Rehabilitacja domowa i leczenie pacjenta

Rehabilitacja domowa to w skrócie, część leczenia pacjenta który skupia się na zwalczaniu choroby, eliminowaniu objawów i leczeniu przyczyn, koncentruje się na przywracaniu funkcji i poprawie jakości życia pacjenta po przebytej chorobie lub urazie. Takie medyczne podejście do rehabilitacji jest ważne w kompleksowej opiece zdrowotnej i leczeniu pacjenta.

Wizyty domowe fizjoterapeuty

Wizyty domowe fizjoterapeuty to pomoc niesiona często najbardziej potrzebującym pacjentom, których dom staje się swoistym miejscem opieki medycznej, dzieję się tak kiedy pacjent nie może przebywać w warunkach szpitalnych, lub sam woli pozostać w domu ponieważ znajome otoczenie to poczucie bezpieczeństwa które rzutuje pozytywnie na zdrowie.

Leczenie pacjenta uzupełnione o rehabilitację domową

Leczenie i rehabilitacja domowa są dwoma różnymi, ale często ze sobą powiązanymi pojęciami w kontekście opieki zdrowotnej nad pacjentem. Fizjoterapia obecna jest w każdej dziedzinie medycyny jak pulmonologia, kardiologia, neurologia, pediatria, ginekologia, czy ortopedia. Jest często kluczowym uzupełnieniem lub naturalna kontynuacja leczenia chirurgicznego i zabiegowego.

Po każdym bowiem zabiegu, operacji czy incydencie bólowym lub neurologicznym fizjoterapia domowa daje pacjentowi szanse na powrót naturalnych funkcji ruchowych i fizjologicznych czynności tkanki objętej zabiegiem.

Rehabilitacja to przede wszystkim usprawnienie pacjenta, aby mógł wrócić do życia jakie pamięta z przed zabiegu. Jeśli jest to jednak niemożliwe to przynajmniej do zadawalającego poziomu sprawności funkcjonalnej.

Na czym skupia się rehabilitacja domowa w Warszawie

Rehabilitacja domowa w Warszawie koncentruje się na przywracaniu funkcji ruchowych a przez to pośrednio również poprawę funkcji poznawczych, umysłowych, społecznych i zawodowych pacjenta, zwłaszcza po przebytej chorobie, urazie, operacji lub zabiegu medycznym.

Podczas procesu rehabilitacji fizjoterapeuta ustala cele do których dążyć będzie pacjent, aby osiągnąć najlepsze dla siebie zdrowie i sprawność. W trakcie fizjoterapii cele mogą być walidowane i zmienne w zależności od potrzeb pacjenta, ponieważ rehabilitacja domowa to rodzaj zindywidualizowanej terapii jeden na jeden.

Współpraca leczenia i rehabilitacji domowej

Leczenie pacjenta i jego rehabilitacja to często zazębiające się ze sobą elementy w celu kompleksowej opieki nad pacjentem. Pierwszym etapem jest często leczenie np. chirurgiczne jak w przypadku nagłych chorób czy urazów, a rehabilitacja może być kontynuowana, aby przywrócić pacjenta do pełnej sprawności po okresie po zabiegowym.

Multidyscyplinarny zespół terapeutyczny i współpraca między różnymi specjalistami, umożliwia dostosowanie planu leczenia i rehabilitacji do indywidualnych potrzeb pacjenta, w szczególności w bardziej skomplikowanych przypadkach.

Rehabilitacja w domu pacjenta i rehabilitacja poszpitalna

Rehabilitacja poszpitalna to przede wszystkim ważny etap leczenia i przywracania sprawności pacjentowi po hospitalizacji. Celem takiego rodzaju rehabilitacji jest zdecydowana poprawa zdolności funkcjonowania pacjenta, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, aby umożliwić mu powrót do normalnego życia. Rehabilitacja domowa obejmuje szereg działań skoncentrowanych na rehabilitacji różnych obszarów, w zależności od potrzeb pacjenta.

Rehabilitacja domowa jest ważnym etapem w procesie powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania, bo umożliwia szybkie wdrożenie terapii po takim zabiegu jak endoproteza biodra czy kolana. W tych pierwszych tygodniach po zabiegu dzięki rehabilitacji domowej możliwa jest znaczne poprawienie zakresu ruchów ograniczenie bólu i zwiększenie siły mięśni.

Rehabilitacja z dojazdem do domu pacjenta działać może jako most między intensywną opieką medyczną a pełnym powrotem do codziennego życia. W wielu przypadkach jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając rodzaj choroby, zakres urazu czy też ogólny stan zdrowia.

Obszary rehabilitacji domowej

Fizjoterapia z dojazdem do domu pacjenta to usługa dzięki której wracają do sprawności zarówno osoby po zabiegach ortopedycznych jak i neurologicznych, pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi, pulmonologicznymi, ale również w pediatrii.

Rehabilitacja domowa to szansa dla wielu pacjentów na rozpoczęcie swojej drogi do sprawności i powrotu na ścieżkę życia zawodowego lub rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 9 =