodych przedsiębiorstw, musisz liczyć się z tym, że będziesz zobowiązany do przedstawienia swojego biznesplanu. Powinien on uwzględniać potencjał biznesu, krótko- i długofalowy plan, kalkulacje dotyczące przewidywanego obrotu i dochodu, a także charakterystykę rynku i posiadane zasoby. Warto przy tym zaznaczyć, że biznesplan oceniany jest przez bank surowo – jeżeli okaże się dla niego niewiarygodny, finansowanie nie zostanie przyznane. Należy również pamiętać, że instytucja bankowa skrupulatnie zweryfikuje Twoją historię kredytową oraz zdolność kredytową. W przypadku niewystarczającej zdolności kredytowej czy też niskiego scoringu BIK, odrzuci wniosek o pożyczkę.

Pozabankowa pożyczka dla firm

Coraz bardziej popularną alternatywą dla kredytów bankowych są pożyczki pozabankowe dla firm (https://ftfund.pl/). Zainteresowanie taką formą finansowania wynika ze znacznie większej dostępności i mniejszej ilości formalności koniecznych do spełnienia. Z rozwiązania takiego mogą skorzystać bowiem również przedsiębiorstwa, których właściciele mieli problem ze spłatą dotychczasowych zobowiązań finansowych lub też posiadają niewystarczającą zdolność kredytową. Niektóre firmy pożyczkowe nie wymagają także przedstawienia biznesplanu, zaświadczeń z ZUS ani US. Przykładowo, w FT Fund jedynymi warunkami przyznania finansowania są wypełnienie wniosku oraz posiadanie nieruchomości na własność, gdyż to właśnie ona będzie stanowiła zabezpieczenie pożyczki.  Może być to zarówno lokal usługowy, jak i mieszkanie, dom czy też działka. Co więcej, potrzebne środki finansowe uzyskasz znacznie szybciej (nawet w przeciągu kilku dni), a otrzymanymi pieniędzmi możesz rozdysponować zgodnie z Twoimi potrzebami.

Wybór podmiotu, u którego zdecydujesz się zaciągnąć pożyczkę dla firm, powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji i możliwości. Jeżeli nie zależy Ci na szybkim zastrzyku gotówki i wiesz, że bank najprawdopodobniej przyzna Ci finansowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z oferty bankowej. Jeżeli jednak obawiasz się, że instytucja bankowa może odrzucić Twój wniosek, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie pożyczki w firmie pozabankowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =