Tesla Model 3 – nieustająca ofensywa elektrycznej legendy

Tesla Model 3 to jeden z tych samochodów, które przetarły szlaki elektromobilności i ultranowoczesnych technologii. Choć pojazd ten obecny jest na światowych rynkach od kilku już lat, wciąż imponuje osiągami oraz rozwiązaniami technicznymi, a jego popularność rośnie. Ofensywa nie hamuje. Wręcz przeciwnie.

Obecnie każdy producent samochodów obecny na europejskich rynkach ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model z napędem czysto elektrycznym. Nie oszukujmy się, popularność aut na prąd szybko rośnie, tym bardziej, że ich produkcja i sprzedaż są poniekąd wymuszane przez normy unijne. Jednakże marką, która od początku swego istnienia stawiała właśnie na samochody elektryczne, była amerykańska Tesla, a jej Model 3 to jeden ze światowych pionierów elektromobilności. Mimo iż bynajmniej nie jest to rynkowa nowość, samochód ten wciąż cieszy się coraz większą popularnością, która może jeszcze wzrosnąć po niedawnych obniżkach cen oraz szykowanej znaczącej modernizacji.

Tesla Model 3 – garść informacji

Tesla Model 3 miała swój oficjalny debiut w 2016 roku, a od 2017 r. weszła do sprzedaży, podbijając kolejne rynki.

Jest to czterodrzwiowy sedan, pod względem wymiarów sytuujący się na styku segmentów C i D. Jego długość wynosi 4690 mm, szerokość to 1850 mm, a wysokość 1440 mm. Rozstaw osi jest całkiem pokaźny i wynosi 2875 mm. Bagażnik z kolei ma pojemność 425 litrów.

Jedną z głównych zalet Tesli Model 3 są osiągi. W zależności od wersji silnikowej, sprint od 0 do 100 km/h waha się pomiędzy 3,3 a 6,1 sekundy. Bolączką samochodów elektrycznych jest ich mały zasięg, który w dodatku szybko się kurczy na skutek stylu jazdy, warunków atmosferycznych (nie służą mu chociażby niskie temperatury) czy używanych elementów wyposażenia – od świateł po klimatyzację. Tesla Model 3 imponuje tym parametrem, może bowiem przejechać od około 500 do ponad 600 km na jednym ładowaniu, wg norm WLTP. Jest to zasługą nie tylko wysokiej jakości, dopracowanych baterii, ale też nader wydajnego systemu rekuperacji (odzyskiwania energii). Oczywiście pamiętać trzeba, że na realny dystans, jaki można pokonać samochodem, główny wpływ ma styl jazdy.

Tesla Model 3 – skrajne opinie

Tesla Model 3 zalicza się do tych samochodów, które budzą skrajne emocje, a na pewno żadnego fana motoryzacji nie pozostawiają obojętnym. Zwolennicy chwalą ten model za wspaniałe osiągi, bardzo duży jak na „elektryka” zasięg, luksus, arcybogate wyposażenie obfitujące w ultranowoczesne technologie, systemy bezpieczeństwa, praktycznie zerowe serwisowanie czy dedykowane pod Teslę stacje ładowania. Przeciwnicy podkreślają złą jakość wykonania tego samochodu, dalece nie wszystkim podoba się również jego stylistyka. Cóż, wygląd to kwestia gustu, ale trzeba przyznać, że wiele niedoróbek jakościowych i poważnych braków zostało stopniowo wyeliminowanych przy okazji kolejnych modernizacji, zwłaszcza dużego faceliftingu z 2020 roku.

Tesla Model 3 – plany na najbliższą przyszłość

Ofensywa rynkowa Tesli Model 3 trwa, a najprawdopodobniej ulegnie przyspieszeniu po niedawnej obniżce cen, która uczyniła ten model jeszcze bardziej atrakcyjnym na tle – drożejących – konkurentów. Z drugiej strony, samochód obecny jest już na rynku od lat, toteż szykuje się jego poważna modernizacja.

Według zapowiedzi producenta, szykowane zmiany mają nie tylko wprowadzić nowe rozwiązania technologiczne i podnieść poziom jakości Modelu 3, ale też wydatnie zmniejszyć koszta jego produkcji. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób, i czy w ogóle, to ostatnie przełoży się za kwoty, które trzeba będzie zapłaci w salonach.

Szczegóły modernizacji, kryjącej się pod kryptonimem Highland, są na razie nieznane. W internecie pojawiły się zdjęcia częściowo odsłaniające nowy samochód amerykańskiej marki, nie ma jednak pewności, czy jest to właśnie Model 3, czy też jakiś inny pojazd Tesli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + dziewiętnaście =