Pyroliza: zaawansowane technologie oczyszczania metalu

Czyszczenie elementów metalowych jest skomplikowanym procesem. Standardowe metody w wielu sytuacjach okazują się nieskuteczne. W przypadku najbardziej opornych zanieczyszczeń, najskuteczniejszą techniką ich usuwania okazuje się pyroliza. Skomplikowany proces wymaga zastosowania specjalistycznego urządzenia, które wytwarza odpowiednio wysoką temperaturę i kontroluje proces na każdym jego etapie. To przekłada się nie tylko na wyśmienity efekt finalny, ale także na bezpieczeństwo. Na czym polega pyroliza? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Szukasz firmy świadczącej usługi z zakresu pyrolizy? Odwiedź stronę https://hakotech.pl/. Firma Hako Technology dysponuje nowoczesnym sprzętem, umożliwiającym skuteczne przeprowadzenie procesu oczyszczania termicznego w warunkach, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa dla oczyszczanego elementu.

Pyroliza – co to takiego?

Mówiąc o pyrolizie, na myśli trzeba mieć technikę oczyszczania, która wykorzystuje zjawisko termicznego rozkładu. Proces ten jest realizowany poprzez podgrzewanie pośrednie, całkowicie wykluczające udział tlenu i wszystkich innych czynników utleniających. 

Oczyszczanie następuje w specjalnym piecu, składającym się z dwóch komór – oczyszczania i dopalania. W pierwszej z wymienionych, większość tego typu urządzeń generuje temperaturę na poziomie 400-420 stopni Celsjusza. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie https://hakotech.pl/oferta/pyroliza/, Hako Technology dysponuje aparaturą, w której osiągana jest temperatura dochodząca do 500 stopni Celsjusza. Produktem procesu oczyszczania termicznego są gazy. Te ulegają spaleniu w komorze dopalania, w której powstaje temperatura sięgająca nawet 900 stopni Celsjusza. To sprawia, że na zewnątrz uwalniają się jedynie nieszkodliwe produkty spalania. 

Pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury, wszelkie zanieczyszczenia ulegają całkowitemu zwęgleniu. W procesie pyrolizy można usunąć nie tylko zabrudzenia organiczne i chemiczne, ale także stare powłoki lakiernicze (farby i lakiery), nawet gdy te składają się z wielu warstw. Wysoka temperatura nie pozostawia też najmniejszych szans pokrywającym metal tworzywom sztucznym.

Pyroliza – zalety

Poddanie elementów metalowych działaniu tak ekstremalnie wysokiej temperatury może budzić pewną obawę. Czy nie dojdzie do wystąpienia zmian w strukturze materiału? Czy metal nie ulegnie odkształceniu? Bez obaw. Od początku do końca, pyroliza jest realizowana w ściśle kontrolowanych warunkach. Dzięki temu, przegrzaniu ulegają jedynie zanieczyszczenia, a nie sam przedmiot. 

W tym miejscu warto podkreślić, że wysoki poziom bezpieczeństwa nie jest jedyną zaletą tej specyficznej techniki oczyszczania termicznego. Kolejna to niezawodność. Proces pyrolizy pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia, bez względu na ich pochodzenie. Wymieniając zalety pyrolizy, nie można pominąć ekologicznego charakteru tej techniki. Emisja jest w tym przypadku minimalna, a cały proces generuje niewiele popiołów wymagających utylizacji. Kolejna to uniwersalność. Pyrolizie można poddać najróżniejsze elementy, nawet te o skomplikowanych kształtach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − trzynaście =