Ogród wertykalny określany jest również jako żywa ściana lub zielona ściana, które stały się w ostatnich latach nowym, rosnącym trendem w budownictwie i dekoracji wnętrz. Zielone ściany to konstrukcje, obok których trudno przejść obojętnie. Ściany roślinnych kompozycji dodadzą uroku każdej przestrzeni, dodatkowo zapewniając lepszą jakość i wilgotność powietrza.
Ogród wertykalny – co to jest?
Ogrody wertykalne to technika uprawy roślin zawieszonych pionowo (wertykalnie). Są to zazwyczaj konstrukcje naścienne, ale zdarzają się również rozwiązania wolnostojące. Ogrody wertykalne są alternatywą dla roślin doniczkowych, które szczególnie dobrze sprawdzają się w biurach czy pomieszczeniach usługowych. Ściany roślinne mają coraz więcej zwolenników, dlatego też z powodzeniem pojawiają się w mieszkaniach.
Imponujący wygląd zielonej ściany poprawia komfort przebywania w danej przestrzeni, ożywia otoczenie oraz urzeczywistnia uspokajającą moc natury.
Zewnętrzny wertykalny ogród
Pionowe ogrody zewnętrzne istnieją w świecie od lat i często sprawiają, że ściany są atrakcyjne dla dużych obiektów. Coraz częściej cieszą się też popularnością na zielonych osiedlach. Deweloperzy chcący nadać inwestycjom w centrach miast naturę, decydują się na zielone ściany na budynkach.
Poza walorami estetycznymi wertykalne ogrody zewnętrzne zapewniają również doskonałą ochronę i izolację przed wahaniami temperatury, promieniami UV czy ulewnymi deszczami. Latem służą również jako chłodzenie powietrza. Zewnętrzne ogrody wertykalne często obejmują takie rośliny jak np. mech, bluszcz, winorośl, bo te rośliny nie są i szybko przybierają odpowiednią wielkość, dzięki warunkom naturalnym.
Ogrody wertykalne wewnętrzne
Zielone ściany wewnętrzne wzbogacają przestrzeń i doskonale dopasowują się do każdego stylu aranżacji. Wertykalne ogrody to świetny sposób na poprawę jakości powietrza, minimalizując ilość szkodliwych substancji i zmniejszenie hałasu, dlatego jest tak popularna w miejscach takich, jak korporacje. Pionowe ogrody wewnętrzne są często stosowane również w recepcjach, korytarzach i kawiarniach. Istnieje wiele profesjonalnych firm zajmujących się projektowaniem i instalacją zielonych ścian. Zielone ściany są zwykle wykonane z łatwych w pielęgnacji roślin i sukulentów.
Ogrody wertykalne – zalety
Ogrody wertykalne są dobrym rozwiązaniem nawet na małych przestrzeniach, ponieważ na pionowej ścianie zmieści się znacznie większa ich ilość, co będzie miało lepszy wpływ na powietrze i jego wilgotność niż pojedyncze rośliny. Prawidłowo skonstruowane pionowe ogrody zwykle wymagają mniej uwagi, więc są wygodniejsze w pielęgnacji. Zielone ściany można z powodzeniem uprawiać hydroponicznie, czyli bez użycia gleby.