Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Omdlenie to przyczyna 1-1,5% zgłoszeń do szpitala. Może mieć różne przyczyny, a niektóre z nich mają istotny wpływ na zdrowie, a nawet dalsze życie Pacjenta. Kiedy zatem dojdzie do omdlenia, nie można go lekceważyć. Chory wymaga wtedy wdrożenia szerokiej diagnostyki, w tym także echokardiografii. Co może wywołać omdlenie? Kiedy powinno się wykonać USG serca? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!
Przyczyny omdleń
Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności spowodowana przerwaniem lub zmniejszeniem perfuzji mózgowej. Przeważnie występuje nagle i ustępuje samoistnie w ciągu mniej niż 20 sekund. Na podstawie okoliczności, w jakich doszło do omdlenia, można wstępnie określić przyczynę takiego epizodu. Wyróżniamy następujące rodzaje omdleń:
- omdlenie odruchowe ‒ wywołane najczęściej nagłym nieprzyjemnym bodźcem, emocją, może pojawić się po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, po wysiłku, często u osób młodych, zazwyczaj nie towarzyszy mu choroba serca;
- omdlenie kardiogenne ‒ najczęściej dochodzi do niego podczas wysiłku, może być poprzedzone kołataniem serca, wywiad rodzinny jest obciążony nagłymi zgonami sercowymi, występuje nieprawidłowy zapis EKG, w badaniach stwierdza się obecność choroby serca;
- omdlenie wywołane hipotensją ortostatyczną ‒ zwykle występuje po pionizacji, często po zmianie lub wdrożeniu leków na nadciśnienie;
- omdlenie wywołane zespołem podkradania ‒ pojawia się podczas ruchów kończyną górną, występuje różnica ciśnień na kończynach górnych.
Wskazania do wykonania USG serca
Echokardiografia, nazywana inaczej ECHO czy USG serca, to badanie szeroko wykorzystywane w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Głównymi wskazaniami do jego wykonania są:
- nadciśnienie tętnicze;
- omdlenia;
- choroba niedokrwienna serca;
- migotanie przedsionków i inne zaburzenia rytmu;
- wrodzone lub nabyte wady serca;
- przebyty zawał serca;
- niewydolność serca.
Regularnie ECHO serca powinni wykonywać również Pacjenci cierpiący z powodu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby płuc, nerek czy choroby reumatologiczne. Przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego lub przed planowymi zabiegami operacyjnymi, zazwyczaj również zaleca się wykonanie echokardiografii.
Przygotowanie i przebieg badania echokardiograficznego
USG serca przezklatkowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i nie naraża Pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Udając się na badanie, warto wziąć ze sobą poprzednie wyniki badań oraz konsultacje lekarskie. USG serca jest wykonywane przez doświadczonych lekarzy. Do badania należy ściągnąć górną część odzieży, następnie Pacjent kładzie się na kozetce na lewym boku a badający przykłada głowicę USG do klatki piersiowej i przesuwając ją uwidacznia po kolei wszystkie części serca. Badanie trwa około 15-20 minut, następnie lekarz opisuje je i wydaje wynik Pacjentowi.
ECHO serca może pomóc wyjaśnić przyczynę omdlenia, choć nie musi, dlatego w diagnostyce omdleń warto pamiętać też o innych badaniach obrazowych lub laboratoryjnych i wykonywać je zgodnie z zaleceniami lekarza.