Tokarki uniwersalne CNC – możliwości

Tokarki numeryczne CNC dzięki możliwości pracy w pełni automatycznej bez udziału operatora, stanowią kluczową grupę maszyn i każdy z nas codziennie korzysta z przedmiotów na nich obrabianych – czy to elementów silników – jadąc samochodem, zawiasów otwierając drzwi, wałków –  parząc kawę w ekspresie ciśnieniowym czy też obcując z dowolnym innym elementem będącym kształtem obrotowym. Tokarki uniwersalne CNC swoją nazwę wzięły znikąd indziej, jak z faktu, że dzięki swojej, cóż, uniwersalności są w stanie wykonać obróbki wcześniej wymagające obrabiarek dedykowanych, takich jak tokarki kłowe, tarczowe, uchwytowe, rewolwerowe, automaty tokarskie CNC, półautomaty tokarskie, zataczarki, a także tokarki specjalne.

Tokarki numeryczne posiadają zwykle uchwyty hydrauliczne – o ile ich stosunkowo mały skok i konieczność przestawiania szczęk mogą wydawać się niewygodne z punktu widzenia obróbek jednostkowych, to możliwość otwierania i zamykania z poziomu programu obróbkowego pozwala na użycie pręta znacznie dłuższego niż wymagany do produkcji naszego elementu oraz jego automatyczne podciągania – czy to za pomocą podajnika, podciągacza czy dowolnego innego systemu. Dzięki temu, operator nie jest potrzebny nawet pomiędzy pojedynczymi przedmiotami obrabianymi, a jedynie po wykonaniu kilkunastu/kilkudziesięciu z nich, kiedy skończy się pręt.

Niektóre tokarki uniwersalne CNC mogą być wyposażone w tzw. przeciwwrzeciono zawierające drugi uchwyt współosiowy z głównym – może być on wykorzystany jako wspominany wcześniej sposób na podciąganie materiału, ale też w trakcie odcinania może przejąć przedmiot celem wykonania obróbek od tyłu, co umożliwia wykonanie większości detali tokarskich w całości, bez konieczności ponownego montażu na tzw. „drugie zamocowanie”. A co jeżeli nasze przedmioty poza cechami tokarskimi posiadają również cechy nieobrotowe? Wielokąty, rowki wpustowe, otwory poza osią, spłaszczenia? Nowoczesne tokarki numeryczne CNC również nie mają z tym problemu – obecność osi Y i możliwości montażu napędzanych narzędzi zmieniają tokarkę w niejako frezarkę w układzie 4.5 osiowym (3 osie liniowe, jedna oś obrotowa, możliwość montażu oprawek napędzanych o różnym kącie, co zwykle liczymy jako dodatkowe pół osi).

Tokarki uniwersalne CNC niestety każą sobie słono płacić za swoją uniwersalność – o ile podstawowy model dwuosiowy taki jak bardzo popularna na polskim rynku Haas ST20 kosztuje od 57 000eur (ceny obrabiarek Haas są jawne i dostępne na stronie producenta), o tyle rozbudowany model ST20y z przeciwwrzecionem i wszystkimi innymi wspomnianymi dzisiaj „smaczkami” to już wydatek niemalże dwukrotnie większy. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania używane – na największym portalu dedykowanym do zakupu/sprzedaży maszyn, narzędzi i oprzyrządowania Obrabiarka.pl znaleźć możemy np. prostą tokarkę Haas Tl1 za 84 000zł co daje raptem ¼ ceny wspomnianej wcześniej nowej tokarki numerycze CNC Haas ST20.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − pięć =