Firma nie zawsze dysponuje taką gotówką, by pokryć wszystkie bieżące wydatki i jeszcze mieć środki na dalszy rozwój. Popularnym źródłem pozyskiwania pieniędzy na dalszą działalność są kredyty, zanim jednak przedsiębiorca złoży wniosek w banku, powinien dokładnie określić, czego potrzebuje i czy będzie w stanie spłacić nowe zobowiązania.
Czy kredyt na firmę wymaga zabezpieczenia?
Firmy na ogół pożyczają wysokie sumy, dlatego kredyt firmowy najczęściej wiąże się z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia. BS w Raszynie rodzaj zabezpieczenia zwykle ustala indywidualnie z klientem, w przypadku kredytowej linii hipotecznej zabezpieczeniem zostaje hipoteka na nieruchomości mieszkalnej, komercyjnej lub działce budowlanej. Niezależnie od rodzaju zabezpieczenia, zawsze musi to być własność kredytobiorcy, i trzeba się liczyć z tym, że w razie braku spłaty zadłużenia bank przejmie zastaw.
Na co konkretnie ma być kredyt?
Kredyty dla firm są na przeróżne cele: spłatę zaległości finansowych, zakup surowców bądź maszyn, nowe inwestycje, opłatę rachunków, pensje dla pracowników. Rodzaj kredytu powinno się dostosować właśnie do tych potrzeb. Na finansowanie bieżących zobowiązań można wziąć np. kredyt rewolwingowy, odnawialny, w rachunku kredytowym, z kolei na pokrycie krótkoterminowych zobowiązań dobrym rozwiązaniem będzie kredyt płatniczy, udzielany na 30 dni. W ofercie Banku Spółdzielczego Raszyn są także Kredyty na Dobry Początek, udzielane nowym przedsiębiorcom, kredyty inwestycyjne, kredyty obrotowe. Bez względu na wybór oferty, cel kredytu musi być związany z działalnością firmy.
Jak wysoka ma być kwota kredytu?
Tak samo jak klienci indywidualni, firmy muszą przejść proces oceny zdolności kredytowej. Jeśli będzie ona zbyt niska, bank nie pożyczy pieniędzy, ewentualnie kredyt zostanie udzielony na bardzo niekorzystnych dla firmy warunkach. Podczas wyliczania zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę m.in. miesięczny dochód netto, wydatki i zobowiązania firmy, liczbę pracowników i formę ich zatrudnienia, branżę, obecność na rynku. Przedsiębiorca przed złożeniem wniosku powinien wstępnie oszacować, ile faktycznie pieniędzy potrzebuje i czy będzie w stanie spłacać raty w terminie. Warto też wyliczyć, co bardziej się opłaci: raty malejące czy raty równe, oraz jak powinien być rozłożony harmonogram ich spłat.